Test na ustalenie ojcostwa w ciąży

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciąży

Aktualizacja 3 lipca 2019 r.

Test na ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży – to najwcześniej dostępne badanie tego typu na świecie. Co ważne, jego wynik jest tak samo pewny jak testu realizowanego po narodzinach, a więc jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo badanego mężczyzny. Dzięki wykonaniu takiego badania możesz zyskać pewność na całe życie już na tym etapie, co pozwoli Ci lepiej przygotować się do narodzin maluszka. Sprawdź, na czym polega test na ustalenie ojcostwa w ciąży i dlaczego warto go wykonać.

Dlaczego warto wykonać test na ojcostwo w ciąży? 4 najważniejsze korzyści

 1. Spokój, pewność i poczucie bezpieczeństwa – wykonanie badania już na tym etapie pozwala zyskać bezcenny spokój i odzyskać równowagę. To pozwoli Ci przejść przez ciążę w atmosferze niczym niezakłóconej radości, a po narodzinach cieszyć się każdą chwilą z maluszkiem.
 2. Pozytywny wpływ na rozwój dziecka – brak pewności co do ojcostwa wiąże się z niepotrzebnym stresem i napięciem, które szczególnie w ciąży nie jest wskazane. Dzięki badaniu DNA możesz zadbać więc o swoje maleństwo i uniknąć negatywnych emocji, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój.
 3. Lepsze przygotowanie do roli rodzica – mężczyzna pewny swojego ojcostwa może rozwinąć instynkt ojcowski i utożsamiać się z dzieckiem już na tym etapie. Dzięki pewności i poczuciu bezpieczeństwa można też po prostu lepiej przygotować się do narodzin dziecka – zarówno w sposób emocjonalny, jak i praktyczny – a także zaplanować przyszłość.
 4. Stabilizacja w rodzinie i unormowanie sytuacji prawnej – uzyskanie pewności jest dla wielu par szansą na odbudowę zaufania i zadbanie o relacje. Co więcej, wynik badania DNA często pomaga mężczyznom podjąć decyzję o uznaniu dziecka jeszcze na etapie ciąży.

Przeczytaj artykuł psychologa: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa w ciąży – jak wygląda badanie?

Test na ojcostwo w ciąży możesz wykonać na dwa sposoby: na podstawie krwi matki i wymazu z policzka od domniemanego ojca (od 8. tygodnia ciąży) albo na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców (od 15. tygodnia ciąży). Bez względu na wybrany sposób wynik jest pewny.

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciążyDo badania z krwi pobiera się próbkę jak do standardowej morfologii, co jest bardzo wygodne. Wykorzystuje się opatentowaną metodę. Polega ona na wyizolowaniu wolnego DNA dziecka (które krąży w krwiobiegu mamy podczas ciąży) i porównaniu go z materiałem od kobiety i domniemanego ojca (wymaz z policzka).

Próbka płynu owodniowego jest natomiast pobierana w czasie badań w ciąży przez doświadczonego lekarza, który korzysta z nowoczesnego sprzętu. Pobranie materiału jest więc niemal w 100% bezpieczne. Od rodziców można pobrać dowolne próbki, np. wymazy z policzka, używaną szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami czy inne przedmioty. Zaletą tego badania jest możliwość jednoczesnego przebadania dziecka w kierunku m.in. zespołu Downa.

A co z wynikiem? Jest tak samo pewny jak badania po narodzinach

Badanie ojcostwa w ciąży zapewnia identyczny rezultat jak test, który wykonywany jest po narodzinach dziecka. Jak to możliwe? Fragmenty DNA, które analizuje się w takim badaniu, są ustalone już w momencie poczęcia, a później się nie zmieniają.

Co więcej – są one takie same w każdej komórce organizmu. To oznacza, że test genetyczny jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo bez względu na to, czy będzie wykonany na podstawie wymazu z policzka, krwi, używanej szczoteczki do zębów, płynu owodniowego czy innych próbek.

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Cena testu na ojcostwo w ciąży wynosi ok. 2000-7000 złotych. Koszt zależny jest od tego, w jaki sposób zostaną pobrane próbki. Chociaż cena nie jest niska, wykonanie badania pozwala zyskać pewność już na zawsze i pozbyć się wątpliwości już na tym etapie.

Po narodzinach test na ojcostwo możesz natomiast wykonać za ok. 700-2000 złotych i jest on dostępny od 2. doby życia dziecka.

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciąży

Reklama

Test na ojcostwo w ciąży a prawo

Sądowe ustalenie ojcostwa jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy dziecko jest na świecie. Rezultat testu w ciąży można jednak wykorzystać do uprawdopodobnienia ojcostwa. Co to jest?

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym ciężarna ma prawo żądać od ojca swojego dziecka pomocy finansowej przez 3 miesiące ciąży i 3 miesiące po narodzinach. Warunkiem jest uwiarygodnienie ojcostwa w sądzie – i właśnie do tego potrzebne jest uprawdopodobnienie, że dany mężczyzna to ojciec dziecka.

Często zdarza się też, że po wykonaniu badania ojcostwa w ciąży mężczyzna decyduje się uznać dziecko już na tym etapie.

A co z rejestracją dziecka po urodzeniu w USC, jeśli nie zostało uznane w ciąży? Test na ojcostwo można wykonać od 2. doby życia, a na rejestrację rodzice mają 21 dni. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa musi być złożone przed rejestracją lub podczas niej.

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciążyChcesz zrobić test na ojcostwo w ciąży? Dowiedz się więcej

Więcej informacji o badaniu ojcostwa w ciąży uzyskasz pod numerem telefonu: 578 217 111Pytania możesz kierować również na adres Zapraszamy do kontaktu! 

Poczytaj inne artykuły na temat ojcostwa w ciąży

Artykuły na temat badania ojcostwa na etapie ciąży pisaliśmy m.in. dla:


Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciąży


4.8/5 - (21 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

139 odpowiedzi na “Test na ustalenie ojcostwa w ciąży”

 1. Kasia Kasia pisze:

  Witam ile kosztuje test na ojcostwo w 10tyg ciąży

 2. Anomim Anomim pisze:

  Witam. Jestem w 8 tyg ciąży. Chciałam zapytać jaka cena testu na ojcostwo z krwi w czasie ciąży i gdzie taki test moge wykonać? Jestem z podkarpacia.

 3. Anna Anna pisze:

  Witam. Termin porodu mam na 11 sierpnia. Dnia 19 grudnia 2017r byłam w ciąży 6tyg i 3 dni. Nie pamietam kiedy dokładnie miałam ostatnia miesiączkę, zazwyczaj miesiączki mam regularne Ok 28 dni.
  Kiedy mogłam zajść w ciąże ? Bardzo dziękuje za odpowiedz.
  Pozdrawiam

 4. Anonim Anonim pisze:

  Witam,
  jestem z woj podkarpackiego. Gdzie można wykonać taki test w okolicy i jaka byłaby cena?
  Jestem w 22tc.
  Pozdrawiam

 5. Kasia Kasia pisze:

  Dzień dobry. Jestem w 18tc. Chciałabym się dowiedzieć ile kosztowałaby testy na ojcostwo w moim przypadku.
  Pozdrawiam.

 6. Magdalena Magdalena pisze:

  Czy badanie na ustalenie ojcostwa w ciąży moze odbyć się bez udziału ojca, tylko na podstawie badania DNA jego pierwszego dziecka z tą partnerka?

 7. Magdalena Magdalena pisze:

  Czy badanie na ustalenie ojcostwa w ciąży można zrobić bez udziału ojca, tylko wykorzystując dna pierwszego dziecka z tą partnerka?

 8. Anna Anna pisze:

  Witam,
  Ile kosztuje badanie dna w 31 tygodniu ciazy I gdzie mozna je wykonac na terenie woj. dolnoslaskiego?
  Czy bedzie ono odpowiednim materialem dowodowym dla Sadu Rodzinnego?
  Pozdrawiam

 9. Anonim Anonim pisze:

  Witam , ile kosztuje takie badanie ok 5 miesiac ciazy i gdzie moge zrobic w kuj-pom? Pozdrawiam

 10. Anonim Anonim pisze:

  Witam. Jestem w 22-23 tc. Jakie badania mogę wykonać na ojcostwo ? Bardzo zależy mi na czasie.

 11. Anonim Anonim pisze:

  Witam, bardzo prosze o podanie ceny w 24 tygodniu ciazy. Pozdrawiam

 12. KK KK pisze:

  Witam proszę o podanie ceny i gdzie można wykonać badanie województwo lubelskie.

 13. KT KT pisze:

  Witam proszę o podanie ceny i gdzie można wykonać badanie województwo śląskie.

  • Dzień dobry, skontaktujemy się z Panią na podany adres e-mail. Pozdrawiamy.

   • Joanna Joanna pisze:

    Dzień dobry czy z płynu odwodnionego test na ojcostwo jest bezpieczne.?

    • Pani Joanno, gdy wykonuje je doświadczony lekarz, jest to badanie prawie w 100% bezpieczne. Zacytujemy tu wypowiedź dr hab. n. med. Marcin Wiechecia:

     „Współczesna technika pobierania próbek jest zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa. Ryzyko utraty ciąży rzędu 1/100, które podaje się podczas konsultacji nie potwierdza się w codziennej praktyce. Jest ono znacznie niższe. Każdy ośrodek powinien prowadzić swój własny rejestr strat i o to dobrze jest zapytać lekarza pobierającego. Warto zaznaczyć, że gdy już dochodzi do utraty ciąży, jest to często ciąża obarczona poważnymi wadami i nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie zakończyłaby się samoistnie. Jest bardzo ważne, aby konsultację i kwalifikację do pobrania materiału przeprowadził lekarz wykonujący te procedury.” Źródło: https://badaniaprenatalne.pl/czeste-pytania/czy-bac-sie-badan-prenatalnych/

 14. Anna Anna pisze:

  Witam prosze o podanie ceny i gdzie można wykonać badanie województwo warmińsko-mazurskie.

 15. Bożydar Bożydar pisze:

  Witam cena takiego badania na ojcostwo województwo śląskie Bielsko Biała najlepiej, 5miesiąc ciąży.

 16. Joanna Joanna pisze:

  Proszę o podanie ceny takiego badania i możliwości wykonania go na Śląsku.

 17. Anna Anna pisze:

  Proszę o podanie placówek w województwie dolnośląskim oraz ceny.

 18. Zainteresowany Zainteresowany pisze:

  poproszę o podanie kosztu badania na ustalenie ojcostwa w ciąży oraz podanie gdzie można go dokonać w południowej części woj. mzowieckiego

 19. Ewelina Ewelina pisze:

  Witam
  Prosze o podanie kosztu badania na ustalenie ojcostwa w ciąży i gdzie można go wykonać na terenie województwa śląskiego . Pozdrawiam

 20. Kasia Kasia pisze:

  Proszę o podanie cenę badania i placówki jestem z województwa dolnośląskiego pozdrawiam kasia

 21. Wer Wer pisze:

  Proszę o cene w 11tc, i placowki woj lodzkie lub slaskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *