To kiedy wykonać badania prenatalne zależy od wieku ciąży. Badania prenatalne wykonuje się od 10 tygodnia ciąży (badania prentalne przesiewowe) do około 21 tygodnia ciąży i później. Lekarz bierze też pod uwagę to, czy są wskazania do ich wykonania.
Badania prenatalne w większości przypadków przynoszą rodzicom spokój, gdyż nie wykrywają nieprawidłowości i rodzice zyskują informację, że dziecko rozwija się prawidłowo.
Spis treści:
Kiedy wykonać badania prenatalne przesiewowe?
Kiedy wykonać badania prenatalne diagnostyczne?
Badania prenatalne – kiedy są wskazania do ich wykonania?
Badania prenatalne a wiek ciąży
Kiedy wykonać inne badania w ciąży i przed ciążą?
Polecamy: Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21
Lekarz kieruje na badania prenatalne kiedy uznaje, że są wskazania do ich wykonania – m.in. urodzenie wcześnie dziecka z chorobą metaboliczną, trisomia 21 w poprzedniej ciąży, nieprawidłowy wynik USG genetycznego czy testu PAPP-a, wystąpienie aberracji chromosomowych u ciężarnej i/lub ojca dziecka.
Warto jednak wiedzieć, że choroby mogą wystąpić w ciąży u każdej kobiety – również młodej i zdrowej. Jeżeli pacjentka chce wykonać badania prenatalne kiedy nie ma skierowania, wówczas może zrobić je prywatnie (bez refundacji NFZ).
Czytaj więcej:
Przed wykonaniem badania prenatalnego niezbędne jest dokładne ustalenie momentu, kiedy doszło do zapłodnienia. Najczęściej wiek ciąży, a tym samym przybliżony termin porodu wyznacza się na podstawie daty pierwszego dnia miesiączki. Tydzień ciąży można też określić podczas badania ultrasonograficznego (USG). Czytaj więcej: Jak ustalić datę poczęcia?
Przed planowaną ciążą lub już będąc w ciąży, warto też wykonać test genetyczny w kierunku trombofili wrodzonej oraz polimorfizmów genu MTHFR. Jego warianty C677T/A1298C przyczyniają się do zaburzeń przyswajania kwasu foliowego. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wskazuje, że u pacjentek z polimorfizmami genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym niż suplementacja zwykłym [1].
Wynik badania będzie więc wskazówką dla lekarza, jaka forma i dawka kwasu foliowego będzie dla Ciebie odpowiednia, abyś mogła zadbać o prawidłowy poziom tej witaminy. Z kolei trombofilia wrodzona jest genetycznie uwarunkowaną skłonnością do tworzenia zakrzepów przez organizm, która może spowodować nawet poronienie. Wiedza o występowaniu tej predyspozycji jest istotna, aby lekarz mógł wprowadzić odpowiednią profilaktykę czy leczenie. Dowiedz się więcej: Trombofilia wrodzona w ciąży
Źródła:
[1] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.Data aktualizacji: 31.08.2020 r.
Opublikowano: 6.06.2015 r.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 31/08/2020
Dodaj komentarz