Spis treści:
W tym czasie najbardziej dokuczliwe dolegliwości stopniowo mijają lub wręcz przeciwnie osiągają największe apogeum. To wszystko jest związane z utrzymującym się stężeniem hormonów. Nie możesz powiedzieć, że czujesz się jak nowonarodzona, ale nie mdli cię już na każdym kroku i nawet jedzenie sprawia większą przyjemność niż zwykle.
Twoje samopoczucie psychiczne również uległo znaczącej poprawie. Macica unosi się nieco wyżej, a twój brzuch delikatnie zaczyna się zaokrąglać. Chociaż ty już zaczynasz zauważać, że ulubione spodnie ciężko się dopinają to znajomi nawet się nie domyślają, że możesz być w ciąży. Od jakiegoś czasu twoje serce zaczyna szybciej bić, aby organizm mógł przestawić się na tryb ciążowy. Na przemian czujesz się zmęczona i pełna werwy.
Dwunasty tydzień to także czas zwiększonego libido. W pełni ukształtowane już łożysko właśnie przejmuje funkcje wytwarzania hormonów, dzięki czemu ich wyrzuty nie są już tak dokuczliwe, a ty nabierasz ochoty na miłosne igraszki. Twoje narządy płciowe stają się silnie ukrwione i bardziej wrażliwe na dotyk, a ty możesz odczuwać stan permanentnego seksualnego podniecenia.
Nie obawiaj się, że możecie zaszkodzić dziecku. Jeśli ciąża przebiega normalnie nie powinniście rezygnować z seksu. Ten stan potrwa do końca drugiego trymestru, dlatego warto go wykorzystać i poprawić relacje intymne z partnerem.
Warto przeczytać: Seks w ciąży
Zapamiętaj! W tym okresie ciąży może pojawiać się zwiększona ilość wydzieliny z pochwy. To zupełnie normalne. Jednak, gdyby pojawiły się dodatkowe objawy takie jak pieczenie, świąd lub nieprzyjemny zapach to koniecznie powinnaś udać się do lekarza.
W tym tygodniu powinnaś udać się na drugą wizytę do lekarza ginekologa podczas której oprócz badania ginekologicznego wykonane zostanie również badanie ogólnolekarskie.
Możesz również odwiedzić lekarza rodzinnego, który zbada cię pod względem internistycznym. Przygotowując się do wizyty zapisz sobie ile przybrałaś lub straciłaś na wadze. Przygotuj też poprzednie wyniki badań i informacje na temat chorób w rodzinie. Wywiad lekarski, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz wyniki badań pozwolą precyzyjne ocenić występowanie ryzyka ciążowego.
Podczas takiej wizyty powinnaś dopytać także o wszystkie szczegóły związane z dietą, przyjmowaniem leków i preparatów ziołowych w trakcie ciąży. Jest to szczególnie ważne, jeśli przed ciążą leczyłaś się przewlekle.
Podczas wizyty warto również zapytać o dopuszczalną w ciąży aktywność fizyczną i badania prenatalne. Po dokonaniu oceny ryzyka ciążowego twój lekarz może zalecić ci wykonanie tzw. testu PAPP-A (test podwójny: badanie krwi + USG) w kierunku wad genetycznych u dziecka.
Jeśli nie, to możesz sama poprosić go o zlecenie. Należy pamiętać, że test ten wykonuje się u kobiet ciężarnych bez względu na wiek. Tak więc nie ma znaczenia czy masz 20 czy 45 lat, a możesz uzyskać informację o tym czy dziecko urodzi się zdrowe. Jeśli na poprzedniej wizycie nie było pobrane badanie cytologiczne to koniecznie powinnaś powiedzieć o tym ginekologowi. Najwyższy czas, aby je wykonać. Podczas tej wizyty powinnaś również otrzymać od lekarza skierowanie na badanie ogólne moczu.
Polecamy: Nieinwazyjne badanie prenatalne – test PAPP-A
Na początku 12 tygodnia ciąży łożysko osiąga ostateczny kształt i przejmuje od pęcherzyka żółtkowego funkcje podtrzymywania życia dziecka. Twój maluch waży już ok. 10 gramów, to tyle co zielona oliwka, a Ty nosisz pod sercem jakieś 5-6 cm szczęścia. Narządy i układy dziecka przechodzą dalsze etapy rozwoju. Dziecko intensywnie się rusza, ucząc się wykorzystywać swoje mięśnie i stawy.
Nadal połyka płyn owodniowy ćwicząc i przygotowując układ oddechowy do oddychania powietrzem. Jego ciało zaczają pokrywać zawiązki cebulek włosowych. Już wkrótce, w okolicach 5. miesiąca ciąży, pokryje je lanugo (meszek płodowy). Usta przygotowują się do odruchu ssania. W tym tygodniu w mózgu dziecka tworzą się połączenia między komórkami nerwowymi, czyli tzw. synapsy.
12 tydzień ciąży to 3 miesiąc jej trwania. Jest to moment zakończenia pierwszego trymestru ciąży. Z końcem 12 tygodnia ciąży kończy się również okres największego ryzyka poronienia oraz ciąży obumarłej.
Często w 12 tygodniu ciąży przyszłe mamy odczuwają poprawę samopoczucia. Często mijają wtedy mdłości oraz ogólne osłabienie organizmu. Jest to normalne dla końca 1 trymestru ciąży. Wiele kobiet ciężarnych przestaje się wtedy skarżyć także na nudności i senność.
Wraz z końcem pierwszego trymestru wiele dolegliwości trawiennych ustępuje, ale nie wszystkie. W 12 tygodniu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na zaparcia i zgagę. Jest to spowodowane wolniejszą perystaltyką jelit spowodowaną wzrostem progesteronu – hormonu płciowego. Są to normalne dolegliwości w 12 tygodniu ciąży i nie należy się nimi martwić. Pomóc można sobie poprzez picie dużej ilości wody oraz jedzenie posiłków często, ale w małych porcjach.
W 12 tygodniu ciąży tworzy się łożysko. W jego utworzenie organizm musi włożyć wiele energii, dlatego przyszła mama może czuć się zmęczona. Kobiety ciężarne nie powinny walczyć z tym uczuciem zmęczenia, ale wsłuchać się w swój organizm i odpocząć, gdy tego potrzebują.
Ustąpienie mdłości z pierwszego trymestru u wielu przyszłych mam przeradza się w poprawienie apetytu. Często wyostrza się również zmysł smaku, przez co jedzenie dobrze znanych potraw jest bogate w nowe doznania. Wyostrza się również zmysł zapachu, co u wielu kobiet przeradza się w nudności.
W 12 tygodniu ciąży istnieje możliwość wykonania bezinwazyjnego badania prenatalnego – testu NIFTY pro. Badanie to stwierdza, czy u dziecka mogą wystąpić choroby o podłożu genetycznym. Test NIFTY pro może także wykazać na życzenie rodziców, jakiej płci będzie dziecko. Wynik badania jest wiarygodny, ponieważ badanie to jest czułe, a jego zakres jest szeroki. Test NIFTY pro wykonuje się z krwi matki pobranej z żyły odłokciowej za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonwoanie Nowej Generacji).
Test NIFTY pro może wykryć wiele chorób o podłożu genetycznym, a konkretnie:
Test NIFTY pro jest badaniem prenatalnym, które szczególnie warto wykonać. Dzięki niemu przyszła mama może uniknąć amniopunkcji i odzyskać spokój w czasie ciąży.
Test NIFTY pro można wykonać w przypadku każdej ciąży. Jest on jednak szczególnie zalecany w kilku przypadkach:
Zobacz też: Jestem w ciąży i nie wiem kto jest ojcem
Data publikacji: 27/08/2021, Data aktualizacji: 03/02/2022
Dodaj komentarz