DNA płodowe w krwi w przyszłej mamy. Analiza DNA płodowegoBadaniaprenatalne.pl

DNA płodowe jest obecne w krwi przyszłej matki

Aktualizacja 8 marca 2018 r.

DNA płodowe (cffDNA, ang. cell free fetal DNA) przenika do krwioobiegu matki. Jego analiza możliwa jest już od 8 tygodnia ciąży. Wykorzystywana jest do badań prenatalnych (NIPT, ang. non invasive prenatal testingoraz ustalenia ojcostwa w czasie ciąży. 

DNA płodowe jest obecne we krwi matki już po miesiącu od zapłodnienia

DNA płodowe przedostaje się do Twojego krwioobiegu matki przez ściany łożyska. Na początku w  krwi znajduje się jego niewielkie stężenie, które rośnie z tygodnia na tydzień. Pod koniec ciąży DNA dziecka wynosi ok. 10% całego wolnego DNA, które krąży w Twoim krwiobiegu.

Wystarczająca do badania ilość DNA dziecka jest obecna już od 8 tygodnia ciąży. Warto pamiętać, że DNA płodowe zostanie całkowite usunięte z krwioobiegu w niedługim czasie po porodzie. Jest więc specyficzne tylko dla danej ciąży.

dna płodowe

DNA płodowe przenika do krwiobiegu matki, źródło: www.testdna.pl

DNA płodowe – wykorzystanie w badaniach

  • Badanie genetycznych wad dziecka – badanie wykonuje się w kierunku m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy Pataua oraz wad sprzężonych z płcią. Analiza cffDNA pozwala określić prawdopodobieństwo wystąpienia wady z czułością 99%. Skuteczność jest więc dużo wyższa niż innych metod, np. testu PAPP-A.
  • Stwierdzenie konfliktu serologicznego – dzięki analizie DNA płodowego, specjalista może zidentyfikować przeciwciała świadczące o konflikcie serologicznym – niebezpiecznym dla dziecka.
  • Realizacja testu na ojcostwo – dzięki analizie DNA płodowego jest możliwa jeszcze zanim dziecko się urodzi (od 8 tygodnia ciąży), by zapewnić pewność i spokój już na tym etapie – i to bez realizacji amniopunkcji czy biopsji kosmówki. Jeśli chcesz wykonać badanie na ojcostwo, wystarczy niewielka próbka Twojej krwi i krwi mężczyzny. Wynik takiego testu na ojcostwo jest równie pewny jak tego po narodzinach.

Zobacz też: Badanie prenatalne o wysokiej czułości – NIFTY

DNA płodowe – jego odkrycie stało się przełomem

Już od lat 60. ubiegłego wieku wiadomo o obecności DNA płodowego w krwiobiegu matki. Ze względu na stosunkowo niskie stężenie, ówczesna nauka miała jednak problem z jego izolacją. Wraz z rozwojem i opracowaniem sekwencjonowania nowej generacji DNA płodowe zaczęło być wykorzystywane do badań.

Dzięki niemu powstały badania prenatalne nowego rodzaju – z wykorzystaniem wyłącznie krwi przyszłej mamy, o wysokiej skuteczności i czułości. Jeśli zdecydujesz się na tego typu test, DNA płodowe zostanie wyizolowane z Twojego krwiobiegu, a specjalista będzie mógł szczegółowo je przebadać. Ta bezpieczna metoda wymaga jedynie pobrania Twojej krwi, co przypomina pobranie próbki jak do zwykłej morfologii. 

Zobacz też: Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży


Przeczytaj również:

13/07/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
Dlaczego warto zarejestrować się w serwisie badania prenatalne.pl

Rejestracja w badaniaprenatalne.plJuż dziś ZAREJESTRUJ SIĘ w serwisie badaniaprenatalne.pl i dołącz do grupy uprzywilejowanych użytkowników portalu. Rejestracja w serwisie jest całkowicie BEZPŁATNA, zyskać natomiast możesz bardzo wiele. Dla zarejestrowanych użytkowników przygotowaliśmy specjalny Panel a w...

Zamknij