Test Sanco i Sanco Plus - na czym polega badanie, co bada?

Test Sanco

test sanco, test sanco plus

Test SANCO to jedyny nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne wykonywane w Polsce i posiadające certyfikat CE-IVD. Obejmuje m.in. trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau oraz umożliwia oznaczenie Rh płodu.

jak wybrac test nipt


Spis treści – najważniejsze informacje:

 1. Test Sanco – dlaczego warto go wykonać?
 2. Jakie nieprawidłowości genetyczne wykrywa test Sanco podstawowy i rozszerzony?
 3. Test Sanco a oznaczenie Rh płodu
 4. Na czym polega test Sanco?
 5. Ile kosztuje test Sanco? Cena badania
 6. Test Sanco a NIFTY pro i inne badania prenatalne. Jak wybrać?
 7. Test Sanco opinie

Test SANCO – dlaczego warto go wykonać?

 • Test jest bezpieczny i nieinwazyjny – do badania pobiera się krew od matki
 • Test wykonywany jest w Polsce, w laboratorium w Warszawie
 • Wysoka dokładność — czułość i swoistość testu wynosi powyżej 99%
 • Pewność wyniku gwarantuje certyfikat CEIVD oraz certyfikat jakości EMQN
 • Certyfikat CE-IVD na cały proces technologiczny oznacza, że test SANCO może zostać wykorzystany w celach diagnostycznych.
 • Wynik dostępny jest szybko
 • Test można zrobić już od 10 tygodnia ciąży
 • Można wybrać zakres badania
 • Można dodatkowo oznaczyć Rh płodu

Test SANCO podstawowy i SANCO rozszerzony – jakie nieprawidłowości genetyczne wykrywają?

W teście SANCO zakres badania może wybrać pacjentka razem z lekarzem. Są dostępne dwie wersje testu:

Test SANCO w wersji rozszerzonej
 • Analiza liczby wszystkich chromosomów (23 pary)
 • Analiza zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji o wielkości co najmniej 7 Mpz dla chromosomów autosomalnych
 • Płeć dziecka podawana na życzenie rodziców
Test SANCO w wersji podstawowej
 • Trisomia 21., 18. i 13.
 • Aneuploidie chromosomów płci (X, Y)
 • Płeć dziecka podawana na życzenie rodziców

Test SANCO – oznaczenie Rh płodu

Wykonując test SANCO można dodatkowo oznaczyć Rh płodu, a dzięki temu określić ryzyko wystąpienia matczyno-płodowego konfliktu serologicznego. Oznaczenie jest wykonywane na podstawie analizy krwi matki i wynik mówi nam czy płód posiada czynnik RD dodatni czy ujemny.

Obecnie zalecana jest profilaktyka u wszystkich ciężarnych z Rh ujemnym – w 28 tygodniu ciąży przyszłej mamie podawana jest immunoglobulina anty-D. Jeśli test potwierdzi, że płód dziedziczy czynnik RH po matce i również posiada Rh-, nie ma potrzeby podania immunoglobuliny Rh w 28 tygodniu ciąży. To duże ułatwienie dla lekarza jak i dla matki.

Na czym polega test Sanco?

Test SANCO wykonuje się na podstawie próbki krwi od przyszłej mamy (wystarczy pobrać 10 ml krwi). Następnie w laboratorium z krwi wykonuje sekwencjonowanie materiału genetycznego dziecka i matki (cfDNA) z wykorzystaniem WGS. W kolejnym etapie dane są porównywane przy użyciu algorytmów analizy bioinformatycznej.

Test SANCO jest więc zupełnie bezpieczny, a jednocześnie ma wysoką czułość.

Ile kosztuje test Sanco? Cena badania

Cena testu Sanco może się różnić w zależności od placówki oferującej badanie. W placówce Genomed cena testu Sanco w wersji podstawowej i rozszerzonej to koszt 1890 zł.

Test SANCO a NIFTY pro i inne badania prenatalne – czym się różnią?

Rodzice często pytają czym różni się test SANCO od NIFTY pro i czy to są te same badania. Są to różne badania i różnią się m. in. ubezpieczeniem, zakresem badanych chorób czy miejscem wykonywania analiz. Sprawdź szczegółowe porównanie w artykule: Test SANCO i test NIFTY pro – czym różnią się? >>

Zakres badania to nie wszystko. Warto sprawdzić też co dokładnie zawiera cena interesującego nas badania, a co może wiązać się z dodatkowymi opłatami (pobranie próbki, konsultacja wyniku z lekarzem). Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz w bezpłatnym poradniku „Jak wybrać NIPT„.

NIFTY czy Harmony? Bezpłatny poradnik „Jak wybrać NIPT”

Zastanawiasz się, który test NIPT jest najlepszy dla Ciebie i Twojego maluszka? Pobierz bezpłatny poradnik, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru! Wypełnij poniższy krótki formularz, aby otrzymać poradnik w PDF.

JAK WYBRAĆ NIPT?


  Zamów bezpłatny poradnik

  Przekazane nam dane będą wykorzystane w celu wysłania zamówionego poradnika, odpowiedzi na zadane nam pytania i weryfikacji tożsamości osoby (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) RODO; dochodzenia i obrony przed ewentualnymi roszczeniami (podstawa: art. 6 ust. 1 lit. f) RODO). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże może stanowić warunek udzielenia odpowiedzi na zadane pytania lub realizację usługi. Dane te mogą zostać przekazane podmiotom współpracującym w celu realizacji zleconej nam usługi. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj https://badanienifty.pl/polityka-prywatnosci/

  .

   

  Test Sanco opinie

  Test Sanco, podobnie jak inne badania wolnego płodowego DNA w Polsce, cieszy się na ogół pozytywnymi opiniami rodziców. Pozwala on bezpiecznie sprawdzić zdrowie dziecka i zapewnia szybki wynik.

  Szukasz opinii? Dołącz też do grupy dla rodziców na temat badań prenatalnych, prowadzonej przez serwis badaniaprenatalne.pl: www.facebook.com/groups/badaniaprenatalne

   checklista jak wybrac nipt

  Czytaj też w naszym serwisie:

  Kolejnym etapem badania dziecka (po wykonaniu testu SANCO) może być badanie WES przeprowadzany po urodzeniu dziecka. To badanie genetyczne dziecka pozwala na szybkie wykrycie zmian, we wszystkich genach dziecka (aż 23 tysiące genów).  Jest to obecnie najszerszy test przesiewowy.

  5/5 - (3 głosów / głosy)

  Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie główne: Evgeny Atamanenko/123rf.com Źródła: materiały informacyjne Genomed S.A., sancotest.pl

  Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


  Źródła:

  https://sancotest.pl/

  5/5 - (3 głosów / głosy)

  Data publikacji: 13/07/2021, Data aktualizacji: 14/12/2023

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  jak wybrac nifty pro