Prawo

ciąża i prawo, prawo w ciąży, ciąża a prawo

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Każda z nas poznaje wtedy na nowo swoje ciało oraz doświadcza nowych doznań związanych z rozwojem malucha oraz ze zmianami, jakie przechodzi sama kobieta. Najważniejsze dla każdej matki jest to, aby dziecko prawidłowo się rozwijało oraz aby urodziło się zdrowe, co z pewnością nie zdziwi nikogo z nas. Zmartwień przysporzyć nam może jednak „papierkowa robota” związana z prawami przysługującymi kobietom w ciąży, dlatego warto jest wcześniej zaznajomić się z tematem, aby później móc już tylko cieszyć się nowonarodzonym maluchem. Wszystkie niezbędne informacje, które bez wątpienia musi znać każda mama, znajdują się poniżej.

Spis treści:

  1. Jesteś w ciąży? Poznaj swoje prawa
  2. Ciąża a prawo pracy
  3. Ciąża a świadczenia zdrowotne
  4. Ciąża a prawa socjalne

Jesteś w ciąży? Poznaj swoje prawa

Każdej kobiecie od momentu zajścia w ciążę przysługują pewne prawa, które mają na celu ułatwić jej przejście przez okres ciąży oraz połogu. Niewiele przyszłych mam zna przysługujące im prawa, dlatego już na początku ciąży warto zapoznać się z tematem i poszukać odpowiednich informacji. Każda kobieta w ciąży, bez względu na to czy jest zatrudniona czy też nie, ma dodatkowe prawa oraz przywileje, które pozwalają jej na komfortowe oraz bezpieczne przejście przez okres ciąży. O prawach tych można przeczytać w Internecie, aby odpowiednio wcześniej wiedzieć, kiedy i jakie konkretnie prawo nam przysługuje.

Ciąża a prawo pracy

Prawo pracy jasno nie precyzuje, kiedy kobieta powinna powiadomić swojego pracodawcę o ciąży. Jeśli chcemy poczekać z informowaniem pracodawcy z jakichkolwiek powodów, oczywiście możemy odłożyć to w czasie, należy jednak pamiętać, że im wcześniej pracodawca dowie się o ciąży, tym szybciej będą nam przysługiwać określone prawa i przywileje.

  • Każda kobieta zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony od momentu, w którym dowie się, że jest w ciąży jest chroniona przez prawo i nie może zostać zwolniona, zarówno przez okres ciąży, jak i podczas urlopu macierzyńskiego. Jeśli umowa o pracę zawarta jest na okres krótszy niż miesiąc, pracodawca nie musi przedłużać umowy ciężarnej kobiecie. Należy jednak pamiętać, że jeśli umowę o pracę podpiszemy z pracodawcą na okres dłuższy niż miesiąc (ale jest to czas określony), po poinformowaniu pracodawcy o ciąży, kiedy upłynie już pierwszy trymestr, nie może on rozwiązać umowy. Okres obowiązywania takiej umowy kończy się wraz z porodem, dlatego nie przysługiwać nam będzie urlop macierzyński.
  • Jeśli w trakcie wypowiedzenia po rozwiązaniu umowy o pracę kobieta dowie się, że jest w ciąży, pracodawca ma obowiązek przywrócenia przyszłej mamy do pracy. Jest ona wtedy chroniona przez cały okres ciąży, a także przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego.
  • Prawo pracy jest także przychylne dla kobiet w ciąży, które złożyły wypowiedzenie będąc już w ciąży, jednak w trakcie jego składania jeszcze o tym nie wiedziały. Kobieta powinna powiadomić swojego pracodawcę o ciąży w czasie nie dłuższym niż 7 dni od momentu, w którym dowiedziała się o swoim szczególnym stanie. Pracodawca w takiej sytuacji ma obowiązek przywrócić kobietę do pracy, a ta zyskuje wszystkie prawa i przywileje przysługujące ciężarnym, w tym prawo do urlopu macierzyńskiego.

Każda pracująca ciężarna powinna także pamiętać, że prawo pracy nie zezwala na czas pracy dłuższy niż 8 godzin dziennie oraz pracę w godzinach nocnych. Ponadto, pracownica ma prawo do zwolnienia się z pracy na badania lekarskie, a wszelkie wyjazdy służbowe oraz zmiana miejsca dotychczasowej pracy jest możliwa tylko za zgodą ciężarnej kobiety.

Ciąża a świadczenia zdrowotne

Każda kobieta w ciąży, niezależnie od swojego statusu zatrudnienia ma prawo do otrzymywania świadczeń zdrowotnych i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie to po porodzie obejmuje także dziecko, więc kobieta nie musi martwić się tą kwestią, jeśli w trakcie ciąży oraz po porodzie nie znajdzie zatrudnienia. Ubezpieczenie to chroni kobietę nie tylko podczas ciąży, ale także w okresie połogu, a więc do 6 tygodni po porodzie. Przyszłe mamy mają także możliwość korzystania z rozszerzonego zakresu opieki stomatologicznej oraz mogą umawiać się bez skierowania do lekarzy specjalistów, do których skierowanie na co dzień jest wymagane.

Ciąża a prawa socjalne

Kobietom w ciąży przysługują także pewne prawa socjalne oraz przywileje, które pomagają kobiecie godnie i komfortowo przejść przez okres ciąży oraz połogu. Jednym z najpowszechniejszych przywilejów ciężarnych kobiet jest korzystanie z opieki medycznej oraz usług farmaceutycznych poza kolejką. Każda kobieta, w której rodzinie dochód za osobę w roku poprzednim nie przekroczył 1922 zł, po urodzeniu otrzymuje tzw. becikowe, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł, które wypłacane jest na każde urodzone dziecko. Kobiety w ciąży oraz ich rodziny mogą także skorzystać z pomocy asystenta rodziny, który może reprezentować rodzinę w różnych instytucjach, a także pomoże rozwiązać problemy opiekuńczo-wychowawcze, jeśli tylko takie się pojawią.


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: pixabay.com


 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 24/11/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *