33 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

33 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

img

Oceń

W 33 tygodniu wielu przyszłym mamom najbardziej doskwiera problem z oddychaniem. Wystarczy nawet wejście po krótkich schodach, by poczuć bardzo duże zmęczenie. Prawdopodobnie i Ty nie możesz wziąć głębokiego oddechu, ale nie martw się – to uczucie zmniejszy się już za 3 tygodnie. Problemy z oddychaniem związane są nie tylko z bardzo powiększoną macicą, która uciska płuca, ale również zwiększonym stężeniem progesteronu. Jeśli problemy z oddychaniem są jednak nie do zniesienia, towarzyszy im sinienie i bóle w klatce piersiowej – jak najszybciej udaj się do szpitala. W 33 tygodniu ciąży wciąż przeszkadzają Ci również zgaga, a także zmęczenie, drażliwość i zmiany nastrojów. W tym tygodniu (o ile nie robiłaś tego wcześniej) powinnaś też już zacząć spanie na boku, by pobudzić krążenie w nogach.

Przeczytaj też: Objawy porodu

33 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Od tego tygodnia możesz już wykonywać badania rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 33-37. Umów się z lekarzem i ustal ich terminy, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku! Badania wykonywane w tym okresie to profilaktyczne badanie ogólne i ginekologiczne, ocena wymiarów miednicy, badanie piersi, pomiar ciśnienia i masy ciała, a także ocena czynności serca dzidziusia i jego ruchliwości. Powinnaś wykonać również badania diagnostyczne: badanie moczu, odczyn Wassermanna i morfologię. W niektórych przypadkach lekarz zaleca też posiew w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testy VDRL, HIV, HC.

33 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Maluszek ma już ok. 45-50 centymetrów, a jego waga osiąga ponad 2 kilogramy! Teraz wraz z każdym tygodniem nabiera ok. 250 gramów, głównie tkanki tłuszczowej. Jego skóra staje się gładka i lekko różowa oraz nieprzezroczysta, a wygląd zewnętrzny dziecka jest już też praktycznie w pełni wykształcony. W 33 tygodniu rozwija się układ odpornościowy malucha, a w jego wątrobie odkłada się żelazo potrzebne do produkcji czerwonych krwinek, także jego serce bije już swoim rytmem. Dzidziuś ćwiczy też oddychanie. Jeśli nosisz pod sercem synka, jego jądra prawdopodobnie znajdują się już w mosznie.

Zobacz także: Badanie w ciąży z krwi


 

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
Oceń

Data publikacji: 21/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *