Termin porodu

Termin porodu

Termin porodu najpewniej wylicza lekarz podczas USG między 11. a 14 tygodniem ciąży. Można spróbować zrobić to również samemu wcześniej, posługując się datą ostatniej miesiączki lub przewidywaną datą zapłodnienia. Warto zdawać sobie sprawę, że termin porodu to jedynie data przybliżona.

Termin porodu – wyznaczenie przez lekarza

gdzie rodzić we wrocławiuNa pierwszej wizycie lekarz wyznacza przewidywany termin porodu na podstawie wywiadu. Pyta on najczęściej o datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu. W czasie USG wykonywanego między 11. a 14 tygodniem ciąży zostaje wyznaczony natomiast termin, który sprawdza się w stosunkowo dużej liczbie przypadków.

Ginekolog mierzy podczas badania CRL dziecka (długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli jego długość od czubka głowy do pupy), co pozwala określić wiek ciąży. Dane wprowadzane są do programu, który wylicza termin porodu. Wyznaczenie terminu porodu w czasie USG pozwala uzyskać dokładniejszy wynik szczególnie u kobiet o nieregularnych cyklach miesiączkowych. W pierwszym trymestrze ciąży dzieci rozwijają się bowiem podobnie, a więc długość ich ciała nie różni się.

Termin porodu na podstawie daty zapłodnienia

Długość ciąży to średnio 266 dni od daty zapłodnienia. Do zapłodnienia może dojść natomiast wyłącznie w fazie owulacji, która przebiega najczęściej ok. 14 dni od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego (przy regularnych cyklach). Znając datę zapłodnienia łatwo więc wyliczyć przewidywany termin porodu.

Najczęściej jednak tę datę ustala się jedynie w przybliżeniu, ponieważ plemniki zdolne są do przeżycia w organizmie kobiety ok. 5 dni, a komórka jajowa – 48 godzin. Z tego względu data zapłodnienia nie zawsze pokrywa się z datą stosunku. Samodzielne wyznaczenie terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia nie jest możliwe, kiedy kobieta nie zna momentu zajścia w ciążę.

Termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki

Najpierw należy przypomnieć sobie datę pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego, a następnie dodać ok. 7 dni. Do otrzymanej daty dodaje się natomiast 9 miesięcy kalendarzowych. Wyznaczony termin będzie jedynie przybliżony, a w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach może w ogóle się nie sprawdzić.

Dowiedz się więcej:

Zobacz też:


Aktualizacja 18 października 2018 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 23/11/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *