Dlaczego warto wykonać badania prenatalne? 4 powody Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

dlaczego warto wykonać badania prenatalne

Niedługo zostaniesz mamą. To naturalne, że martwisz się, czy wszystko będzie dobrze. Słyszałaś o zespole Downa i innych chorobach genetycznych… Wiesz, że można je stwierdzić na długo przed porodem dzięki badaniom prenatalnym w ciąży. Dlaczego warto wykonać badania prenatalne? 4 powody.

Badania prenatalne, które możesz wykonać

Badania prenatalne w czasie ciąży często napawają przyszłe mamy strachem. Nierzadko kojarzą się z zagrożeniem i ryzykiem powikłań. Niesłusznie. Pamiętaj, że badania prenatalne to nie tylko amniopunkcja czy biopsja kosmówki (diagnostyczne badania w ciąży), ale także USG, badanie NIFTY, SANCO, USG genetyczne, test PAPP-A oraz inne badania przesiewowe, które nie wiążą się z żadnym ryzykiem powikłań i są całkowicie bezpieczne dla Ciebie oraz twojego maluszka.

Zobacz też: 5 mitów o badaniach prenatalnych

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne w ciąży?

Po pierwsze…

Wczesna diagnoza umożliwia lepsze przygotowanie ze strony lekarza (ale też Twojej) na przyjście dziecka na świat. Daje możliwość szybkiej reakcji i podjęcia skutecznego leczenia bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat.

Po drugie…

Niektóre z chorób, które można wykryć dzięki badaniom prenatalnym w ciąży, można leczyć jeszcze w łonie matki!

Po trzecie…

Badania prenatalne dają kobiecie pewność, a tym samym spokój, który tak bardzo jest potrzebny szczególnie podczas ciąży.

Po czwarte…

Choroby płodu są rzadkie, ale zdarzają się także całkiem młodym matkom. Aż 80% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35. rokiem życia.


Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 12/02/2021

Jedna odpowiedź do “Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?”

  1. endo pisze:

    Moim zdaniem zarówno usg genetyczne jak i echo serca płodu to najwazniejsze badania w ciąży na których nie ma co oszczędzać . A jeśli szukacie dobrego lekarza na śląsku ktory wykona takie badania, to polecam: http://www.usg-3d.net/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża