Nieinwazyjne badania prenatalne – test potrójny

test potrójny

Test potrójny należy do grupy badań przesiewowych (inaczej nieinwazyjnych), za jego pomocą nie da się więc postawić diagnozy, a jedynie oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka danej choroby. Wykonuje się go zazwyczaj między 14 a 20 tygodniem ciąży.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Robert Woytoń, ginekolog-położnik, Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dyrektor ds. medycznych Pregnabit

Co bada test potrójny?

Test potrójny jest badaniem wykonywanym w kierunku zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w tym np. rozszczepu kręgosłupa, a ponadto zespołu Downa (trisomii 21) oraz zespołu Edwardsa (trisomii 18).

Sprawdza się w nim stężenia następujących substancji: alfa-fetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) oraz estriolu.

Jak wygląda przebieg testu potrójnego

Test potrójny jest testem nieinwazyjnym, co zapewnia zarówno kobiecie, jak i rozwijającemu się w jej ciele dziecku 100% bezpieczeństwo. Teoretycznie może go więc wykonać każda ciężarna, nawet ta bez wyraźnych wskazań medycznych. Badanie niczym nie różni się od wykonywanej rutynowo morfologii. Nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo w związku z tym może być wykonywane o dowolnej porze dnia. A jak to wygląda w praktyce? Z żyły w zgięciu łokciowym ciężarnej kobiety pobierane jest kilka mililitrów krwi. To wszystko! Próbka trafia następnie oczywiście do analizy laboratoryjnej.

test nifty pro

REKLAMA

Jaka jest skuteczność testu potrójnego?

To czy wynik testu potrójnego okaże się wiarygodny, w dużym stopniu będzie zależeć od tego czy lekarz dobrze określił wiek ciąży. W przypadku każdego badania prenatalnego ma to ogromne znaczenie. Jeśli kobieta podda się mu za szybko lub za późno, wówczas badanie może być źródłem błędnych informacji.

Test potrójny jest też zdecydowanie mniej czuły niż np. test zintegrowany – inne dostępne na rynku przesiewowe badanie prenatalne. Ten pierwszy wykrywa wady genetyczne płodu w zaledwie 60%. Dlatego też wykonywany jest przede wszystkim u tych kobiet, które nie zdążyły zrobić testów przesiewowych na obecność chorób genetycznych w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak z uwagi na wspomnianą już niską czułość badania, w obecnych czasach, test ten ma marginalne znaczenie i nie jest stosowany powszechnie w codziennej praktyce położniczej.

Aktualnie w przypadku gdy ciężarnej nie udało się wykonać testu zintegrowanego w I trymestrze ciąży (badanie w kierunku wad genetycznych) zamiast testu potrójnego zaleca się znacznie dokładniejsze badanie (czułość >99%), jakim jest detekcja DNA płodowego w krwi matki. Wadą tego rozwiązania jest jego cena – jest to dość drogie badanie.

A czym w takim razie jest test zintegrowany?

Test zintegrowany a test potrójny

Test zintegrowany wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży i służy do oceny ryzyka wystąpienia trzech najczęściej spotykanych wad genetycznych u płodów: zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau, którego test potrójny już niestety nie bada.

Test zintegrowany składa się z dwóch części: badania USG (tzw. USG „genetycznego”) oraz badania biochemicznego  (tzw. testu podwójnego lub testu PAPP-A). Połączenie tych dwóch badań sprawia, że skuteczność testu zintegrowanego wynosi 90%. Próbkę do badania, podobnie jak w teście potrójnym stanowi kilka mililitrów krwi pobranej z żyły w zgięciu łokciowym pacjentki.

W teście PAPP-A brane są pod uwagę jednak inne parametry biochemiczne. Będzie to ciążowe białko PAPP-A i tak jak w pierwszym przypadku beta hCG. Jednym z parametrów ultrasonograficznej oceny płodu, jest pomiar przezierności karku (NT) –  czyli specjalnej przestrzeni na karku płodu. Poza oceną ryzyka dla wspomnianych chorób genetycznych, w trakcie badania USG można też wykryć niektóre wady anatomiczne oraz zmiany strukturalne płodu.


Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Pracuje w II Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest autorem licznych prac naukowych, referatów, wystąpień naukowych z zakresu ginekologii i położnictwa, w tym rozdziału w podręczniku dla lekarzy i studentów. Studiował i praktykował we Wrocławiu oraz Ruhr-Universität Bochum w Niemczech. Szczególnie zaangażowany jest w diagnostykę prenatalną i endoskopowe leczenie ginekologiczne. Dyrektor ds. medycznych Pregnabit. Wierzy, że technologie mobilne stanowią doskonałe wsparcie dla lekarzy i pacjentek.


 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/07/2015, Data aktualizacji: 27/05/2022

18 odpowiedzi na “Nieinwazyjne badania prenatalne – test potrójny”

 1. Witam
  Jestem w wieku 38 lat; ciąża 12 tyg + 4
  Otrzymałam z badań Pappa następujące wyniki:
  FHR 150 ud/min
  CRL 60,5 mm
  NT 1,5 mm
  BPD 18,2 mm
  DV PI 0,900
  wolne B-hcg 48,7 IU/I co odpowiada 1,094 MoM
  PAPP-A 0,910 IU/I co odpowiada 0,430 MoM
  Wynik: trisomia 21 – ryzyko wysokie (ryzyko podstawowe 1:116; ryzyko skorygowane 1:210)
  trisomia 18 – ryzyko podstaowe 1:280 ryzyko skorygowane 4300
  trisomia 13 – ryzyko 1:879 ryzyko skorygowane 8952

  Czy mam juz panikować, że moje dziecko będzie miało downa?

  Zrobiłam dodatkowo test NIFTY pro – wynik dla trisomia 21, 18, 13 wyszedł „niskie ryzyko” z prawdopodobieństwem 1/932823315 – ja już nic nie rozumiem; jak mam interpretować te wyniki; jutro mam wizytę u ginekologa prowadzącego, ale obawiam się że jedyną „dobrą radę” mogę usłyszeć w stylu, że najlepiej wynik omówić z genetykiem

  • Badaniaprenatalne.pl Badaniaprenatalne.pl pisze:

   Dzień dobry,
   wynik badania prenatalnego powinien być skonsultowany z lekarzem dlatego sugerujemy zaczekać na wizytę.
   Prawidłowy wynik NIFTY pro tj. z niskim ryzykiem nie jest wskazaniem do badań inwazyjnych. Zamieszczamy też link do szczegółowego opisu wyniku badania: https://badanienifty.pl/wynik-testu-nifty-pro/. Znajdzie tu Pani wyjaśnienie niskiego ryzyka.
   Pozdrawiamy serdecznie

 2. SylwiaANKA SylwiaANKA pisze:

  Dzień dobry,
  mam pytanie odnośnie następującego zagadnienia: w badaniu prenatalnym USG wyszedł mi poza normą Ductus Venosus PI, przez co lekarz skierował mnie na badanie w 20 t.c. Ryzyko Trisomii 21 wyliczono na 1:1762. Po badaniu PAPP-A DV PI jest nadal poza normą. Do tego b-hcg wyszło 3,774 MOM, a PAPPA 0,716 MoM, pozostałe parametry są w normie, natomiast teraz mam ryzyko trimosomii 21 na poziomie 1:194. Proszę serdecznie o informację, czy istnieje ryzyko urodzenia chorego dziecka. Mam 33 lata i pierwsze dziecko urodziło się zdrowe.

  Pozdrawiam i dziękuję ogromnie za pomoc.

 3. Kamila Kamila pisze:

  Witam,
  Jestem w 16 tc. Na pierwsze badania prenatalne nie zdążyłam, ponieważ poprzedni ginekolog o nich nie poinformował. Kilka dni temu byłam u innego lekarza, który wymaga ode mnie tych badań. Nie bardzo sie w tym wszystkim orientuje. Czytałam na kilku stronach, w którym tygodniu powinny być zrobione kolejne badania i na każdej stronie podają inaczej, ale nie o to chodzi. Czy test potrójny (bo taki w moim przypadku zaleciła obecna ginekolog) jest wykonywany na drugim badaniu prenatalnym czy jest to zupełnie odrębne badanie? Jeśli tak to na które lepiej pójść i w takim razie kiedy? U siebie w mieście mam niestety kiepskich lekarzy i chyba będę musiała zacząć chodzić prywatnie, bo obecna ginekolog nastraszyła mnie, że przez złe wyniki tarczycy mogę urodzić niedorozwinięte dziecko. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry, test potrójny wykonuje się między 14 a 20 tygodniem ciąży. Zalecany jest zwykle wtedy, gdy przyszła mama nie zdążyła wykonać testu PAPP-a (przed 14 tc) i stąd pewnie zalecenie w Pani przypadku. Pozdrawiamy serdecznie

 4. przerażona przerażona pisze:

  Witam, jestem w 12 tc. Na badaniu USG w 11+6 tc lekarz określił wielkos płód cel na 4,7. Powiedział że nie może zmierzyć przezierności karkowej, bo dziecko jest za małe. Jestem przerażona bo wyczytałam, że na tym etapie dziecko powinno mierzyć 6 cm, a przezierność krajową da się mierzyć od crl 4. Lekarz kazał powtórzyć badanie za tydzień. Boję się że nie chciał mnie straszyć, nie mówił wszystkiego. Dodam, że praca serca poprawna. Próbowałam się zarejestrować na test pappa, niestety nie ma terminu abym zdążyła prze 14 tyg. Mogę poddać się testowo potrójnym w 15 tc. Jestem przerażona. Proszę o informacje czy z moim dzieckiem coś może być nie tak, jakąś wada rozwojowa, nieprawidłowy przebieg ciąży

