Ustalenie ojcostwa w ciąży - zyskaj spokój, pewność i poczucie bezpieczeństwa

Test na ustalenie ojcostwa w ciąży

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciąży

Aktualizacja 3 lipca 2019 r.

Test na ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży – to najwcześniej dostępne badanie tego typu na świecie. Co ważne, jego wynik jest tak samo pewny jak testu realizowanego po narodzinach, a więc jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo badanego mężczyzny. Dzięki wykonaniu takiego badania możesz zyskać pewność na całe życie już na tym etapie, co pozwoli Ci lepiej przygotować się do narodzin maluszka. Sprawdź, na czym polega test na ustalenie ojcostwa w ciąży i dlaczego warto go wykonać.

Dlaczego warto wykonać test na ojcostwo w ciąży? 4 najważniejsze korzyści

 1. Spokój, pewność i poczucie bezpieczeństwa – wykonanie badania już na tym etapie pozwala zyskać bezcenny spokój i odzyskać równowagę. To pozwoli Ci przejść przez ciążę w atmosferze niczym niezakłóconej radości, a po narodzinach cieszyć się każdą chwilą z maluszkiem.
 2. Pozytywny wpływ na rozwój dziecka – brak pewności co do ojcostwa wiąże się z niepotrzebnym stresem i napięciem, które szczególnie w ciąży nie jest wskazane. Dzięki badaniu DNA możesz zadbać więc o swoje maleństwo i uniknąć negatywnych emocji, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój.
 3. Lepsze przygotowanie do roli rodzica – mężczyzna pewny swojego ojcostwa może rozwinąć instynkt ojcowski i utożsamiać się z dzieckiem już na tym etapie. Dzięki pewności i poczuciu bezpieczeństwa można też po prostu lepiej przygotować się do narodzin dziecka – zarówno w sposób emocjonalny, jak i praktyczny – a także zaplanować przyszłość.
 4. Stabilizacja w rodzinie i unormowanie sytuacji prawnej – uzyskanie pewności jest dla wielu par szansą na odbudowę zaufania i zadbanie o relacje. Co więcej, wynik badania DNA często pomaga mężczyznom podjąć decyzję o uznaniu dziecka jeszcze na etapie ciąży.

Przeczytaj artykuł psychologa: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa w ciąży – jak wygląda badanie?

Test na ojcostwo w ciąży możesz wykonać na dwa sposoby: na podstawie krwi matki i wymazu z policzka od domniemanego ojca (od 8. tygodnia ciąży) albo na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców (od 15. tygodnia ciąży). Bez względu na wybrany sposób wynik jest pewny.

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciążyDo badania z krwi pobiera się próbkę jak do standardowej morfologii, co jest bardzo wygodne. Wykorzystuje się opatentowaną metodę. Polega ona na wyizolowaniu wolnego DNA dziecka (które krąży w krwiobiegu mamy podczas ciąży) i porównaniu go z materiałem od kobiety i domniemanego ojca (wymaz z policzka).

Próbka płynu owodniowego jest natomiast pobierana w czasie badań w ciąży przez doświadczonego lekarza, który korzysta z nowoczesnego sprzętu. Pobranie materiału jest więc niemal w 100% bezpieczne. Od rodziców można pobrać dowolne próbki, np. wymazy z policzka, używaną szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami czy inne przedmioty. Zaletą tego badania jest możliwość jednoczesnego przebadania dziecka w kierunku m.in. zespołu Downa.

A co z wynikiem? Jest tak samo pewny jak badania po narodzinach

Badanie ojcostwa w ciąży zapewnia identyczny rezultat jak test, który wykonywany jest po narodzinach dziecka. Jak to możliwe? Fragmenty DNA, które analizuje się w takim badaniu, są ustalone już w momencie poczęcia, a później się nie zmieniają.

Co więcej – są one takie same w każdej komórce organizmu. To oznacza, że test genetyczny jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo bez względu na to, czy będzie wykonany na podstawie wymazu z policzka, krwi, używanej szczoteczki do zębów, płynu owodniowego czy innych próbek.

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Cena testu na ojcostwo w ciąży wynosi ok. 2000-7000 złotych. Koszt zależny jest od tego, w jaki sposób zostaną pobrane próbki. Chociaż cena nie jest niska, wykonanie badania pozwala zyskać pewność już na zawsze i pozbyć się wątpliwości już na tym etapie.

Po narodzinach test na ojcostwo możesz natomiast wykonać za ok. 700-2000 złotych i jest on dostępny od 2. doby życia dziecka.

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciąży

Reklama

Test na ojcostwo w ciąży a prawo

Sądowe ustalenie ojcostwa jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy dziecko jest na świecie. Rezultat testu w ciąży można jednak wykorzystać do uprawdopodobnienia ojcostwa. Co to jest?

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym ciężarna ma prawo żądać od ojca swojego dziecka pomocy finansowej przez 3 miesiące ciąży i 3 miesiące po narodzinach. Warunkiem jest uwiarygodnienie ojcostwa w sądzie – i właśnie do tego potrzebne jest uprawdopodobnienie, że dany mężczyzna to ojciec dziecka.

Często zdarza się też, że po wykonaniu badania ojcostwa w ciąży mężczyzna decyduje się uznać dziecko już na tym etapie.

A co z rejestracją dziecka po urodzeniu w USC, jeśli nie zostało uznane w ciąży? Test na ojcostwo można wykonać od 2. doby życia, a na rejestrację rodzice mają 21 dni. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa musi być złożone przed rejestracją lub podczas niej.

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciążyChcesz zrobić test na ojcostwo w ciąży? Dowiedz się więcej

Więcej informacji o badaniu ojcostwa w ciąży uzyskasz pod numerem telefonu: 578 217 111Pytania możesz kierować również na adres Zapraszamy do kontaktu! 

Poczytaj inne artykuły na temat ojcostwa w ciąży

Artykuły na temat badania ojcostwa na etapie ciąży pisaliśmy m.in. dla:


Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]

Ustalenie ojcostwa w ciąży, test na ojcostwo w ciąży, testy na ojcostwo w ciąży, badanie ojcostwa w ciąży, badania ojcostwa w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży, badania na ojcostwo w ciąży, test ojcostwa w ciąży, testy ojcostwa w ciąży


4.8/5 - (21 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

139 odpowiedzi na “Test na ustalenie ojcostwa w ciąży”

 1. Arek Arek pisze:

  Witam,
  Mam pytanie do kogoś kto był już w takiej sytuacji. Otóż chciałbym sprawdzić czy dziecko którego jestem ojcem (na papierku) jest faktycznie moim biologicznym dzieckiem. Wiem że muszę zrobić badania genetyczne DNA. Proszę o informację o jakimś dobrym i profesjonalnym laboratorium. Ile trwają takie badania na ojcostwo? Chodzi mi konkretnie o czas oczekiwania na wyniki. Dobrze by było jak by ktoś polecił laboratorium genetyczne znajdujące się na terenie Krakowa bo chciałbym podejść tam osobiście. Ewentualnie w okolicy.

 2. Agata Agata pisze:

  Witam, czy mozliwe jest wziasc test w tygodniu 9? Kiedy mozna spodziewav sie odpowiedzi testu?
  Proszę o podanie ceny testu na ojcostwo po 9-10 tyg.

 3. Agata Agata pisze:

  proszę podać cene za test na ojcostwo ciąża 10-11 tydzien. I jak szybko uzyskać odpowiedzi na teście.

 4. Tom Tom pisze:

  Eitam czy w 27 tyg mozna wykonać takie badania? Prosze o spis placowek w woj. Śląskim oraz cenę

 5. Sylwia Sylwia pisze:

  Witam proszę o cene testu na ojcostwo w 17tc i gdzie w Kujawsko-Pomorskim można taki test wykonać.

 6. Kasia Kasia pisze:

  Prosze o podanie cen badania na ojcostwo 10 tc i placowki gdzie mozna wykonac w woj warminsko mazurskim

 7. Kasia Kasia pisze:

  Witam prosze o podanie ceny badania na ojcostwo w 10 tc i wykaz placówek gdzie można wykonać badanie woj. Warmińsko- mazurskie

 8. MK MK pisze:

  Proszę o podanie cen abadania na ojcostwo w róznych tygodniach (10,15,20)
  Chodzi o materiał jako krew od matki i wymaz z policzka od ojca

 9. asiii asiii pisze:

  witam jaki jest koszt badana obecnie10 tydzień i gdzie można go wykonać

 10. Iwona Iwona pisze:

  Witam, czy w 35 tygodniu można wykonać takie badanie? Jeżeli tak proszę o spis placówek w jakich można wykonać takie badania w woj. Zachodniopomorskim oraz jako jest koszt takiego badania.

 11. Ewa Ewa pisze:

  Witam ja rowniez prosze o cene badan 13 tydz ciazy oraz placowki w woj.mazowieckim.

 12. Justyna Justyna pisze:

  Witam proszę o podanie ceny badania w 20 tyg ciąży i w jakich placówkach można je wykonać w Woj. Wielkopolskim.

 13. jaaa jaaa pisze:

  Witam. Proszę o podanie ceny oraz adres placówki w jakiej można wykonać badanie w pierwszym trymestrze ciąży. Miasto Szczecin.

 14. kaminska kaminska pisze:

  cxy badania genetycxne moga byc wyslane meilem

 15. Kasia Kasia pisze:

  Proszę o podanie ceny i wszystkich ważnych informacji na temat ustalenia ojcostwa 13 tydzień

 16. Sebastian Sebastian pisze:

  Proszę o podanie kosztu badania na ojcostwo w trakcie trwania ciąży ( obecnie koniec 11-go tygodnia) . Badania mają służyć do celów prywatnych.

 17. A A pisze:

  Witam, jaki bylby koszt badania na ustalenie ojcostwa w ciazy z probki krwi matki ? jestem w 9 tygodniu i jak najszybciej chcialabym to ustalic. Czy jest to bezpieczne badanie dla dziecka ? I czy trzeba w calosci zaplacic za badanie czy istnieje mozliwosc rozlozenia tego na raty ? Jest to pewne badanie i da sie wykluczyc ojcostwo jednego z partnerow ?

 18. Justyna Justyna pisze:

  witam,czy mozna zrobic badanie tak zeby domniemany ojciec nsie nie dowiedzial ze robie taki test,troche glupie pytanie,ale chcialabym wiedziec

 19. Zofia Zofia pisze:

  Witam.Proszę o podanie kosztu badania w 8 tygodniu ciąży. Gdzie można go zrobić. Jestem z podlaskiego.

 20. Małami Małami pisze:

  Witam bardzo proszę o podanie kosztu badania w 16 tygodniu ciąży.

 21. Margaret Margaret pisze:

  Prosze o koszt badan 25 tydzien i informacje jak to wyglada.

 22. Margaret Margaret pisze:

  Prosze o koszt badania 26 tc.

 23. MILKA MILKA pisze:

  Witam
  Ja mam pytanie czy można wziąć próbkę tylko od jednego aby go wykluczyć? Jak długo się czeka?No i oczywiście jaki jest koszt?

 24. stilww stilww pisze:

  Proszę o podanie ceny i placówki w woj. Łódzkim . 15 tydzień ciąży .

 25. Ela Ela pisze:

  Witam,jest to dla mnie dziwne ze kobieta nie wie kto jest ojcem dziecka (z iloma nagle spała w tym czasie ) a z drugiej strony faceci nie chcą brac odpowiedzialności- współżyć każdemu sie chce ale zero dorosłości w tym,jeśli mowa o małzeństwie to nie powinno byc watpliwości kto jest ojcem , a poza tym jest tyle metod anty….pózniej firmy wzbogacają sie na takich ludziach

 26. Jarek Jarek pisze:

  Witam. Rowniez chcialbym sie dowiedziec ile kosztuje badanie ustalenia ojcostwa w ciazy i jak je najlepiej wykonac. Ile czasu trzeba czekac na wynik? Nie ma problemu z probkami od domniemanych rodzicow.

 27. ewa ewa pisze:

  Witam ile kosztuje badanienie na ojcostwo w ciazy i gdzie mozna zrobic.mieszkam w okolicy poznania. Wielkopolskie

 28. Kk Kk pisze:

  Prosze o koszt badania (10 tydzień ciąży) i wykluczenia/potwierdzenia jednego z dwóch potencjalnych ojców (czyli dwa sample do analizy) . Tez, gdzie sa pobierane próbki? Gdzie sa próbki analizowane (lokalizacja laboratorium) i Od dnia złożenia próbek jak długo sie Czeka na wynik i jaka jest forma informowania o wyniku? List? E-mail? Telefon?

 29. Anna Anna pisze:

  Witam proszę o podanie ceny an test na ojcostwo 28 tydzień ciąży

  • Redakcja badaniaprenatalne.pl Redakcja badaniaprenatalne.pl pisze:

   Witam, odpowiedź wysłaliśmy na podany adres e-mail. Pozdrawiamy.

 30. dawid dawid pisze:

  Witam!moja była żona jest w ciąży twierdzi że ja jestem ojcem w co za bardzo mi się wiezyc niechce.mój problem polega na tym że ja mieszkam w uk a ona w pl jest możliwość pprzeprowadzenia testów i ewentualnie jaki koszt ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *