Uczulenie na gluten

Uczulenie na gluten

Uczulenie na gluten to jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Objawia się zwykle wymiotami, biegunką, pokrzywką skórną, wodnistym katarem oraz atopowym zapaleniem skóry. Nawet co 4 osoba z alergią pokarmową ma uczulenie na gluten. Nie zawsze jednak nietolerancja glutenu kończy się na odczynie alergicznym. U niektórych osób spożycie tego białka może prowadzić nawet do nowotworu. Jak się przed tym ustrzec?

Tak poważne konsekwencje jak nowotwór grożą osobom, które mają trwałą nietolerancję glutenu czyli celiakię. Niestety wielu z nas nie wie, że na nią choruje. Celiakia może przypominać zwykłe uczulenie na gluten lub inne schorzenie ponieważ jej objawy szczególnie u osób dorosłych są bardzo niecharakterystyczne. Dlatego też tylko 5% pacjentów z celiakią wie, że powinno przejść na dietę bezglutenową. Co więcej na celiakię bardziej narażone są te osoby, które mają już jakąś nietolerancję pokarmową.

Uczulenie na gluten objawy

Uczulenie na gluten inaczej objawia się u osób dorosłych, a inaczej u dzieci. W tej drugiej grupie rzadko występują objawy ze strony układu pokarmowego. Uczulenie wywołuje natomiast atopowe zapalenie skóry już po spożyciu bardzo niewielkiej ilości glutenu. Z kolei u osób dorosłych mamy najczęściej do czynienia z pokrzywką, obrzękiem naczyń, biegunką oraz wstrząsem anafilaktycznym. W tej grupie osób zdarzają się też tacy pacjenci, którym uczulenie na gluten towarzyszy jedynie po wysiłku fizycznym.

Uczulenie na gluten może wywołać reakcję natychmiastową – taką, która występuje w ciągu kilku minut do godziny od spożycia pokarmu. Objawy, które towarzyszą wtedy osobie uczulonej to przede wszystkim biegunka, wymioty, pokrzywka skórna, katar, skurcz oskrzeli, zmiany skórne o typie atopowego zapalenia skóry oraz wstrząs anafilaktyczny. Może u Ciebie wystąpić kombinacja tych objawów lub tylko jeden z nich. Jest to zależne od indywidualnej reakcji Twojego organizmu i jego tolerancji na gluten. Jeśli chodzi o reakcję typu późnego to najczęściej objawia się ona biegunką oraz zaostrzeniem atopowego zapalenia skóry.

Uczulenie na gluten czy da się wyleczyć?

U dzieci uczulenie na gluten najczęściej samoistnie ustępuje. Jeśli u Twojego dziecka wystąpiły objawy alergii na to białko warto wykonać test genetyczny w kierunku celiakii. Takie badanie jest proste i bezbolesne dla dziecka, a w 100% wyklucza celiakię.

Celiakia jest chorobą genetyczną więc jeśli maluch nie ma odpowiednich genów odpowiedzialnych za jej rozwój, to wiadomo, że nigdy na nią nie zachoruje. Wykonując test genetyczny wiesz, że dziecko faktycznie ma tylko uczulenie i możesz mu podawać niewielkie ilości glutenu, a z czasem prawdopodobnie organizm zacznie go tolerować.

Jeśli jednak malec ma celiakię podając mu gluten prowadzisz do wyniszczenia jego organizmu, choć możesz tego wcale nie dostrzegać. Spożycie glutenu u osób z celiakią prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. Przede wszystkim utrudnia wchłanianie składników odżywczych, prowadzi do osteoporozy, niskiego wzrostu u dziecka a w późniejszym wieku nawet do nowotworu jelita. Warto wiedzieć, że badania genetyczne możesz wykonać nawet będąc na diecie bezglutenowej.

U osób dorosłych uczulenie na gluten zwykle trwa latami. W tej grupie osób również wskazane jest wykonanie badania na celiakię, aby upewnić się, że objawy, które występują to faktycznie tylko alergia a nie symptomy trwałej nietolerancji glutenu. U niektórych osób celiakia współwystępuje z uczuleniem na gluten. Jeśli badanie genetyczne wykaże, że nie masz celiakii to jest szansa, że Twoje uczulenie na gluten z czasem minie lub przynajmniej jego objawy ulegną złagodzeniu.

 

 

REKLAMA

Zobacz też: Celiakia – kiedy należy się zbadać?

Oceń

Data publikacji: 25/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *