Kiedy wykonać badania prenatalne? Kiedy są wskazania do badań?
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

Kiedy wykonać badania prenatalne?

kiedy wykonać badania prenatalne

To kiedy wykonać badania prenatalne zależy od wieku ciąży. Badania prenatalne wykonuje się od 10 tygodnia ciąży (badania prentalne przesiewowe) do około 21 tygodnia ciąży i później. Lekarz bierze też pod uwagę to, czy są wskazania do ich wykonania.

Badania prenatalne w większości przypadków przynoszą rodzicom spokój, gdyż nie wykrywają nieprawidłowości i rodzice zyskują informację, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Spis treści:
Kiedy wykonać badania prenatalne przesiewowe?
Kiedy wykonać badania prenatalne diagnostyczne?
Badania prenatalne – kiedy są wskazania do ich wykonania?
Badania prenatalne a wiek ciąży
Kiedy wykonać inne badania w ciąży i przed ciążą?

Kiedy wykonać badania prenatalne przesiewowe (nieinwazyjne)?

Kiedy wykonać badania prenatalne diagnostyczne (inwazyjne)?

kalendarz badań w ciąży

Badania prenatalne – kiedy są wskazania do ich wykonania?

Lekarz kieruje na badania prenatalne kiedy uznaje, że są wskazania do ich wykonania – m.in. urodzenie wcześnie dziecka z chorobą metaboliczną, trisomia 21 w poprzedniej ciąży, nieprawidłowy wynik USG genetycznego czy testu PAPP-a, wystąpienie aberracji chromosomowych u ciężarnej i/lub ojca dziecka.

Warto jednak wiedzieć, że choroby mogą wystąpić w ciąży u każdej kobiety – również młodej i zdrowej. Jeżeli pacjentka chce wykonać badania prenatalne kiedy nie ma skierowania, wówczas może zrobić je prywatnie (bez refundacji NFZ).

Czytaj więcej:

Badania prenatalne a wiek ciąży

Przed wykonaniem badania prenatalnego niezbędne jest dokładne ustalenie momentu, kiedy doszło do zapłodnienia. Najczęściej wiek ciąży, a tym samym przybliżony termin porodu wyznacza się na podstawie daty pierwszego dnia miesiączki. Tydzień ciąży można też określić podczas badania ultrasonograficznego (USG). Czytaj więcej: Jak ustalić datę poczęcia?

Kiedy wykonać inne badania w ciąży i przed ciążą?

Przed planowaną ciążą lub już będąc w ciąży, warto też wykonać test gene­ty­czny w kierunku trom­bofili wrodzonej oraz polimorfizmów genu MTHFR. Jego warianty C677T/A1298C przyczyniają się do zaburzeń przyswajania kwasu foliowego. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wskazuje, że u pacjentek z polimorfizmami genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym niż suplementacja zwykłym [1].

Wynik badania będzie więc wskazówką dla lekarza, jaka forma i dawka kwasu foliowego będzie dla Ciebie odpowiednia, abyś mogła zadbać o prawidłowy poziom tej witaminy. Z kolei trombofilia wrodzona jest genetycznie uwarunkowaną skłonnością do tworzenia zakrzepów przez organizm, która może spowodować nawet poronienie. Wiedza o występowaniu tej predyspozycji jest istotna, aby lekarz mógł wprowadzić odpowiednią profilaktykę czy leczenie. Dowiedz się więcej: Trombofilia wrodzona w ciąży

Źródła:

[1] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

Data aktualizacji: 31.08.2020 r.

Opublikowano: 6.06.2015 r.

Autor:
Aneta Tomczyk, https://badaniaprenatalne.pl/

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Data publikacji: 31/08/2020, Data aktualizacji: 31/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.