13 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Kalendarz ciąży – 13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Wraz z końcem pierwszego trymestru twoja ciąża wkracza w stabilną fazę, w której ryzyko poronienia znacznie się obniża. Od tego momentu możesz przybierać na wadze około 0,5 kg tygodniowo. Ma na to wpływ nie tylko rosnący z każdym tygodniem płód, ale również powiększająca się macica, objętość płynu owodniowego oraz zwiększona ilość krwi w twoim krwiobiegu.

Rosnąca macica nadal uciska na pęcherz, co powoduje, że możesz biegać do toalety co 15–20 minut. To uczucie będzie ci już towarzyszyło do końca ciąży. Poza tym samopoczucie się poprawia. Wyraźnie odczuwasz brak mdłości i wymiotów i zaczynasz postrzegać ciążę jako prawdziwy stan błogosławiony.

Także partner zauważa twój pobudzony na nowo apetyt na miłość. W tym czasie najważniejsza powinna stać się dla ciebie zbilansowana i zdrowa dieta, gdyż od tego tygodnia maluch będzie rósł w swoim indywidualnym tempie.

Polecamy: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?

informacja

Pamiętaj! Im więcej składników odżywczych mu dostarczysz tym lepiej. Nie przejadaj się jednak. Lekarze od dawna informują, że jedzenie za dwoje w ciąży nikomu nie służy – dziecku nie pomoże, a ty będziesz borykać się z nadwagą po porodzie.

13 tydzień ciąży. Jakie badania powinnaś wykonać?

Jeśli wykonałaś już wszystkie badania zalecane w 12. tygodniu to możesz być spokojna. Przed Tobą kolejna wizyta dopiero w 16 tygodniu ciąży. Nie zapomnij wykonać dodatkowego badania moczu zleconego przez ginekologa.


Zobacz też:
 Kiedy wykonać badania prenatalne?

13 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Dopiero 11. tygodni temu doszło do zapłodnienia, a twój maluch już tyle osiągnął. W jamie ustnej pojawiają się właśnie zawiązki zębów stałych, kości i stawy również są ukształtowane i wypełnione mazią stawową. Wszystkie układy są już w rozwinięte i dalej się rozwijają.

W 13 tygodniu ciąży dochodzi również do wytworzenia strun głosowych, aby dziecko po przyjściu na świat mogło do woli płakać, krzyczeć, śpiewać i wydawać inne dźwięki. Twarz i korpus ciała dziecka przypominają już małego człowieczka. Od tego momentu wzrost dziecka i przybór jego masy ciała będzie sprawą indywidualną.

Podawane dotychczas miary dotyczyły przyrostu dziecka od początku do końca tygodnia, od teraz będą miały charakter orientacyjny. Nie przejmuj się więc opiniami innych mam, że ich dziecko było w tym czasie większe niż twoje. Nie ma to znaczenia, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo. W tym czasie rozpoczyna się proces kostnienia czaszki i żeber.

Na paluszkach malucha powstają już pierwsze linie papilarne. Jelita, wypchnięte na przełomie 9 tygodnia ciąży do pępowiny, powracają do jamy brzusznej. Maleńki żołądek pokrywa już błona śluzowa, która właśnie zaczyna dojrzewać, aby już wkrótce podjąć funkcje trawienne i rozpocząć wytwarzanie skoku żołądkowego.

Polecamy: Test na ojcostwo w ciąży?


 

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

Data publikacji: 13/11/2015, Data aktualizacji: 12/02/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?

grupa badania prenatalne