Test Panorama - dlaczego warto wykonać? Jaka jest jego cena? Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Test Panorama – dlaczego warto go wykonać? Jaka jest jego cena?

test panorama, test panorama cena

Test Panorama to nieinwazyjne, bezbolesne, przesiewowe badanie prenatalne. Do jego przeprowadzenia wystarcza próbka krwi mamy. Dostępny do wykonania jest bardzo wcześnie, gdyż już w 9-10 tygodniu ciąży. Pozwala oszacować potencjalne ryzyko wystąpienia u dziecka trisomii i innych nieprawidłowości genetycznych. Na czym polega test Panorama? Jakie są wskazania do jego wykonania? Od czego jest zależna cena testu Panorama? Te oraz inne zagadnienia opisano poniżej.

Spis treści:

1. Na czym polega test Panorama?
2. Test Panorama – jaki jest zakres badania? O czym mówi wynik badania?
3. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania testu Panorama?
4. Test Panorama cena – jaka jest i co obejmuje?
5. Test Panorama a test NIFTY – podobieństwa i różnice

Na czym polega test Panorama?

Test Panorama należy do grupy nieinwazyjnych testów prenatalnych (NIPT). Analizuje cffDNA, czyli wolne, pozakomórkowe DNA dziecka. Wraz z rozwojem ciąży rośnie stężenie materiału genetycznego płodu (cffDNA).

zięki temu możliwe jest badanie jego DNA i przeprowadzenie analizy pod kątem różnorodnych nieprawidłowości.

  • Ze względu na obecność odpowiedniej ilości DNA płodu we krwi mamy, test Panorama można wykonać już w 9-10 tygodniu ciąży.
  • Na wynik testu Panorama czeka się około 20 dni roboczych.

Test Panorama – jaki jest zakres badania? O czym mówi wynik badania?

Test Panorama sprawdza liczne zaburzenia w liczbie oraz strukturze chromosomów dziecka.

Najszersza wersja testu Panorama analizuje:

  • nieprawidłowości chromosomowe (trisomia 21 – zespół Downa, trisomia 18 – zespół Edwardsa, trisomia 13 – zespół Patau),
  • nieprawidłowości chromosomów płci (monosomia X – zespół Turnera, zespół Klinefeltera, trisomia chromosomu X, trisomia chromosomu Y – zespół Jacobs),
  • mikrodelecje (delecja 22q11.2 – zespół DiGeoreg’a, delecja 1p36, 15q- zespół Angelmana, 5p- zespół Cri du Chat).

Jaki związek ma test Panorama a płeć płodu? Na życzenie rodziców może być również zbadana płeć dziecka, która zostanie podana na wyniku testu (na życzenie).

Wynik testu Panorama pozwala oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń o podłożu genetycznym. Jeśli wynik testu Panorama jest nieprawidłowy (czyli sugeruje możliwość wystąpienia choroby genetycznej), zalecane są kolejne badania, które go potwierdzą lub mu zaprzeczą. Najczęściej dalsza diagnostyka nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, więc ustają obawy rodziców dotyczące podejrzewanych zaburzeń.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania testu Panorama?

Według Międzynarodowego Towarzystwa Badań Prenatalnych (International Society for Prenatal Diagnosis, ISPD) test przesiewowy taki jak test Panorama zalecany jest do wykonania dla kobiety w ciąży w każdym wieku. Część wad genetycznych (np. zespół Downa) występuje z większą częstotliwością u mam powyżej 35 roku życia, jednak duża grupa zaburzeń nie ma związku z wiekiem kobiety. Dlatego tak ważne jest, by ciężarna niezależnie od tego ile ma lat, skorzystała z możliwości, jakie daje test Panorama i zdobyła wiedzę na temat zdrowia swojego malucha.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu Panorama są takie czynniki jak:

  • ciąża, w której wykorzystano komórkę jajową dawcy,
  • ciąża noszona przez surogatkę,
  • przeszczep szpiku kostnego wykonany u mamy dziecka.

Test Panorama cena – jaka jest i co obejmuje?

W teście Panorama cena różni się w zależności od wybranej opcji testu. Dostępne są 3 wersje: Basic, Advanced, Extended.

Cena testu Panorama waha się od około 2 200 zł do 2 800 zł.

Im szerszy zakres badania, tym jest wyższa. Jednak biorąc pod uwagę korzyści, jakie wynikają z przeprowadzenia testu Panorama, wydaje się w zupełności uzasadniona. Daje istotne informacje o zdrowiu dziecka, dzięki którym zarówno lekarze jak i rodzice mogą odpowiednio przygotować się do dalszego przebiegu ciąży i narodzin malucha. Ponadto warto zaznaczyć, że test jest nieinwazyjny, czyli nie wnosi żadnego ryzyka poronienia.

Test Panorama a test NIFTY – podobieństwa i różnice

Zarówno test Panorama jak i test NIFTY opierają się na tej samej metodzie, czyli analizie płodowego DNA. Oba są w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka. Wykazują czułość na poziomie powyżej 99% (dla trisomii 21.). Różnią się natomiast zakresem badań, gdyż test Najszerszy test NIFTY – NIFTY pro – poza chorobami analizowanymi w teście Panorama, bada dodatkowe zaburzenia genetyczne. Ponadto test NIFTY pro może być stosowany w ciąży bliźniaczej. Test NIFTY pro to również jedyne badanie prenatalne, które w cenie zawiera szeroki zakres ubezpieczenia.

Dokładne podobieństwa i różnice opisane w artykule: Test NIFTY pro a Panorama – porównanie

Zobacz też artykuły dotyczące nieinwazyjnych badań prenatalnych NIPT:

jak wybrać nipt


Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 18/01/2021, Data aktualizacji: 29/04/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

poradnik ciąża