Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

Cena testu SANCO – ile kosztuje to badanie?

Test SANCO to obecnie jedyne nieinwazyjne genetyczne badanie prenatalne wykonywane w laboratorium w Polsce. Już od 10 tygodnia ciąży daje możliwość sprawdzenia stanu zdrowia dziecka, m.in. pod kątem zespołu Downa. I to jedynie na podstawie próbki krwi ciężarnej. Jaka jest cena testu SANCO i dlaczego to badanie jest tak czułe i bezpieczne?

Spis treści:

 1. Test Sanco cena zależy od zakresu badania
 2. Cena testu Sanco a badanie Rh płodu
 3. Informacje o badaniu Sanco
 4. Test SANCO a test NIFTY pro i inne badania prenatalne NIPT
 Polecamy artykuł: Popularne mity o testach NIPT 

.

 checklista jak wybrac nipt

Test SANCO cena – zależy od zakresu badania

Cena testu SANCO różni się w zależności od placówki i wersji testu. W przypadku punktu pobrań Genomed cena testu Sanco wynosi 2000 zł, a cena testu SANCO Plus – 2500 zł. W innych placówkach cena testu Sanco może być wyższa.

To ile kosztuje test SANCO będzie zależało od wybranego zakresu. Badanie SANCO można wykonać w dwóch zakresach, wybierając razem ze swoim lekarzem odpowiedni dla siebie.

Test SANCO cena – zakres podstawowy
 • Analiza liczby wszystkich chromosomów (23 pary)
 • Analiza zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji o wielkości co najmniej 7 Mpz dla chromosomów autosomalnych
 • Płeć dziecka podawana na życzenie rodziców
Test SANCO cena – zakres PLUS
 • Analiza liczby wszystkich chromosomów autosomalnych (22 pary) i aneuploidie X i Y
 • Panel wybranych mikrodelecji: delecja 1p36, zespoły Angelmana/Pradera-Williego (delecja 15q11.2), zespół DiGeorge’a (delecja 22q11), zespół Wolfa-Hirschhorna (4p16.3), Cri-du-chat (5p).
 • Jest rekomendowany dla ciąż pojedynczych dla zdefiniowanych zespołów mikrodelecyjnych
 • Płeć dziecka podawana na życzenie rodziców

Cena testu SANCO – badanie można uzupełnić o określenie Rh płodu

Uzupełnienie badania o oznaczenie Rh płodu to koszt 300 złotych. To pozwala dodatkowo określić ryzyko matczyno-płodowego konfliktu serologicznego, gdy matka ma ujemny czynnik Rh. Wynik mówi, czy dziecko ma czynnik Rh ujemny czy dodatni.

W przypadku odziedziczenia Rh- po matce nie ma potrzeby podania immunoglobuliny anty-D w 28 tygodniu ciąży (zalecana profilaktyka dla wszystkich kobiet z Rh-).

Test SANCO – bezpieczne badanie prenatalne

Test SANCO należy do badań wolnego płodowego DNA i jest całkowicie bezpieczny. Wykorzystuje się materiał genetyczny dziecka krążący w krwiobiegu matki. Z tego powodu do badania wystarczy próbka krwi ciężarnej, z której izoluje się DNA płodu. Do analizy wykorzystuje się nowoczesną technologię WGS i analizy bioinformatyczne.

Czułość testu SANCO dla głównych trisomii wynosi powyżej 99%, dzięki czemu wielu rodziców może uniknąć dalszej diagnostyki (np. amniopunkcji). Dowiedz się więcej o badaniu: Test SANCO — genetyczny, nieinwazyjny test prenatalny wykonywany w Polsce

Test SANCO a test NIFTY pro i inne badania prenatalne NIPT

Zastanawiasz się, który test wybrać SANCO czy NIFTY? Sprawdź porównanie: Porównanie testu SANCO i NIFTY.

jak wybrać nipt

4.6/5 - (25 votes)

zdjęcie: georgerudy/pl.123rf

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.6/5 - (25 votes)

Data publikacji: 13/07/2021, Data aktualizacji: 05/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.