Test SANCO to jedyny nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne wykonywane w Polsce i posiadające certyfikat CE-IVD. Obejmuje m.in. trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau oraz umożliwia oznaczenie Rh płodu.
W teście SANCO zakres badania może wybrać pacjentka razem z lekarzem. Są dostępne dwie wersje testu:
Wykonując test SANCO można dodatkowo oznaczyć Rh płodu, a dzięki temu określić ryzyko wystąpienia matczyno-płodowego konfliktu serologicznego. Oznaczenie jest wykonywane na podstawie analizy krwi matki i wynik mówi nam czy płód posiada czynnik RD dodatni czy ujemny.
Obecnie zalecana jest profilaktyka u wszystkich ciężarnych z Rh ujemnym – w 28 tygodniu ciąży przyszłej mamie podawana jest immunoglobulina anty-D. Jeśli test potwierdzi, że płód dziedziczy czynnik RH po matce i również posiada Rh-, nie ma potrzeby podania immunoglobuliny Rh w 28 tygodniu ciąży. To duże ułatwienie dla lekarza jak i dla matki.
Test SANCO wykonuje się na podstawie próbki krwi od przyszłej mamy (wystarczy pobrać 10 ml krwi). Następnie w laboratorium z krwi izoluje się z DNA płodowe i poddaje analizie z wykorzystaniem technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji.
Czytaj też:
Kolejnym etapem badania dziecka (po wykonaniu testu SANCO) może być test NOVA przeprowadzany po urodzeniu dziecka. To badanie genetyczne dziecka pozwala na szybkie wykrycie aż 12 000 zmian w genach, których testy prenatalne nie są w stanie wykryć. Jest to obecnie najszerszy test przesiewowy.
Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie główne: Evgeny Atamanenko/123rf.com Źródła: materiały informacyjne Genomed S.A., www.testdna.pl/test-sanco-jedyny-nieinwazyjny-genetyczny-test-prenatalny-wykonywany-w-polsce-z-certyfikatem-ce-ivd
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Aktualizacja: 30 kwietnia 2020 r.
Data publikacji: 20/11/2020, Data aktualizacji: 14/12/2020
Dodaj komentarz