Prenatalne testy NIPT charakteryzują się wysoką czułością i bezpieczeństwem. Wystarczy mała próbka krwi ciężarnej, by wykonać test NIPT. Cena dostępnych na polskim rynku badań jest podobna, różnią się jednak one zakresem badanych chorób i ubezpieczeniem oraz dodatkowymi udogodnieniami dla pacjentów, takimi jak np. możliwość pobrania krwi w domu czy konsultacja nieprawidłowego wyniku z lekarzem.
Test NIPT – cena, zakres, najważniejsze informacje:
Zobacz też: Na co zwrócić uwagę wybierając test NIPT? Porównanie 14 badań dostępnych w Polsce
Dostępne w Polsce testy NIPT są płatne, nie są refundowane przez NFZ. To badania prywatne, można jednak zapłacić za nie w ratach.
Cena testów NIPT kształtuje się na podobnym poziomie i wynosi około 2000 – 2500 złotych. Czym różnią się wobec tego różne testy NIPT dostępne na rynku? Przede wszystkim zakresem badanych chorób, ale i także takimi elementami jak konsultacja z lekarzem po uzyskaniu wyniku testu oraz ubezpieczenie wyniku.
Ceny testów NIPT są podobne, dlatego wybierając badanie warto zwrócić uwagę na:
Zobacz więcej w artykule: 10 wskazówek – na co zwrócić uwagę wybierając nieinwazyjne badanie prenatalne NIPT?
Na koniec omówimy szerzej kwestię ubezpieczenia testu NIPT, które umożliwia zwrot kosztów dalszej diagnostyki prenatalnej (np. amniopunkcji) zalecanej w przypadku wyniku pozytywnego oraz wypłatę odszkodowania w sytuacji uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Takie wyniki są bardzo rzadkie i mogą wystąpić w każdym badaniu NIPT, jednak tylko test NIFTY pro umożliwia wtedy wypłatę odszkodowania.
Porównując ceny testów NIPT warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie. Pełne ubezpieczenie obejmujące 3 przypadki jest dostępne aktualnie tylko w teście NIFTY pro. Jest ono dobrowolne i w cenie testu NIPT (bez dodatkowych opłat).
Z ubezpieczenia testu NIFTY pro można skorzystać w trzech sytuacjach:
Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro
Poza wykonaniem analizy genetycznej i ubezpieczeniem wyniku, cena testu NIPT NIFTY pro zawiera także bezpłatną konsultację wyniku pozytywnego z lekarzem genetykiem. Jeśli rodzice otrzymają nieprawidłowy (pozytywny) wynik badania NIFTY pro, mogą oni liczyć na pomocne wskazówki i zalecenia odnośnie interpretacji wyniku i tego, co dalej robić. Zobacz też: Wynik testu NIFTY pro
Wybrane lokalizacje autoryzowanych punków pobrań:
Aktualizacja: 20.10.2020 r. Autor: Alicja Hudzik | Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
* w zależności od kursu walut
Data publikacji: 20/10/2020, Data aktualizacji: 14/12/2020
Dodaj komentarz