 5. Sylwia Sylwia pisze:

  Witam.
  Jestem po badaniach prenatalnych PAPP i USG które odbyło się w 12 tyg +5 dniciąży moje wyniki to:
  Ultrasonograf:
  FHR 158ud/min
  CRL 63,0
  NT 1,3

  Wyniki biochemiczne:
  wolne -hCG 65,4lU/l odpowiada 1,818 MoM
  PAPP-A-1,300 lU/l odpowiada 0,450 MoM

  Ryzyko:
  pozdstawowe 1:737 skorygowane 1:528
  dla trisomi 21
  Mam wizyte u genetyka za pare dni boję się ,że zaproponuję mi amniopunkcję chciałabym jej uniknąć dlatego prosze o porade czy mam sie czego obawiac.
  Dziekuje i Pozdrawiam
  Sylwia.

 6. Sylwia Sylwia pisze:

  Witam.
  Jestem po badaniach prenatalnych PAPP i USG które odbyło się w 12 tyg +5 dniciąży moje wyniki to:
  Ultrasonograf:
  FHR 158ud/min
  CRL 63,0
  NT 1,3

  Wyniki biochemiczne:
  wolne -hCG 65,4lU/l odpowiada 1,818 MoM
  PAPP-A-1,300 lU/l odpowiada 0,450 MoM

  Ryzyko:
  pozdstawowe 1:737 skorygowane 1:528
  dla trisomi 21
  Mam wizyte u genetyka za pare dni boję się ,że zaproponuję mi amniopunkcję chciałabym jej uniknąć dlatego prosze o porade czy mam sie czego obawiac.
  Dziekuje i Pozdrawiam
  Sylwia.

 7. Agata Agata pisze:

  Witam,
  Mam 20 lat i jestem w 14 tygodniu ciąży. W 12 tygodniu miałam wykonywane usg oraz test Pappa. Otrzymałam wyniki i nie są dobre. Właściwie tylko tyle wiem. Ryzyko skorygowane trisomii 21 wynosi 1:102, zalecona jest amniopunkcja.
  CRL – 60,5 mm, FHR – 160 ud/min, NT – 2,8, BPD – 20,1 mm, Ductus Venosus PI – 1,530. Kość nosowa jest, serce w normie. Wolne B-hcg 55,1 IU/I odpowiada 1,707 MoM, PAPP-A 2,650 IU/I odpowiada 0,870 MoM, Uterine artery PI – 1,57 odpowiada 0,980 MoM, średnie ciśnienie tętnicze 91,8 mmHg odpowiada 1,070 MoM. Wiem, że NT oraz DV są podwyższone, niestety nie znam norm co do reszty. Czy poza ryzykiem 1:102, NT oraz DV coś jeszcze jest nie tak? Wyniki są bardzo złe, czy mimo wszystko jest szansa, że dziecko będzie zdrowe?
  Pozdrawiam

  • Witam, badania przesiewowe określają jedynie, czy ryzyko wystąpienia choroby jest podwyższone. Zdarza się, że badania diagnostyczne później tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe. Wyniki badań najlepiej omówić z lekarzem, można też rozważyć wykonanie badania NIFTY, które ma wysoką czułość, porównywalną do amniopunkcji. Polecamy artykuł „Nieprawidłowy wynik badania PAPP-a. Co robić?„.

  • Natalia Natalia pisze:

   Dzień dobry!
   Jak rozwinęła się sytuacja Pani ciąży i czy dziecko urodziło się zdrowe? Głównie chodzi mi o podwyższony wynik DV.
   Pozdrawiam

 8. Ani Ani pisze:

  Witam,
  Czy muszę wykonywać test potrójny skoro jestem już po NIFTY i wszystko wyszło w porządku.
  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

   Witam, wykonanie testu potrójnego jest zalecane głównie tym kobietom, które nie wykonywały żadnego badania oceniającego ryzyko wad wrodzonych. Jego czułość jest niższa niż czułość NIFTY czy PAPP-A. Wynik testu NIFTY najlepiej jest skonsultować z lekarzem, który zaleci ewentualne badania.

 9. Karolina Karolina pisze:

  Witam
  prosze o konsultację testu PAPPA. wiek 33 lata, usg pocz. 13 tyg. ciązy, test z krwi pocz 11 tyg. wielkość 64 mm, NT 1,8 mm, na usg wszystko w normie i ok, zaniepokoiły mnie tylko wyniki biochemii BETA hCG 63,5 iU/l – 1,012 MoM; PAPPA 0,790 lU/l – 0,502 MoM. Ryzyko (podstawowe/skorygowane):
  trisomia 21 – 1:412, 1:8235
  trisomia 18 1:1006, 1<20000
  trisomia 13 – 1:3156, 1<20000.

  Czy mam się obawiać ryzyka wystąpienia zespołu Downa? Nie wiem czy decydować się na testy NIFTY, bo na usg naprawdę było wzorcowo.

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

   Witamy, skontaktowaliśmy się z Panią na podany adres e-mail. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *