Kiedy wykonać badania prenatalne? Kalendarz badań w ciążyBadaniaprenatalne.pl

Kiedy wykonać badania prenatalne

kiedy wykonać badania prenatalne

Aktualizacja: 12 listopada 2015

zatwierdzone_merytorycznie - złoty_miniOdpowiedź na pytanie o to kiedy wykonać badanie prenatalne wydaje się prosta: „jak najwcześniej”. Im szybciej zdiagnozowane zostaną wady i nieprawidłowości, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Lekarz (a także matka) będą mogli się także lepiej przygotować do przyjścia dziecka na świat.

Istnieją różne badania prenatalne, dzieli się je na metody nieinwazyjne (testy przesiewowe) oraz inwazyjne (badania rozstrzygające). Te pierwsze wykonywane są w celu określenia ryzyka rozwoju choroby, drugie pozwalają na jej ostateczne rozpoznanie.

informacjaO tym kiedy kobieta może poddać się badaniu prenatalnemu decyduje wiek ciąży. Będzie on inny dla każdego badania.

Jak ustalić wiek ciąży?

Przed wykonaniem badania prenatalnego niezbędne jest dokładne ustalenie momentu, w którym doszło do zapłodnienia. Najczęściej wiek ciąży, a tym samym przybliżony termin porodu wyznacza się na podstawie daty pierwszego dnia miesiączki. Tydzień ciąży można też określić podczas badania ultrasonograficznego (USG).

Przeczytaj też: Wiek ciąży a wiek płodu. Jak ustalić datę poczęcia

Kiedy wykonać przesiewowe (nieinwazyjne) badania prenatalne

Kiedy wykonać diagnostyczne (inwazyjne) badania  w ciąży

.nowe_badania_prenatalne_tabelka_badania

Przeczytaj też: Jaki jest koszt badań prenatalnych w Polsce?

Kiedy wykonać inne badania w ciąży i przed ciążą?

Przed planowaną ciążą lub już będąc w ciąży warto też wykonać test gene­ty­czny w kierunki trom­bofilii. Kluc­zowa jest w tym wypadku mutacja  w genie MTHFR. Jest ona bardzo pop­u­larna i przy­czy­nia się do wys­tępowa­nia wad cewy ner­wowej u noworod­ków a nawet zwięk­szonego ryzyka wys­tąpi­enia zespołu Downa. Jak to możliwe? Gen MTHFR odpowiada na praw­idłowe przyswa­janie kwasu foliowego. W wyniku jego mutacji pro­ces ten jest zabur­zony, co prowadzi do groźnych powikłań. Więcej na temat badania w kierunku trombofilii >>

011

Przeczytaj też:

Kalendarz ciąży: ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Przeczytaj więcej:

  Przeczytaj również:

  06/06/2015

  Jedna odpowiedź do “Kiedy wykonać badania prenatalne”

  1. Estera napisał(a):

   Poziom cukru po glukozie, piszecie że to badanie jest obowiązkowe. Proszę przytoczyć podstawę prawną która o tym mówi? Z góry bardzo dziękuję.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  logo mamy-mamom.pl