Test NIPT cena, wskazania, zakres badanych chorób Na czym polega?

Test NIPT – cena nieinwazyjnych badań prenatalnych NIPT

Test NIPT cena

Prenatalne testy NIPT charakteryzują się wysoką czułością i bezpieczeństwem. Wystarczy mała próbka krwi ciężarnej, by wykonać test NIPT. Cena dostępnych na polskim rynku badań jest podobna, różnią się jednak one zakresem badanych chorób i ubezpieczeniem oraz dodatkowymi udogodnieniami dla pacjentów, takimi jak np. możliwość pobrania krwi w domu czy konsultacja nieprawidłowego wyniku z lekarzem. Z tego względu, że cena testów NIPT jest porównywalna, warto zwrócić uwagę na badane choroby, ubezpieczenie oraz dodatkowe udogodnienia dla pacjenta.

Test NIPT – cena, zakres, najważniejsze informacje:

 1. Test NIPT cena – ile kosztują badania wolnego płodowego DNA w Polsce?
 2. Na co warto zwrócić uwagę porównując ceny testów NIPT?
 3. Test NIPT – cena NIFTY pro zawiera pełne ubezpieczenie

Test NIPT – cena – ile kosztują badania wolnego płodowego DNA?

Dostępne w Polsce testy NIPT są płatne, nie są refundowane przez NFZ. To badania prywatne, można jednak zapłacić za nie w ratach.

Cena testów NIPT kształtuje się na podobnym poziomie i wynosi około 2000 – 3000 złotych. Czym różnią się wobec tego różne testy NIPT dostępne na rynku? Przede wszystkim zakresem badanych chorób, ale i także takimi elementami jak konsultacja z lekarzem po uzyskaniu wyniku testu oraz ubezpieczenie wyniku.

Na co warto zwrócić uwagę porównując ceny testów NIPT?

Wybierając badanie NIPT warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na:

 • Zakres badanych chorób,
 • Dostępne ubezpieczenie,
 • Brak dodatkowych opłat za pobranie próbki krwi w domu lub w placówce,
 • Walidację kliniczną – na ilu przypadkach została potwierdzona skuteczność testu,
 • Możliwość konsultacji wyniku z lekarzem genetykiem (i czy jest w cenie czy za dodatkową opłatą),
 • Udogodnienia takie jak raty i inne.

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz w poniższym poradniku:

jak wybrać nipt

Na koniec omówimy szerzej kwestię ubezpieczenia testu NIPT, które umożliwia zwrot kosztów dalszej diagnostyki prenatalnej (np. amniopunkcji) zalecanej w przypadku wyniku pozytywnego oraz wypłatę odszkodowania w sytuacji uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Takie wyniki są bardzo rzadkie i mogą wystąpić w innych nieinwazyjnych testach, jednak tylko test NIFTY umożliwia wtedy wypłatę wysokiego  odszkodowania. Warto więc przyjrzeć się temu bliżej porównując ceny testów NIPT.

Test NIPT – cena NIFTY pro zawiera pełne ubezpieczenie

Porównując ceny testów NIPT warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie. Pełne ubezpieczenie obejmujące 3 przypadki jest dostępne aktualnie tylko w teście NIFTY pro. Jest ono dobrowolne i w cenie testu NIPT (bez dodatkowych opłat).

Z ubezpieczenia testu NIFTY pro można skorzystać w trzech sytuacjach:

 1. Gdy rodzice otrzymają fałszywie negatywny wynik badania po urodzeniu dziecka, maluch urodzi się chory, mogą oni liczyć na rekompensatę finansową w wysokości do 210 000,00 złotych*
 2. Gdy rodzice otrzymają fałszywie negatywny wynik badania przed urodzeniem dziecka i zdecydują się na terminację ciąży, mogą oni liczyć na odszkodowanie w wysokości do 11 000,00 złotych*,
 3. Gdy test NIFTY pro da nieprawidłowy (pozytywny) wynik i będzie konieczne badanie prenatalne diagnostyczne, rodzice otrzymają zwrot kosztów wykonania tego badania (np. amniopunkcji), w kwocie do 2600,00 złotych*.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro >>

 

Pobierz bezpłatną checklistę, która może Ci pomóc porównać interesujące Cię badania NIPT:

 checklista jak wybrac nipt

5/5 - (2 głosów / głosy)

Aktualizacja: 20.10.2020 r. Autor: Alicja Hudzik | Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

* w zależności od kursu walut

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/10/2020, Data aktualizacji: 14/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak wybrac nifty pro