Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

USG w ciąży

usg w ciąży

USG jest badaniem bezpiecznym dla rozwijającego się malucha (choć zaleca się rozwagę w kwestii częstotliwości jego wykonywania). Badanie nie trwa długo, zwykle od 5-30 min i jest całkowicie bezbolesne.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie trzech badań USG w ciąży. W zależności od tego kiedy badanie USG jest wykonywane można za jego przyczyną określić pewne cechy płodu lub też zdiagnozować określone wady.

Spis treści:
USG w ciąży – kiedy się je wykonuje?
USG w ciąży – co można wykryć?
USG w ciąży – pewność wyniku
USG w ciąży przez brzuch
USG w ciąży przez pochwę
USG w ciąży a badania prenatalne
Rodzaje USG w ciąży

USG w ciąży – kiedy się je wykonuje?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, badanie USG jest wykonywane między 11. a 14 tygodniem ciąży, między 21. a 26. tygodniem ciąży i między 27. a 32 tygodniem ciąży.

Pierwsze USG w ciąży potwierdza obecność zarodka i ustala, czy mamy do czynienia z ciążą pojedynczą czy mnogą. Już podczas pierwszego badania USG w ciąży lekarz ocenia wielkość zarodka. Jeśli jest ona niezgodna z tą wyliczoną na podstawie ostatniej miesiączki kobiety, wówczas pojawia się konieczność oceny, czy jest to ciąża młodsza, czy też zarodek jest za mały w stosunku do wieku ciążowego. Wskazanie tego faktu jest o tyle ważne, że może on stanowić pierwszą oznakę choroby. W drugim badaniu USG w ciąży oceniane są zaś wszystkie narządy, a w trzecim ocenia się rozwój dziecka i jego ułożenie.

Zobacz też: Jak odczytać wynik badania prenatalnego?

USG w ciąży – co można wykryć?

Badanie USG płodu pozwala z dużą dokładnością ocenić, czy maluch jest obarczony wadą genetyczną taką jak np.

Poza wyżej wymienionymi nieprawidłowościami USG jest także wykorzystywane do:

  • określenia przyczyny krwawienia występującego podczas ciąży,
  • zlokalizowania płodu (przed biopsją lub amniopunkcją),
  • zlokalizowania wkładki śródmacicznej (jeśli była założona przed poczęciem),
  • zmierzenia ilości płynu owodniowego,
  • sprawdzenia, czy w okolicy macicy nie ma mięśniaków,
  • określenia wielkości płodu,
  • wykrycia zmian w obrębie szyjki macicy, które mogą wskazywać na poród przed terminem,
  • określenia położenia płodu.

USG w ciąży – pewność wyniku

test nifty proNależy pamiętać, że chociaż ultrasonografia daje duże możliwości jeśli chodzi o diagnozowanie nieprawidłowości, a jednocześnie jest dość dokładna (w przypadku większości zastosowań), czasami dostarcza fałszywych wyników (nie rejestruje istniejących wad lub też wskazuje na wady, których w rzeczywistości nie ma).

Trudne dla ciężarnej może być jedynie USG (przez brzuszne) przeprowadzane w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż do jego wykonania konieczny jest pełen pęcherz, a to z kolei może się przyczynić do pewnego dyskomfortu odczuwanego przez kobietę. Zasadniczo istnieją dwa sposoby wykonywania badania ultrasonograficznego: USG w ciąży przez brzuch i USG w ciąży przez pochwę.

USG w ciąży przez brzuch

Podczas tego badania lekarz pokryje Twój brzuch warstwą olejku, bądź też żelu. Ich zadaniem jest poprawienie stopnia przenoszenia dźwięku emitowanego przez przetwornik, który lekarz wolno przesuwa po powierzchni brzucha. Podczas badania specjalne urządzenie rejestruje echo fal dźwiękowych w momencie gdy, odbijają się one od poszczególnych części ciała maluszka.

USG w ciąży przez pochwę

Polega na wprowadzeniu przez pochwę specjalnej głowicy ultrasonografu. Dzięki temu odbijające się od płodu ultradźwięki przetwarzane są na obraz widoczny na monitorze. Czasami, gdy zajdzie taka potrzeba lekarz może przeprowadzić USG na oba wyżej wymienione sposoby.

Wyobraź sobie, że już na tym etapie życia dziecka możesz określić jego fotogeniczność, gdyż zazwyczaj lekarz umożliwia zrobienie dziecku na pamiątkę „zdjęcia” lub też udostępnia nagranie czy też trójwymiarowy obraz komputerowy. Otrzymywane obecnie obrazy są coraz bardziej precyzyjne dzięki temu nawet Ty będziesz potrafiła odróżnić od siebie poszczególne części ciała malucha.

Często także lekarz potrafi odróżnić narządy płciowe dziecka dzięki czemu można domyślić się płci dziecka (choć nigdy nie ma 100% pewności!). Jeśli nie chcesz znać wcześniej płci dziecka uprzedź o tym lekarza.

USG w ciąży a badania prenatalne

Badania USG wykonuje się w każdym trymestrze ciąży. Najważniejsze jest badanie przesiewowe pierwszego trymestru  (około 12 tygodnia ciąży) oraz badanie drugiego trymestru (około 20 tygodnia ciąży). Czytaj więcej o przesiewowych badaniach prenatalnych

badanie wes w ciążybadanie wes w ciąży

Rodzaje USG w ciąży

O rodzajach USG w ciąży opowiada Dr n. med. Lech Dudarewicz, Specjalista ginekolog-położnik.

 

USG 2D

Podstawowa część badania USG ciąży odbywa się w obrazie dwuwymiarowym (tak zwanej prezentacji B), na którym obserwujemy przekroje wnętrza macicy i zarysy ciała płodu wraz z obrazem jego narządów wewnętrznych.

Jest to najważniejsza część badania USG, umożliwiająca ocenę wielkości i kształtu różnych części ciała płodu, struktur anatomicznych, łożyska, ilości wód płodowych. Nowszej generacji aparaty USG umożliwiają również ocenę przepływu krwi (badanie dopplerowskie) przez różne naczynia płodu i matki, dostarczającą bardzo ważnych informacji o funkcji serca, łożyska i innych narządów i o dobrostanie płodu.

USG 3D

Nowocześniejsze aparaty USG umożliwiają trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu i wnętrza macicy, nawet w czasie rzeczywistym, uwidaczniającą ruchy płodu. Dzięki badaniu trójwymiarowemu: 3D możliwe jest nie tylko uzyskanie pięknego obrazu dziecka zrozumiałego dla obserwującej badanie kobiety ciężarnej, ale również uzyskanie przekrojów anatomicznych niedostępnych w badaniu dwuwymiarowym, ułatwiających rozpoznanie wad wrodzonych.

USG 4D

Tak zwane obrazowanie 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, umożliwiające obserwację ruchów płodu, pracy serca, dostarczające wielu informacji niedostępnych w badaniach tradycyjnych, dostępne na najnowocześniejszych aparatach. Dzięki temu badaniu łatwiejsze jest uwidocznienie pewnych cech płodu, które mogą świadczyć o różnych chorobach, między innymi genetycznych.

Informacja w całości pochodzi ze strony dr n. med. Lecha Dudarewicza


Dr n. med. Lech Dudarewicz, Specjalista ginekolog-położnik

Lech Dudarewicz

Zajmuje się diagnostyką prenatalną od 1994 roku. W latach 1994-2002 pracował w Poradni Genetycznej AM w Łodzi, od grudnia 2002 w Zakładzie Genetyki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.W latach 2000-2001 staż naukowy w Laboratorium Medycyny Prenatalnej i Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Kantonalnego w Bazylei w Szwajcarii. Posiada certyfikat Fundacji Medycyny Płodowej z Londynu, uprawniający do oceny ryzyka aneuploidii u płodu.

Kontakt: ul. Kamińskiego 31, 90-219 Łódź, lechdudarewicz@wp.pl, dudarew@yahoo.com, Tel. 0-603 166 978, www.usg-3d.pl

Więcej informacji

Data publikacji: 7 czerwca 2015 r.

Aktualizacja: 31 sierpnia 2020 r.

4.5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 31/08/2020, Data aktualizacji: 26/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.