Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży

kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży pozwalają dowiedzieć się, czy rosnący w ciele kobiety maluch ma się dobrze i czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Gdy już ginekolog stwierdzi „stan błogosławiony” zakłada pacjentce kartę ciąży. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ to w nim lekarz wypisuje wyniki wszystkich przeprowadzonych badań. A tych kobieta przez 9 miesięcy trwania ciąży musi przejść całkiem sporo. Badania w ciąży można podzielić na dwie grupy: ogólne i prenatalne. 

Spis treści:

  1. Od czego zacząć badania w ciąży? Wywiad lekarski
  2. Kalendarz badań w ciąży i lista badań
  3. Podstawowe badania w ciąży – badanie krwi i moczu oraz czystości pochwy
  4. Badania w ciąży na obecność wirusów i bakterii
  5. Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne
  6. Kiedy zrobić inne badania w ciąży?
  7. Przydatne informacje o badaniach w ciąży
  8. Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Badania w ciąży – od czego zacząć? Najpierw wywiad lekarski

W jego trakcie lekarz zbiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia pacjentki, występujących u niej chorób i dolegliwości. Zadaje również pytania dotyczące stanu zdrowia partnera. Następnie przechodzi do pomiaru ciśnienia krwi, długości i wagi ciała oraz ustalenia wskaźnika BMI.

Podczas wizyty wykonuje również badanie ginekologiczne (palpacyjne oraz przy pomocy wziernika) i USG, którego celem jest ostateczne potwierdzenie ciąży. Zwykle pobiera też wymaz do badania cytologicznego. Na koniec wizyty lekarz wypisuje skierowanie na dalsze, niezbędne badania. Wywiad lekarski przeprowadza się podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Ma ona miejsce zwykle ok. 10 tygodnia ciąży. Lekarz założy Ci kartę ciąży, w których będą wpisywane wyniki wszystkich przeprowadzonych badań w ciąży.

Zobacz też: Pierwsza wizyta u lekarza w czasie ciąży

Kalendarz badań w ciąży – jakie badania w ciąży Cię czekają i kiedy?

Kalendarz badań w ciąży przedstawia badania prenatalne przesiewowe i inne badania nieinwazyjne oraz badania prenatalne diagnostyczne, które wykonuje się w kolejnych tygodniach ciąży (od 7-8 do 40 i później).

kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży – lista badań wykonywanych w czasie ciąży

Podstawowe badania w czasie ciąży – badanie krwi i moczu oraz czystości pochwy

Jeśli kobieta nie ma ustalonej grupy krwi (takie przypadki się zdarzają!), to ciąża jest najlepszą okazją do tego, aby wreszcie ją oznaczyć. Oprócz podstawowej grupy krwi (w układzie AB0) ustala się jeszcze grupę w układzie Rh. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli kobieta ma Rh ujemne, a jej partner dodatnie, to może wówczas dojść do konfliktu serologicznego, który bywa zagrożeniem dla ciąży. Równie ważnym badaniem jest regularny pomiar cukru we krwi. Pozwala on wykluczyć tzw. cukrzycę ciężarnych.

W ciąży wiele parametrów krwi ulega zmianie: podnosi się poziom leukocytów, a obniża stężenie erytrocytów i hemoglobiny. Taki stan jest zjawiskiem całkowicie normalnym i nie powinien budzić niepokoju przyszłej mamy. Niemniej jednak wyniki morfologii zawsze należy skonsultować z lekarzem. W czasie ciąży zapotrzebowanie na wiele witamin, makro – i mikroelementów wzrasta.

Kobieta potrzebuje np. więcej żelaza i kwasu foliowego. Jeśli nie dostarczy do organizmu odpowiedniej dawki tych składników mogą pojawić się niedobory pokarmowe, które uwidocznią się na wyniku morfologii. W takiej sytuacji lekarz może zalecić kobiecie odpowiednią suplementację.

W czasie ciąży kobieta powinna wykonać nawet 7 badań moczu, a więc średnio raz na miesiąc. Mocz ciężarnej badany jest na obecność cukru, białka i bakterii, których wykrycie może sugerować zakażenie. Sprawdza się też jego ciężar, barwę i odczyn.

Badaniem zalecanym w czasie ciąży jest również badanie czystości pochwy. Pozwala ono ustalić odczyn pH pochwy kobiety (powinien być kwaśny) i to, czy ma prawidłową florę bakteryjną.

Badania w ciąży na obecność wirusów i bakterii

Badaniem zalecanym w czasie ciąży jest badanie na obecność przeciwciał różyczki. Różyczka może stanowić zagrożenie dla ciąży, szczególnie jeśli kobieta została nią zainfekowana na przestrzeni pierwszych 16 tygodni ciąży. Różyczka przebyta w czasie ciąży bywa przyczyną poważnych powikłań. Może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, lub spowodować, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami, np. z uszkodzonym słuchem lub wzrokiem.

Poronienie może wywołać również toksoplazmoza – choroba pasożytnicza, którą człowiek zaraża się spożywając zanieczyszczone, niedogotowane mięso, warzywa lub owoce. Toksoplazmoza ma bardzo negatywny wpływ na płód – może uszkodzić jego wzrok i układ nerwowy. Badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy znajduje się na liście badań zalecanych w trakcie ciąży.

Od kilku lat lekarze mają obowiązek informowania swoich pacjentek o możliwości wykonania testu w kierunku wirusa HIV . Warto bowiem wiedzieć, że ryzykiem zakażenia tym wirusem obarczona jest tak naprawdę każda osoba aktywna seksualnie, bez względu na swoje preferencje czy styl życia.

Badanie na obecność wirusa HIV w czasie ciąży jest ważne, ponieważ zakażona nim matka wcale nie musi przenieść go na dziecko. Takiej kobiecie podaje się w czasie ciąży leki antyretrowirusowe, które zabezpieczają dziecko przed zarażeniem się nim od matki niemal w 100%..

Badania prenatalne w ciąży

Badania prenatalne przesiewowe (nieinwazyjne)

Należy do nich np. standardowo wykonywane USG. Kobieta powinna co najmniej 3-4 razy w czasie całej ciąży poddać się kontrolnej ultrasonografii. Nie wymaga ona żadnych wcześniejszych przygotowań, jest bezbolesna i bezpieczna dla mamy i dziecka. Pozwala za to wykryć niektóre nieprawidłowości w rozwoju płodu. Podczas badania USG lekarz określa m.in. wymiary dziecka i ocenia stan jego narządów wewnętrznych – serca, wątroby, nerek, mózgu itp.

Zalecanym badaniem w ciąży jest tzw. test PAPP-A. Do badania pobiera się niewielką próbkę krwi matki, a następnie poddaje ją analizie pod kątem stężenia określonych substancji. Są nimi ciążowe białko PAPP-A oraz hormon zwany wolną podjednostką gonadotropiny kosmówkowej – beta hCG. Zmiany stężenia tych substancji u matki mogą sugerować, że dziecko może być chore.


Zobacz też:

NOWOŚĆ! Zupełnie bezpieczne badanie prenatalne z krwi mamy NIFTY Pro – na czym polega, o czym mówi wynik, jaki ma zakres i gdzie można zrobić?


Diagnostyczne badania prenatalne (inwazyjne)

Zalicza się do nich amniopunkcja, biopsja kosmówki czy choćby kordocenteza. W Polsce badań tych nie wykonuje się standardowo, a jedynie w razie zaistnienia takiej potrzeby. Wszystkie polegają na pobraniu próbek z najbliższego otoczenia płodu.

W przypadku amniopunkcji taką próbką jest płyn owodniowy, w przypadku biopsji niewielki wycinek kosmówki, a kordocentezy krew z żyły pępowinowej. Diagnostyczne badania prenatalne, w przeciwieństwie do przesiewowych, nie służą do oceny ryzyka wystąpienia choroby u dziecka (np. zespołu Downa), lecz do jej ostatecznego rozpoznania.

Zobacz też: Czy amniopunkcja jest bezpieczna?

Najważniejsze badanie dla Twojego dziecka

Jednym z badań, na które powinnaś się zdecydować jeszcze w trakcie ciąży choć wykonasz je już po urodzeniu dziecka jest test NOVA. To kompleksowy test przesiewowy, który odpowiada na najczęstsze pytania rodziców takie jak; Czy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do szczepień? Czy moje dziecko będzie miało słabą odporność, która wymaga specjalistycznego leczenia zaraz po urodzeniu? Czy mogę zapobiec objawom autyzmu u dziecka? czy mogę je ochronić przed takimi problemami jak niedorozwój lub padaczka u dziecka? Które antybiotyki będą nieskuteczne albo mogą wywołać działania niepożądane? Czy bezwzględnie należy wykluczyć niektóre składniki pożywienia z diety dziecka? Test NOVA to badanie genetyczne dla dziecka, które wykonywane jest z próbki wymazu z policzka. Jest więc całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Badania w ciąży dodatkowe

Poza badaniami prenatalnymi wykonuje się szereg innych badań w ciąży, takich jak m.in. oznaczenie grup krwi, pomiar cukru we krwi, badania na obecność przeciwciał różyczki, badanie moczu, badanie czystości pochwy i test w kierunku wirusa HIV. Czytaj więcej

informacjaIlość badań w ciąży może przerażać, jednak zyskanie pewności, że Twojemu Maluchowi nic nie grozi, jest bezcenne. Warto też badania wykonać dodatkowe, które mogą mieć duży wpływ na prawidłowy przebieg ciąży.

Takim badaniem jest m.in. test genetyczny w kierunku trombofilii wrodzonej, czyli skłonności do tworzenia się zakrzepów w Twoim organizmie..Czy wiesz, że za pomocą tego badania możesz wykluczyć pewne ryzyko występowania poronień? Jak to możliwe? Dowiedz się więcej

Kolejne badanie w ciąży dotyczy genu MTHFR, który wpływa na przyswajanie kwasu foliowego. Wynik analizy wariantów C677T/A1298C genu MTHFR będzie wskazówką dla lekarza jaki kwas foliowy i w jakiej dawce będzie dla Ciebie odpowiedni. Dowiedz się więcej

Przydatne informacje o badaniach w ciąży

Kalendarz badań w ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz tydzień ciąży, aby dowiedzieć się więcej o badaniach w ciąży oraz rozwoju dziecka:

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży


Źródła:

[1] http://www.fda.gov/downloads/ScienceResearch/SpecialTopics/WomensHealthResearch/UCM248338.pdf

Aktualizacja: 28 sierpnia 2020 r. | Zdjęcie główne: Artisticco LLC/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


test prenatalny o wysokiej czułości z krwi mamy

Reklama

5/5 - (12 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/08/2020, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *