Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Test NIFTY pro – wyniki

Test NIFTY Pro – wynik przykładowy z opisem

Wynik testu NIFTY pro dostarcza informacji na temat ryzyka występowania u dziecka zespołu Downa (trisomii 21), 5 innych trisomii, czterech chorób związanych z chromosomami płci oraz 84 badanych mikrodelecji i mikroduplikacji. Badanie określa też płeć dziecka, która podawana jest na dokumencie na życzenie rodziców. Zobacz, jak wygląda przykładowy wynik testu NIFTY Pro.

NIFTY pro nowa wersja niftySpis treści:

 1. Co zawiera wynik tesu NIFTY Pro?
 2. Przykładowy wynik testu NIFTY Pro
 3. Jak odczytać wynik testu NIFTY Pro?
 4. Ubezpieczenie wyniku testu NIFTY Pro
 5. Wynik testu NIFTY pro – częste pytania

Test NIFTY – wynik zawiera:

 • dane pacjentki,
 • tabelę z badanymi chorobami, wynikiem, prawdopodobieństwem i interpretacją,
 • adres i dane kontaktowe laboratorium wykonującego badanie,
 • imię, nazwisko i podpis osoby zatwierdzającej badanie,
 • numer wpisu w rejestrze oraz datę,
 • opis testu,
 • tabelę z danymi klinicznymi,
 • informację o ograniczeniach.

Przykładowy wynik testu NIFTY Pro

Jeśli chcesz otrzymać przykładowy wynik testu NIFTY Pro, napisz do nas na adres

Jak odczytać wynik testu NIFTY Pro?

Test NIFTY jest badaniem prenatalnym przesiewowym (nieinwazyjnym), co oznacza, że określa ryzyko wystąpienia badanej choroby u dziecka. Na wyniku podana jest interpretacja oraz – w przypadku wyniku pozytywnego – zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Każdy wynik badania powinien być skonsultowany ze specjalistą, ponieważ tylko on jest w stanie zinterpretować go prawidłowo.

Ubezpieczenie wyniku testu NIFTY Pro

Wynik testu NIFTY Pro jest ubezpieczony w trzech sytuacjach:

 • uzyskanie wyniku fałszywie negatywnego po urodzeniu – jeśli dziecko urodzi się jedną z trzech trisomii (13, 18, 21), a wynik testu NIFTY na to nie wskazywał, matce zostanie wypłacone odszkodowanie wysokości ok. 210 000 zł. Wynik fałszywie negatywny zdarza się w około 1/10 000 badanych przypadków. [1]
 • wynik fałszywie negatywny przed urodzeniem, z terminacją ciąży – odszkodowanie wynosi wtedy do ok. 11 000 zł.
 • uzyskanie wyniku wskazującego na konieczność wykonania badania inwazyjnego (np. amniopukcji) – jeśli wynik testu NIFTY wskaże duże ryzyko wystąpienia trisomii płodu, matka może starać się o pokrycie kosztów wykonania prywatnego badania inwazyjnego do ok. 2600 zł. 

UWAGA. Tylko oryginalny test NIFTY PRO wykonywany w BGI posiada pełne ubezpieczenie wyniku. Wykonaj test NIFTY PRO w autoryzowanych placówkach. SPRAWDŹ ADRESY >>

oryginalny nifty pro

Wynik testu NIFTY pro – częste pytania

Ile czeka się na wynik testu NIFTY pro?

Na wynik testu NIFTY pro czeka się maksymalnie 10 dni roboczych od dnia, w którym próbka dotrze do laboratorium (co trwa 1-2 dni robocze).

Czy procent cffDNA wpływa na wynik testu NIFTY pro?

Minimalny procent cffDNA dla NIFTY pro to 3,5 % i wartość ta nie wpływa na pewność wyniku, tylko na możliwość wykonania badania. Dla pewności nie ma więc znaczenia, czy będzie to np. 4% czy 7%. Jeżeli cffDNA będzie za mało, zostanie zgłoszona konieczność ponownego pobrania próbki.

Co oznacza pozytywny i negatywny wynik testu NIFTY pro?

Pozytywny czyli nieprawidłowy wynik testu NIFTY pro oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby. Zalecana jest wtedy konsultacja z lekarzem oraz wykonanie badań prenatalnych diagnostycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Z kolei negatywny wynik testu NIFTY pro oznacza, że nie stwierdzono podwyższonego ryzyka badanej choroby. Niskie ryzyko wskazuje na minimalną szansę (często 1 do kilkuset tysięcy lub kilkunastu milionów) jej wystąpienia.

REKLAMA

Przeczytaj więcej o teście NIFTY Pro:

Więcej informacji

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test.


Aktualizacja: 28 sieprnia 2020 r.

Źródła:  [1] https://badaniaprenatalne.pl/dlaczego-mamy-decyduja-sie-na-badanie-nifty | Zdjęcie:  serezniy/123rf.com

Artykuł powstał we współpracy z badnaienifty.pl.

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


test NIFTY pro i NOVA

Data publikacji: 28/08/2020, Data aktualizacji: 17/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża