Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Test NIFTY PRO – na czym polega, dlaczego warto wykonać badanie?

test nifty pro, badanie nifty pro

Test NIFTY to pierwszy dostępny w Polsce nieinwazyjny test prenatalny. Od 2018 roku w Polsce dostępna jest nowa, ulepszona wersja testu NIFTY – test NIFTY pro. Od poprzednika różni się przede wszystkim ubezpieczeniem i zakresem badanych chorób.

Badanie NIFTY pro uzupełniono o nowe choroby genetyczne. Oprócz głównych chorób spotykanych w tego typu testach takich jak zespół Downa (trisomia 21.), Edwardsa (trisomia 18.), Patau (trisomia 13.) test NIFTY pro wykrywa również aż 84 mikrodelecje / mikroduplikacje (w tym zespół DiGorge’a). Chociaż cena testu NIFTY pro nie jest niska, to jego wynik często pozwala odzyskać spokój przyszłej mamie, uniknąć amniopunkcji i cieszyć się ciążą. Jako jedyny NIPT umożliwia wypłatę wysokiego odszkodowania w przypadku wyniku fałszywie negatywnego. Nie są to częste wyniki i dotyczą wszystkich NIPT, jednak tylko NIFTY pro jest ubezpieczony.

Czego dowiesz się z artykułu? Spis treści:

 1. Informacje o teście NIFTY pro – dlaczego warto wykonać badanie?
 2. Co wykrywa test NIFTY pro? Zakres badania
 3. Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY pro
 4. Na czym polega test NIFTY pro?
 5. Gdzie zrobić test NIFTY pro?
 6. O czym mówi wynik badania NIFTY pro
 7. Jak długo czeka się na wynik badania prenatalnego NIFTY pro?
 8. Jaka jest pewność wyniku testu NIFTY pro?
 9. Cena testu NIFTY pro – ile wynosi cena i co zawiera cena testu NIFTY pro?
 10. Ubezpieczenie testu NIFTY pro
 11. Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIPT? Wypowiedź eksperta
 12. Czy test NIFTY pro może zastąpić amniopunkcję?
 13. Czy test NIFTY pro może zastąpić test PAPP-a?
 14. Test NIFTY pro a inne badania prenatalne
 15. 10 faktów o badaniu NIFTY pro
 16. Częste pytania o test NIFTY pro [FAQ]
 17. Test NIFTY pro – opinie

Ogólnopolska infolinia testu NIFTY pro – bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY, listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test i informacje o wizytach domowych w całej Polsce. O badaniu możesz porozmawiać też na bezpłatnym czacie na naszej stronie.

Informacje o teście NIFTY pro – dlaczego warto wykonać badanie?

test nifty proKażda kobieta w ciąży wie, jak cenny jest spokój o zdrowie dziecka. Nie ma nic ważniejszego od uzyskania potwierdzenia, że jego rozwój przebiega prawidłowo. Aby Mama miała poczucie, że jej dziecko jest w pełni bezpieczne zalecany jest do wykonania test NIFTY pro (Non-invasive Fetal Trisomy Test), który wykazuje się dużą czułością w wykrywaniu chorób genetycznych. Do badania wystarczy nieinwazyjnie pobrana próbka krwi Mamy, co często pozwala uniknąć amniopunkcji ze względu na wysoką czułość i bardzo niskie prawdopodobieństwo wyniku fałszywie pozytywnego.

Jakie korzyści daje badanie NIFTY pro? Jest połączeniem zalet tradycyjnych badań prenatalnych, takich jak bezpieczeństwo testu PAPP-a i czułość amniopunkcji, która dla trisomii 21. wykazuje ponad 99%. Cechy te są możliwe do uzyskania w jednym badaniu, gdyż test NIFTY pro analizuje DNA dziecka obecne we krwi Mamy. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii NGS i zaawansowanym analizom bioinformatycznym.

Wiele Mam decyduje się na przeprowadzenie testu NIFTY pro również ze względu na jego wiarygodność, której potwierdzeniem jest szeroka walidacja kliniczna. Badanie NIFTY jest najczęściej wybieranym nieinwazyjnym testem prenatalnym. Zostało wykonane już ponad 6 000 000 razy na całym świecie, co świadczy o zaufaniu, jakim obdarzają je Mamy. W Polsce jest to pierwszy dostępny tego typu test, który niesie ze sobą tak wiele korzyści jednocześnie.

oryginalny nifty proPonadto test NIFTY pro wykonywany w laboratorium BGI w Hongkongu jako jedyny zawiera ubezpieczenie wyniku, które jest całkowicie bezpłatne i dobrowolne. Ubezpieczenie to obejmuje również wynik fałszywie negatywny. Takie wyniki są niezwykle rzadkie i dotyczą wszystkich NIPT, jednak tylko NIFTY pro umożliwia wówczas wypłatę wysokiego odszkodowania (do ok. 210 000 zł).

Test NIFTY pro bada aż 94 choroby, dzięki czemu daje bardzo szeroką wiedzę na temat zdrowia dziecka. Oprócz analizy podstawowych trisomii bada również mikrodelecje oraz mikroduplikacje w DNA dziecka. W teście NIFTY pro badana jest również płeć dziecka (na wyniku podawana na życzenie), a test dostępny jest także w ciąży bliźniaczej.

Badanie NIFTY dostępne jest do wykonania już po 10 tygodniu ciąży.

Laboratorium pracuje również w weekendy, próbki przyjmowane są na bieżąco do realizacji badania, co przekłada się na krótki czas oczekiwania na wynik – 5 lub 6 dni (maksymalnie do 10 dni roboczych).

 • Szybki termin pobrania próbki (również w dniu umówienia badania) i przedstawienie wyniku online to doskonałe rozwiązanie na to, by móc jak najszybciej cieszyć się ciążą. Sprawdź gdzie zrobić test NIFTY pro w szybkim terminie i z wynikiem online >>
 • Test NIFTY pro jest w pełni dostępny do wykonania dla każdej Mamy. W całej Polsce powstało 200 autoryzowanych punktów pobrań testDNA, więc istnieje możliwość umówienia badania w swoim mieście. Bardzo cenimy sobie spokój oraz wygodę naszych Pacjentek, dlatego też drugą opcją przeprowadzenia badania jest zamówienie wizyty domowej pielęgniarki. Sprawdź punkty pobrań i wizyty domowe testDNA >>

informacjaUWAGA Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków. Dowiedz się więcej: Jak wybrać NIPT?

Co wykrywa test NIFTY pro? Zakres badania

Test NIFTY pro to badanie w kierunku:

 • 6 trisomii: w tym trisomia 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
 • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje — np. Zespół DiGorge’a. Choć wydaje się, że są one rzadkie to prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy zespole Downa.
 • W NIFTY pro mogą zostać zaraportowane również inne nieprawidłowości jeśli zostaną wykryte. Są to tzw. ustalenia przypadkowe, podawane na wyniku na życzenie pacjentki. Są w cenie badania i nie są objęte ubezpieczeniem.

W ciąży bliźniaczej zakres testu NIFTY pro obejmuje trisomię 21., 18. i 13. oraz płeć na życzenie.

Biorąc pod uwagę zakres badania i wysoką czułość dla wielu przyszłych mam stanowi on alternatywę dla amniopunkcji, której tak bardzo się obawiają (więcej informacji w dalszej części tekstu). Warto podkreślić, że test NIFTY pro jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny, nie wiąże się z ryzykiem poronienia. Można go wykonać już od 10 tygodnia ciąży.

Zakres testu NIFTY pro TABELA

Wskazania i przeciwwskazania do realizacji badania NIFTY pro

Badanie NIFTY pro warto zrealizować w każdej ciąży, jednak istnieje grupa ciężarnych, którym badania są szczególnie zalecane. Należą do nich kobiety:

 • w wieku powyżej 35 lat,
 • u których wykryto nieprawidłowe wyniki badań kontrolnych (np. USG czy badań biochemicznych np. Papp-a),
 • które mają przeciwwskazania do realizacji diagnostycznych badań prenatalnych (np. łożysko przodujące czy zakażenie HIV),
 • u których w rodzinie występują wady genetyczne (również w poprzednich ciążach),
 • mają wątpliwości o zdrowie dziecka.

Niemniej jednak każda przyszła mama, która chciałaby być spokojna o zdrowie swojego maluszka może takie badanie wykonać.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu NIFTY pro jest m. in.:

 • ciąża trojacza
 • terapia komórkami macierzystymi,
 • przeszczep narządu u matki,
 • zmiany kariotypu matki.

Badanie wykonuje się po skończonym 10 tygodniu ciąży. 

Zobacz więcej: Przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY pro

Na czym polega test NIFTY pro?

Test NIFTY pro należy do grupy badań NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) opartych na analizie wolnego, pozakomórkowego DNA płodowego (cffDNA, ang. cell free fetal DNA), cffDNA. Płodowe DNA to materiał genetyczny dziecka, który przedostaje się do krwioobiegu matki poprzez łożysko. Stężenie DNA płodowego we krwi ciężarnej rośnie wraz z rozwojem ciąży, dopiero po porodzie dochodzi do jego rozpadu i nie można go już wykryć w organizmie matki, dlatego jest specyficzne dla danej ciąży.

Badania wolnego płodowego DNA są zupełnie bezpieczne, do ich wykonania wystarczy próbka krwi ciężarnej. Dokładna analiza materiału genetycznego malucha może dostarczyć cennych informacji na temat chorób genetycznych. W krwi pobranej od mamy badane jest DNA dziecka, z wykorzystaniem Sekwencjonowanie Nowej Generacji oraz zaawansowanych analiz bioinformatycznych. W tym wypadku zatem pomimo, iż badana jest próbka pobierana od matki, to analizowane jest już DNA samego dziecka (DNA dziecka przenika przez łożysko do krwioobiegu matki).

Badanie NIFTY pro można wykonać od 10 tygodnia ciąży. Do realizacji testu lekarz pobiera 10 ml krwi żylnej kobiety, co przypomina pobranie krwi jak do zwykłej morfologii. Nie ma tutaj żadnego ryzyka, a do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać (nie trzeba być nawet na czczo), warto tylko zadbać o nawodnienie organizmu, aby krew była przygotowana do badania.

DNA płodowe przenika przez łożysko i jest obecne w krwiobiegu matki
.

Gdzie zrobić test NIFTY pro?

 • Autoryzowane placówki testDNA

Na Pacjentki czeka ponad 200 autoryzowanych punktów pobrań testDNA w całej Polsce. Aby wykonać test NIFTY pro, wystarczy się z nami skontaktować i umówić na dogodny dla siebie termin.

 • Wizyty domowe w całej Polsce

test nifty pro za granicąW trosce o Pacjentki i wychodząc naprzeciw im potrzebom, w testDNA została opracowana także druga forma pobrania próbki krwi. Mianowicie, można umówić wizytę domową pielęgniarki na terenie całego kraju, również w małych miasteczkach i wsiach. Wizyty te wliczone są w cenę badania i nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Ponadto pobrania krwi do badania NIFTY pro mogą odbywać się również w niedzielę.

Sprawdź też:  Tu wykonasz badanie NIFTY pro – ponad 200 autoryzowanych punktów w Polsce i wizyty domowe

 • Dlaczego warto zrobić test NIFTY pro w testDNA?

Ciąża dla każdej kobiety jest czasem wyjątkowym. Rozumiemy to doskonale, dlatego tak bardzo zależy nam na dobrym samopoczuciu Mam. Dokładamy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom naszych Pacjentek. Wybierając test NIFTY pro w testDNA mogą mieć Państwo pewność, że dostępne są szybkie terminy badań, nawet w dniu umówienia. By ułatwić dostęp do testu  wszystkim Mamom, uruchomiliśmy wizyty domowe w całej Polsce w cenie badania (bez dodatkowych opłat).  Ponadto mają Państwo do dyspozycji bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu. Dodatkowo pacjentki testDNA w cenie badania mają zapewnioną konsultację z lekarzem genetykiem w przypadku nieprawidłowego wyniku NIFTY pro. Najlepszą rekomendacją naszej działalności są pozytywne opinie Mam, które spływają do nas z całej Polski. TestDNA to wiarygodność i zaufanie, którym obdarzyło nas wielkie grono rodziców. Zobacz opinie rodziców o NIFTY pro na stronie badanienifty.pl: badanienifty.pl/test-nifty-pro/opinie-pacjentow

UWAGA. Na rynku są dostępne badania prenatalne nazywane „zastępstwem” testu NIFTY PRO lub określane jako to samo badanie występujące pod inną nazwą. Dopytaj o oryginalny test NIFTY PRO wykonywany w laboratorium BGI.

 • Tylko test NIFTY PRO posiada pełne ubezpieczenie wyniku. Żaden inny test NIFTY ani inny nieinwazyjny test prenatalny nie posiada takiego ubezpieczenia.
 • Tylko test NIFTY PRO ma najszerszy zakres badanych chorób (aż 94) i jest to najszerszy zakres wśród testów NIFTY.

W laboratorium testDNA dostępny jest oryginalny test NIFTY PRO wykonywany w BGI. Wybierając test NIFTY PRO masz pewność, że zrobisz badanie z ubezpieczeniem i szerokim zakresem. 

umów badanie NIFTY pro

REKLAMA

O czym mówi wynik badania NIFTY pro? Jakie jest postępowanie przy wyniku pozytywnym (nieprawidłowym)?

Wynik badania mówi o tym, czy jest podwyższone ryzyko wystąpienia wady genetycznej u dziecka lub czy została wykryta nieprawidłowość. Test określa ryzyko pojawienia się m.in. najpopularniejszych trisomii (zespół Downa, Edwardsa i Pataua), zespołu Turnera i innych aneuploidii chromosomów płci, rzadkich trisomii oraz mikrodelecji i mikroduplikacji.

W większości przypadków rezultat gwarantuje rodzicom spokój, ponieważ nie wykrywa żadnych nieprawidłowości czyli rodzice zyskują wiedzę, że dziecko jest najprawdopodobniej zdrowe.

Zobacz więcej: Co zawiera wynik testu NIFTY pro? Przykładowy wynik badania

Jeśli wynik testu NIFTY pro wykaże podwyższone ryzyko wystąpienia choroby, wówczas ciężarna kierowana jest na badania diagnostyczne w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Badanie NIFTY pro (podobnie jak inne testy NIPT) nie zastąpi amniopunkcji gdyż pozostaje badaniem przesiewowym. Dzięki swojej wysokiej czułości (wyższej niż czułość testu PAPP-a) może jednak pomóc w podjęciu decyzji, czy jest ona konieczna, zwłaszcza jeśli mama obawia się badania inwazyjnego. Wiele amniopunkcji jest wykonywanych u mam zdrowych dzieci gdyż często wynik testu PAPP-a wskazujący na podwyższone ryzyko, nie potwierdza się w czasie badań diagnostycznych i rodzi się zdrowe dziecko.

Jak długo czeka się na wynik testu NIFTY pro?

Wynik badania prenatalnego NIFTY pro jest gotowy do 10 dni roboczych, licząc od momentu, gdy próbka pobranej krwi dotrze do laboratorium. Jest to maksymalny czas, dokument często jest dostępny szybciej, w 5-6 dni. W testDNA wynik NIFTY pro jest udostępniany online, można więc zobaczyć go szybciej, bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki.

Jaka jest pewność wyniku testu NIFTY pro?

Czułość testu NIFTY pro jest wysoka i przewyższa czułość tradycyjnych badań prenatalnych przesiewowych (takich jak np. test PAPP-a lub test podwójny). Czułość testu NIFTY pro jest porównywalna z czułością inwazyjnego badania diagnostycznego, amniopunkcji i dla triosmii 21. wynosi ponad 99% Obecnie jest to jedno z najdokładniejszych badań NIPT. Poniżej znajdziesz porównanie testu NIFTY pro do innych badań prenatalnych:

Test NIFTY pro cena – ile wynosi cena testu NIFTY pro?

Cena testu NIFTY pro wynosi 2397 zł w testDNA i kwotę tę można rozłożyć na raty. Dostępne są również płatności odroczone (PayPo, P24now).

W cenie testu NIFTY pro zawarte zostały:

 • pobranie próbki w placówce medycznej lub z dojazdem do pacjenta,
 • ponowne próbki w sytuacji, gdy jej jakość okaże się niewystarczająca do analizy,
 • zestaw pobraniowy i kurier, który przekaże próbkę do laboratorium,
 • pełna analiza próbki laboratorium, z użyciem nowoczesnej metody Sekwencjonowania Nowej Generacji i zaawansowanych metod bioinformatycznych,
 • wydanie pewnego wyniku testu NIFTY pro,
 • bezpłatna konsultacja wyniku z lekarzem genetykiem (w przypadku, gdy test wykazał nieprawidłowości),
 • ubezpieczenie wyniku polegające na wypłacie wysokiego odszkodowania w przypadku uzyskania wyniku fałszywie negatywnego przed narodzinami i po narodzinach,
 • refundacja kosztów diagnostyki prenatalnej w przypadku nieprawidłowego (pozytywnego) wyniku testu NIFTY pro (do kwoty około 2600 zł).

Test NIFTY pro nie jest refundowany przez NFZ, podobnie jak inne badania NIPT. Zawiera jednak bezpłatne i dobrowolne ubezpieczenie wyniku, dzięki któremu refundowane są badania prenatalne diagnostyczne wykonane w przypadku wyniku pozytywnego (refundacja jest możliwa do kwoty ok. 2600 zł). W sytuacji więc gdy test NIFTY pro wskaże na wysokie ryzyko wystąpienia danej choroby, rodzice nie muszą więc ponosić dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem diagnostycznych badań prenatalnych. Mogą też wybrać dowolną placówkę (prywatną).

Na czym polega ubezpieczenie testu NIFTY pro?

Pacjentka wykonująca test NIFTY pro jest objęta ubezpieczeniem, które jest bezpłatne i dobrowolne. Dotyczy ono trzech niżej opisanych sytuacji:

 • W przypadku wydania wyniku fałszywie negatywnego po urodzeniu (czyli mimo negatywnego wyniku rodzi się dziecko z jedną z tych chorób) otrzymuje odszkodowanie wysokości do 210 000 zł*. Wysokość rekompensaty finansowej jest zależna od aktualnego kursu walutowego. Rodzice mają prawo do świadczenia w sytuacji, gdy chorobę zdiagnozowano u malucha w ciągu roku po urodzeniu.
 • W przypadku wyniku fałszywie negatywny przed urodzeniem, z terminacją ciąży, odszkodowanie wynosi do 11 000 zł*.
 • Jeśli natomiast wynik będzie wskazywał na konieczność wykonania badań diagnostycznych, w tym amniopunkcji, pacjentka otrzyma zwrot kosztów badania inwazyjnego do ok. 2600 zł*. Rekompensata ta dotyczy badań takich, jak:
  • amniopunkcja,
  • biopsja trofoblastu,
  • FISH – dodatkowe molekularne badania genetyczne,
  • kordocenteza,
  • analiza kariotypu,
  • CGH – analiza mikromacierzy chromosomów,
  • Test SNP,
  • Test QF-PCR,
  • Test NGS.

Refundacja badań diagnostycznych (inwazyjnych) dotyczy badań wykonywanych prywatnie – możesz więc wybrać dowolną placówkę, nie tylko te, które mają umowę z NFZ.

informacjaTest NIFTY pro to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne z pełnym ubezpieczeniem. Ubezpieczenie testu NIFTY pro jest dostępne także w przypadku ciąży bliźniaczej. Czytaj więcej o ubezpieczeniu testu NIFTY pro

Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIPT?

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

“Przede wszystkim test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu.

Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 6 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY pro nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości.

Dodatkowo test NIFTY pro to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie.” – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa.

Jak wybrac nipt

W Polsce dostępnych jest coraz więcej badań prenatalnych opartych na analizie wolnego płodowego DNA (NIPT, ang. Non-invasive prenatal testing). Budzą one duże zainteresowanie mam, gdyż są całkowicie bezpieczne dla dziecka i jednocześnie charakteryzują się wysoką czułością – niemal w 100% wykluczają popularne trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau.

Sprawdź też porównanie testów NIPT: Testy NIPT – porównanie. Na co zwróci uwagę wybierając badane dla siebie? PORADNIK

Czy test NIFTY pro może zastąpić amniopunkcję?

Test NIFTY pro i amniopunkcja mają dokładność na podobnym poziomie (ok. 99% dla trisomii 21.), chociaż należą do innych grup badań. Test NIFTY pro jest badaniem prenatalnym przesiewowym, czyli ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, natomiast amniopunkcja jako badanie diagnostyczne, pozwala ją potwierdzić.

Wiele kobiet w ciąży, które uzyskują zły wynik testu PAPP-A dostaje skierowanie od ginekologa na amniopunkcję i zastanawia się, czy nie można jej uniknąć. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem genetykiem, który jest specjalistą właśnie od nieprawidłowości genetycznych, wykrywanych przez badania o których mowa. Weźmie on pod uwagę więcej danych (m.in. przebieg ciąży, stan zdrowia pacjentki oraz jej rodziny). Dzięki temu najlepiej oceni, jakie badanie będzie odpowiednie dla danej pacjentki. 

informacjaWynik testu NIFTY pro może pomóc podjąć decyzję, czy amniopunkcja faktycznie jest konieczna i może pozwolić jej uniknąć.

W ośrodkach, gdzie prowadzi się rzetelnie badania przesiewowe i odpowiednio kwalifikuje pacjentki wychwyt wad genetycznych wynosi około 30%, co daje 70% prawidłowych wyników z grupy zakwalifikowanych pacjentek do testu rozstrzygającego. Co to oznacza? Nawet jeśli otrzymałaś nieprawidłowy wynik testu PAPP-A, to nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chore. Nadal masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli obawiasz się amniopunkcji możesz wykonać test NIFTY pro. Mimo swojej wysokiej czułości test NIFTY pro jest badaniem przesiewowym i w przypadku wyniku wskazującego na podwyższone ryzyko choroby, aby ją potwierdzić lub wykluczyć, wykonuje się badanie diagnostyczne (refundowane do kwoty 2600 zł).

Zobacz więcej: Test NIFTY pro czy amniopunkcja?

Czy test NIFTY pro może zastąpić test PAPP-a?

Test NIFTY pro i test PAPP-a mają cechy wspólne:

 • wykonywane są z krwi mamy
 • całkowicie bezpieczne dla dziecka i mamy
 • należą do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych
 • badają dziecko w kierunku: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua.

Różnią się m .in.:

 • czułością (większą czułość ma test NIFTY pro),
 • metodą badania (NIFTY pro to test genetyczny i bada DNA dziecka, PAPP-a to test biochemiczny i bada czynniki wskazujące na możliwość wystąpienia trisomii)
 • zakresem badanych chorób (test NIFTY pro obejmuje 94 schorzenia)
 • ceną i możliwością refundacji (test PAPP-a może być refundowany jeśli występują określone wskazania, robiony prywatnie kosztuje mniej niż test NIFTY pro)

Porównanie testu NIFTY pro i testu PAPP-A TABELA

Test PAPP-a wykonywany jest zwykle razem z badaniem USG w którym bada się przezierność karkową (NT). Pamiętaj, że test NIFTY pro (podobnie jak inne NIPT) nie zastępuje badania USG. Testy NIPT nie zastępują badań przesiewowych I trymestru, które powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Test NIFTY pro jest wykonywany często w sytuacji, gdy wynik testu PAPP-a wskaże na podwyższone ryzyko choroby i mama chce upewnić się co do zdrowia dziecka zanim zdecyduje się na amniopunkcję. Wynika to z tego, że zdarzają się sytuacje kiedy nieprawidłowy wynik testu PAPP-a nie potwierdza się w czasie amniopunkcji i dziecko rodzi się zdrowe.

Test NIFTY pro a inne badania prenatalne

badania prenatalne porownanie

Jeśli zastanawiasz się, które badanie NIPT wybrać, koniecznie poznaj 10 faktów o nowym badaniu NIFTY PRO, jedynym nieinwazyjnym badaniu prenatalnym z ubezpieczeniem dla mamy.

10 faktów o badaniu NIFTY

 1. Można je zrobić po 10 tygodniu ciąży.
 2. Obejmuje 84 mikrodelecje/mikroduplikacje.
 3. Analizuje 6 trisomii: zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18), zespół Patau (trisomia 13) oraz trisomię 9, 16 i 22.
 4. Bada 4 zespoły związane z chromosomami płci: zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX i zespół XYY.
 5. Jego wykrywalność chorób jest bardzo wysoka, dla trisomii 21. czułość wynosi ponad 99%.
 6. Zostało wykonane już ponad 6 000 000 razy na całym świecie.
 7. Obejmuje ubezpieczenie na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego (odszkodowanie do 210 000 zł w przypadku gdy urodzi się dziecko z trisomią 18, 13 lub 21 przy wyniku badania negatywnym dla tych trisomii)
 8. Obejmuje zwrot kosztów amniopunkcji do 2600 zł w przypadku wyniku wskazującego na konieczność jej wykonania.
 9. Wyniki fałszywie ujemne daje w mniej niż 0,1% przypadków, fałszywie pozytywne – poniżej 0,05%
 10. Jego wynik jest dostępny do 10 dni roboczych

Test NIFTY jest kompleksowym testem prenatalnym. Warto także wspomnieć, że do tej pory na całym świecie wykonano ponad 6 000 000 takich badań. Test NIFTY jest sprawdzony na największej liczbie ciąż – czułość dla 3 najczęstszych trisomii została potwierdzona w największym badaniu na świecie dotyczącym skuteczności klinicznej testów NIPT, które obejmowało 146 958 ciąż. To potwierdza skuteczność i pewność wyniku testu NIFTY. Co więcej, jest to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne z ubezpieczeniem, które obejmuje refundację kosztów badań prenatalnych  diagnostycznych, wykonanych po uzyskaniu wyniku pozytywnego oraz wypłatę wysokiej rekompensaty w przypadku wyniku fałszywie negatywnego. Test NIFTY pro jest zupełnie bezpieczny dla dziecka i jednocześnie ma wysoką czułość.

Częste pytania o test NIFTY pro [FAQ]

Jaka jest cena testu NIFTY pro?

Badanie NIFTY Pro kosztuje ok. 2397 zł, opłatę tę można rozłożyć na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rat. Cena badania NIFTY pro w testDNA obejmuje:

 • pobranie próbki w autoryzowanej placówce medycznej (jednej z 200 na terenie całego kraju) lub w domu,
 • wykonanie pełnej analizy NIFTY Pro,
 • ubezpieczenie wyniku (w tym zwrot kosztów badań diagnostycznych do 2600 zł, jeśli wynik jest nieprawidłowy),
 • wydanie wyniku analizy w języku polskim i/lub angielskim,
 • identyfikację płci (która podawana jest na wyniku na życzenie rodziców).

W przypadku otrzymania wyniku pozytywnego (wskazującego nieprawidłowości) rodzice mogą liczyć także na konsultację z lekarzem genetykiem, w cenie badania NIFTY pro.

Co bada test NIFTY pro?

Test NIFTY Pro to badanie genetyczne, które określa ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Test bada 94 choroby wrodzone, w tym:

 • 6 trisomii (zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau, a także trisomie 9., 16. oraz 22. chromosomu),
 • 84 mikrodelecje/mikroduplikacje – prawdopodobieństwo wystąpienia tych zaburzeń jest większe niż w przypadku zespołu Downa, niesłusznie są one uważane za rzadkie wady genetyczne,
 • 4 choroby genetyczne wynikające z nieprawidłowej struktury chromosomów płci (zespół Turnera, zespół XXX, zespół XYY, zespół Klinefeltera).

Jeśli wynik badania NIFTY Pro wskaże podwyższone ryzyko wystąpienia którejś z badanych chorób, ciężarna kierowana jest na badania diagnostyczne.

Ile czeka się na wynik testu NIFTY pro?

Czas oczekiwania na wynik to do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium. Jest to maksymalny czas i często wynik jest dostępny szybciej.

Co zawiera wynik badania NIFTY pro?

Wynik badania jest dostępny w panelu klienta na stronie internetowej, poza danymi pacjentki, zawiera on także:

 • tabelę z badanymi chorobami,
 • wynik badania.
 • dane kontaktowe laboratorium, w którym zostało wykonane badanie,
 • dane osoby, która zatwierdziła badanie,
 • datę badania oraz numer wpisu w rejestrze,
 • opis wykonanego testu,
 • tabelę z danymi klinicznymi,
 • informację o ograniczeniach.
Test NIFTY pro a test PAPP-A – czy to to samo?

Oba testy, NIFTY pro oraz PAPP-A to nieinwazyjne i bezbolesne badania przesiewowe, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. W porównaniu jednak z testem NIFTY Pro test PAPP-a ma mniejszy zakres (bada jedynie 3 trisomie) oraz niższą czułość (około 90% dla zespołu Downa). Badanie to jest tańsze i nie posiada ubezpieczenia wyniku, a także nie określa płci dziecka.

Test NIFTY pro a amniopunkcja – czy to to samo?

Test NIFTY Pro to nie to samo co amniopunkcja. Amniopunkcja to inwazyjne badanie diagnostyczne, które polega na nakłuciu powłok brzusznych i pobraniu próbki z płynu owodniowego. Amniopunkcja jest wykonywana dopiero wtedy, gdy wynik testu NIFTY Pro wskazał podwyższone ryzyko wystąpienia choroby genetycznej, w celu potwierdzenia diagnozy.

Test NIFTY Pro jest nieinwazyjnym badaniem przesiewowym i jest wykonywany w celu określenia ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Jeśli, pomimo wykonania testu NIFTY Pro będzie konieczna także amniopunkcja, pacjentka może liczyć na refundację kosztów badania w wysokości do 2600 złotych.

Od kiedy można przeprowadzić test NIFTY pro?

Test NIFTY Pro można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. W przypadku, gdy ilość DNA płodowego okaże się niewystarczająca do wykonania badania, klientka może liczyć na bezpłatne powtórzenie badania, zaleca się, by je wykonać 2 tygodnie później. Badanie NIFTY Pro nie wiąże się z ryzykiem powikłań dla matki ani dziecka i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Próbkę stanowi 10 ml krwi pobranej z żyły łokciowej ciężarnej.

Test NIFTY pro – jaka jest jego pewność?

Test NIFTY Pro to badanie genetyczne, którego dokładność wynosi ponad 99%. Badanie to dorównuje pod względem czułości amniopunkcji i cechuje się wyższą wiarygodnością wyniku niż test PAPPA (którego czułość wynosi około 90% dla zespołu Downa). Skuteczność testu NIFTY Pro potwierdza jego walidacja kliniczna wykonania na 3464 przypadkach. Do tej pory na całym świecie wykonano już ponad 6 000 000 analiz.

Test NIFTY pro a test NIFTY – czym się różnią?

Test NIFTY Pro to rozszerzona wersja testu NIFTY. Badania te różnią się pod względem zakresu (NIFTY Pro bada więcej chorób), a także pod względem ubezpieczenia. Pacjentki, które wykonały test NIFTY Pro, mogą liczyć ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego (w wysokości około 210 000 złotych) oraz zwrot za badanie inwazyjne w sytuacji, gdy wynik testu NIFTY Pro wykaże konieczność wykonania amniopunkcji. W sytuacji, gdy pomimo wykonania testu NIFTY Pro będzie konieczne także badanie inwazyjne, matka może się starać o pokrycie kosztów badania w wysokości do 2 600 złotych.

Więcej informacji – zapytaj o badanie NIFTY pro 7 dni w tygodniu

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test.

umów badanie NIFTY pro

REKLAMA

Test NIFTY opinie ⭐⭐⭐⭐⭐

Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych

Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii – z podwójnego testu pappa oraz płci – z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!

Badanie zostało umowione przez konsultantkę (bardzo miłą i pomocną) w moim mieście. Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Na wszystkie moje pytania dostawałam wyczerpujace odpowiedzi a po 5 dniach dostałam wynik z określeniem płci (12 tydz a ja znam płeć) Na całe szczęscie w moim przypadku całą ciążę mogę przechodzić spokojnie bo wszystko jest dobrze.

Źródło i więcej opinii: https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/opinie-pacjentow/

Badania prenatalne możesz rozszerzyć o badanie genu MTHFR

Decydując się na wykonanie badania NIFTY, warto, aby przyszła mama wzięła pod uwagę także badanie genu MTHFR, który ma bardzo duży wpływ na to jak przyswaja ona kwas foliowy. Co to oznacza? U kobiet, które mają wariant C677T/A1298C tego genu, mimo przyjmowania standardowego kwasu foliowego występują jego niedobory. Tym samym rozwijające się dziecko w łonie matki nie otrzymuje odpowiedniej ilości witaminy, która może je uchronić przed wadami cewy nerwowej. Zobacz więcej o badaniu MHTFR

 


Artykuł powstał we współpracy z www.badanienifty.pl | Autor: Aneta Tomczyk

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

*w zależności od kursu walut

zdrowy noworodek

Reklama

Data publikacji: 17/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża