10 faktów o Teście NIFTY Pro - Sprawdź czym jest badanie NIFTY👶 Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Test NIFTY PRO

oryginalny nifty proTest NIFTY to pierwszy dostępny w Polsce nieinwazyjny test prenatalny. Chociaż cena testu NIFTY pro nie jest niska, to jego wynik często pozwala odzyskać spokój przyszłej mamie i cieszyć się ciążą. Od 2018 roku w Polsce dostępna jest nowa, ulepszona wersja testu NIFTY – test NIFTY pro. Od poprzednika różni się przede wszystkim ubezpieczeniem i zakresem. Uzupełniono go o nowe choroby genetyczne. Oprócz głównych chorób spotykanych w tego typu testach takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau wykrywa również aż 84 mikrodelecje / mikroduplikacje (w tym zespół DiGorge’a). 

Test NIFTY jest więc kompleksowym testem prenatalnym. Warto także wspomnieć, że do tej pory na całym świecie wykonano ponad 6 000 000 takich badań. Test NIFTY jest sprawdzony na największej liczbie ciąż – czułość dla 3 najczęstszych trisomii została potwierdzona w największym badaniu na świecie dotyczącym skuteczności klinicznej testów NIPT, które obejmowało 146 958 ciąż. To potwierdza skuteczność i pewność wyniku testu NIFTY. Co więcej, jest to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne z ubezpieczeniem, które obejmuje refundację kosztów badań prenatalnych  diagnostycznych, wykonanych po uzyskaniu wyniku pozytywnego oraz wypłatę wysokiej rekompensaty w przypadku wyniku fałszywie negatywnego. Test NIFTY pro jest zupełnie bezpieczny dla dziecka i jednocześnie ma wysoką czułość.

test nifty proUWAGA. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Czego dowiesz się z artykułu? Spis treści:

 1. Co wykrywa test NIFTY pro? Zakres badania
 2. Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY pro
 3. Na czym polega, jak i gdzie zrealizować badanie NIFTY pro
 4. O czym mówi wynik badania NIFTY pro
 5. Jak długo czeka się na wynik badania prenatalnego NIFTY pro?
 6. Jaka jest pewność wyniku testu NIFTY pro?
 7. Cena testu NIFTY pro – ile wynosi cena i co zawiera cena testu NIFTY pro?
 8. Ubezpieczenie testu NIFTY pro
 9. Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIPT? Wypowiedź eksperta
 10. Czy test NIFTY pro może zastąpić amniopunkcję?
 11. Czy test NIFTY pro może zastąpić test PAPP-a?
 12. Test NIFTY pro a inne badania prenatalne
 13. 10 faktów o badaniu NIFTY pro
 14. Częste pytania o test NIFTY pro [FAQ]
 15. Test NIFTY pro – opinie

Ogólnopolska infolinia testu NIFTY pro – bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY, listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test i informacje o wizytach domowych w całej Polsce. O badaniu możesz porozmawiać też na bezpłatnym czacie.

Co wykrywa test NIFTY pro? Zakres badania

test nifty pro nowa rozszerzona wersja nifty

Test NIFTY pro to badanie w kierunku:

 • 6 trisomii: w tym trisomia 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
 • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje — np. Zespół DiGorge’a. Choć wydaje się, że są one rzadkie to prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy zespole Downa

Biorąc pod uwagę zakres badania dla wielu przyszłych mam stanowi on alternatywę dla amniopunkcji, której tak bardzo się obawiają (więcej informacji w dalszej części tekstu). Warto podkreślić, że test NIFTY jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Można go wykonać już od 10 tygodnia ciąży.

Zakres testu NIFTY pro TABELA

Wskazania i przeciwwskazania do realizacji badania NIFTY pro

Badanie NIFTY pro warto zrealizować w każdej ciąży, jednak istnieje grupa ciężarnych, którym badania są szczególnie zalecane. Należą do nich kobiety w wieku powyżej 35 lat, takie, u których wykryto nieprawidłowe wyniki badań kontrolnych (np. USG czy badań biochemicznych np. Papp-a), które mają przeciwwskazania do realizacji diagnostycznych badań prenatalnych (np. łożysko przodujące czy zakażenie HIV) i/lub u których w rodzinie występują wady genetyczne (również w poprzednich ciążach). Wskazaniem jest także poczęcie dziecka dzięki metodzie in vitro. Niemniej jednak każda przyszła mama, która chciałaby być spokojna o zdrowie swojego maluszka może takie badanie wykonać.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu NIFTY pro jest ciąża trojacza oraz określone nieprawidłowości kariotypu matki. Zobacz więcej: Przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY pro

Na czym polega test NIFTY pro, jak i gdzie go zrealizować?

Test NIFTY pro należy do grupy badań NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) opartych na analizie wolnego, pozakomórkowego DNA płodowego (cffDNA, ang. cell free fetal DNA). cffDNA, czyli płodowe DNA to materiał genetyczny dziecka, który przedostaje się do krwioobiegu matki poprzez łożysko. Stężenie DNA płodowego we krwi ciężarnej rośnie wraz z rozwojem ciąży, dopiero po porodzie dochodzi do jego rozpadu i nie można go już wykryć w organizmie matki, dlatego jest specyficzne dla danej ciąży.

Badania wolnego płodowego DNA są zupełnie bezpieczne, do ich wykonania wystarczy próbka krwi ciężarnej. Dokładna analiza materiału genetycznego malucha może dostarczyć cennych informacji na temat chorób genetycznych. Z krwi pobranej od mamy izolowane jest DNA dziecka, wykorzystując Sekwencjonowanie Nowej Generacji oraz zaawansowane analizy bioinformatyczne. W tym wypadku zatem pomimo, iż badana jest próbka pobierana od matki, to analizowane jest już DNA samego dziecka (DNA dziecka przenika przez łożysko do krwioobiegu matki).

Badanie NIFTY pro można wykonać między 10. a 24 tygodniem ciąży i później. Do realizacji testu lekarz pobiera 10 ml krwi żylnej kobiety, co przypomina pobranie krwi jak do zwykłej morfologii. Nie ma tutaj żadnego ryzyka, a do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać (nie trzeba być nawet na czczo), warto tylko zadbać o nawodnienie organizmu.

DNA płodowe przenika przez łożysko i jest obecne w krwiobiegu matki
.
Sprawdź:  Tu wykonasz badanie NIFTY pro – ponad 200 autoryzowanych punktów w Polsce i wizyty domowe

UWAGA. Na rynku są dostępne badania prenatalne nazywane „zastępstwem” testu NIFTY PRO lub określane jako to samo badanie występujące pod inną nazwą. Dopytaj o oryginalny test NIFTY PRO wykonywany w laboratorium BGI.

 •  Tylko test NIFTY PRO posiada pełne ubezpieczenie wyniku. Żaden inny test NIFTY ani inny nieinwazyjny test prenatalny nie posiada takiego ubezpieczenia.
 •  Tylko test NIFTY PRO ma najszerszy zakres badanych chorób (aż 94) i jest to najszerszy zakres wśród testów NIFTY.

W laboratorium testDNA dostępny jest oryginalny test NIFTY PRO wykonywany w BGI. Wybierając test NIFTY PRO masz pewność, że zrobisz badanie z ubezpieczeniem i szerokim zakresem. 

umów badanie NIFTY pro

REKLAMA

O czym mówi wynik badania NIFTY pro? Jakie jest postępowanie przy wyniku pozytywnym (nieprawidłowym)?

Wynik badania mówi o tym, czy jest podwyższone ryzyko wystąpienia wady genetycznej u dziecka. Test określa ryzyko pojawienia się m.in. najpopularniejszych trisomii (zespół Downa, Edwardsa i Pataua), zespołu kociego krzyku, zespołu Turnera i innych schorzeń wrodzonych. W większości przypadków rezultat gwarantuje rodzicom spokój, ponieważ nie wykrywa żadnych nieprawidłowości.

Zobacz więcej: Co zawiera wynik testu NIFTY pro? Przykładowy wynik badania

Jeśli wynik testu NIFTY pro wykaże podwyższone ryzyko wystąpienia choroby, wówczas ciężarna kierowana jest na badania diagnostyczne w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Badanie NIFTY pro (podobnie jak inne testy NIPT) nie zastąpi amniopunkcji gdyż pozostaje badaniem przesiewowym. Dzięki swojej wysokiej czułości (wyższej niż czułość testu PAPP-a) może jednak pomóc w podjęciu decyzji, czy jest ona konieczna, zwłaszcza jeśli mama obawia się badania inwazyjnego. Wiele amniopunkcji jest wykonywanych u mam zdrowych dzieci gdyż często wynik testu PAPP-a wskazujący na podwyższone ryzyko, nie potwierdza się w czasie badań diagnostycznych i rodzi się zdrowe dziecko.

Jak długo czeka się na wynik testu NIFTY pro?

Wynik badania prenatalnego NIFTY pro jest gotowy do 10 dni roboczych, licząc od momentu, gdy próbka pobranej krwi dotrze do laboratorium (co trwa około 1-2 dni). Jest to maksymalny czas, dokument często jest dostępny szybciej.

Jaka jest pewność wyniku testu NIFTY pro?

Czułość testu NIFTY pro jest wysoka i przewyższa czułość tradycyjnych badań prenatalnych przesiewowych (takich jak np. test PAPP-a lub test podwójny). Czułość testu NIFTY pro jest porównywalna z czułością inwazyjnego badania diagnostycznego – amniopunkcji i dla triosmii 21. wynosi ponad 99% Obecnie jest to jedno z najdokładniejszych badań NIPT. Poniżej znajdziesz porównanie testu NIFTY pro do innych badań prenatalnych:

Test NIFTY pro cena – ile wynosi cena testu NIFTY pro?

Cena testu NIFTY pro wynosi 2397 zł i kwotę tę można rozłożyć na raty. W cenie testu NIFTY pro zawarte zostały:

 • pobranie próbki w placówce medycznej lub z dojazdem do pacjenta,
 • ponowne próbki w sytuacji, gdy jej jakość okaże się niewystarczająca do analizy,
 • zestaw pobraniowy i kurier, który przekaże próbkę do laboratorium,
 • pełna analiza próbki laboratorium, z użyciem nowoczesnej metody Sekwencjonowania Genów,
 • wydanie pewnego wyniku testu NIFTY pro w języku polskim i/lub angielskim,
 • bezpłatna konsultacja wyniku z lekarzem genetykiem (w przypadku, gdy test wykazał nieprawidłowości),
 • ubezpieczenie wyniku polegające na wypłacie wysokiego odszkodowania w przypadku uzyskania wyniku fałszywie negatywnego,
 • refundacja kosztów diagnostyki prenatalnej w przypadku nieprawidłowego (pozytywnego) wyniku testu NIFTY pro.

Test NIFTY pro nie jest refundowany przez NFZ. Zawiera jednak bezpłatne i dobrowolne ubezpieczenie wyniku, dzięki któremu refundowane są badania prenatalne diagnostyczne wykonane w przypadku wyniku pozytywnego (refundacja jest możliwa do kwoty ok. 2600 zł). W sytuacji więc gdy test NIFTY pro wskaże na wysokie ryzyko wystąpienia danej choroby, rodzice nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem diagnostycznych badań prenatalnych.

Na czym polega ubezpieczenie testu NIFTY pro?

Pacjentka wykonująca test NIFTY jest objęta ubezpieczeniem, które jest bezpłatne i dobrowolne. Dotyczy ono trzech niżej opisanych sytuacji:

 • W przypadku wydania wyniku fałszywie negatywnego po urodzeniu (czyli mimo negatywnego wyniku rodzi się dziecko z jedną z tych chorób) otrzymuje odszkodowanie wysokości do 210 000 zł*. Wysokość rekompensaty finansowej jest zależna od aktualnego kursu walutowego. Rodzice mają prawo do świadczenia w sytuacji, gdy chorobę zdiagnozowano u malucha w ciągu roku po urodzeniu.
 • W przypadku wyniku fałszywie negatywny przed urodzeniem, z terminacją ciąży, odszkodowanie wynosi do 11 000 zł*.

Jeśli natomiast wynik będzie wskazywał na konieczność wykonania badań diagnostycznych, w tym amniopunkcji, pacjentka otrzyma zwrot kosztów badania inwazyjnego do ok. 2600 zł*. Rekompensata ta dotyczy badań takich, jak:

 • amniopunkcja,
 • biopsja trofoblastu,
 • FISH – dodatkowe molekularne badania genetyczne,
 • kordocenteza,
 • analiza kariotypu,
 • CGH – analiza mikromacierzy chromosomów,
 • Test SNP,
 • Test QF-PCR,
 • Test NGS.

Refundacja badań diagnostycznych (inwazyjnych) dotyczy badań wykonywanych prywatnie – możesz więc wybrać dowolną placówkę, nie tylko te, które mają umowę z NFZ.

Test NIFTY pro to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne z pełnym ubezpieczeniem. Ubezpieczenie testu NIFTY pro jest dostępne także w przypadku ciąży bliźniaczej. Czytaj więcej o ubezpieczeniu testu NIFTY pro

Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIPT?

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

“Przede wszystkim test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu.

Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 6 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości.

Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie.” – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa.

jak wybrać NIPT

Sprawdź też porównanie testów NIPT: Testy NIPT – porównanie. Na co zwróci uwagę wybierając badane dla siebie? PORADNIK

Czy test NIFTY pro może zastąpić amniopunkcję?

Test NIFTY i amniopunkcja mają dokładność na podobnym poziomie (ok. 99% dla trisomii 21.), chociaż należą do innych grup badań. Test NIFTY jest badaniem prenatalnym przesiewowym, czyli ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, natomiast amniopunkcja jako badanie diagnostyczne, pozwala ją potwierdzić.

Wiele kobiet w ciąży, które uzyskują zły wynik testu PAPP-A dostaje skierowanie od ginekologa na amniopunkcję i zastanawia się, czy nie można jej uniknąć. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem genetykiem, który jest specjalistą właśnie od nieprawidłowości genetycznych, wykrywanych przez badania o których mowa. Weźmie on pod uwagę więcej danych (m.in. przebieg ciąży, stan zdrowia pacjentki oraz jej rodziny). Dzięki temu najlepiej oceni, jakie badanie będzie odpowiednie dla danej pacjentki. Wynik testu NIFTY może pomóc lekarzowi podjąć decyzję, czy amniopunkcja faktycznie jest konieczna. 

W ośrodkach, gdzie prowadzi się rzetelnie badania przesiewowe i odpowiednio kwalifikuje pacjentki wychwyt wad genetycznych wynosi około 30%, co daje 70% prawidłowych wyników z grupy zakwalifikowanych pacjentek do testu rozstrzygającego. Co to oznacza? Nawet jeśli otrzymałaś nieprawidłowy wynik testu PAPP-A, to nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chore. Nadal masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli obawiasz się amniopunkcji możesz wykonać test NIFTY pro. Mimo swojej wysokiej czułości test NIFTY pro jest badaniem przesiewowym i w przypadku wyniku wskazującego na podwyższone ryzyko choroby, aby ją potwierdzić lub wykluczyć, wykonuje się badanie diagnostyczne (refundowane do kwoty 2600 zł).

Zobacz więcej: Test NIFTY pro czy amniopunkcja?

Czy test NIFTY pro może zastąpić test PAPP-a?

Test NIFTY pro i test PAPP-a mają cechy wspólne:

 • wykonywane są z krwi mamy
 • całkowicie bezpieczne dla dziecka i mamy
 • należą do grupy przesiewowych (nieinwazyjnych) badań prenatalnych
 • badają dziecko w kierunku: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua.

Różnią się m .in.:

 • czułością (większą czułość ma test NIFTY pro),
 • metodą badania (NIFTY pro to test genetyczny, PAPP-a – biochemiczny)
 • zakresem badanych chorób (test NIFTY pro obejmuje 94 schorzenia, test PAPP-a – 3).
 • ceną i możliwością refundacji (test PAPP-a może być refundowany jeśli występują określone wskazania, robiony prywatnie kosztuje mniej niż test NIFTY pro)

Porównanie testu NIFTY pro i testu PAPP-A TABELA

Test PAPP-a wykonywany jest zwykle razem z badaniem USG w którym bada się przezierność karkową (NT). Pamiętaj, że test NIFTY pro (podobnie jak inne NIPT) nie zastępuje badania USG. Testy NIPT nie zastępują badań przesiewowych I trymestru, które powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Test NIFTY pro jest wykonywany często w sytuacji, gdy wynik testu PAPP-a wskaże na podwyższone ryzyko choroby i mama chce upewnić się co do zdrowia dziecka zanim zdecyduje się na amniopunkcję. Wynika to z tego, że zdarzają się sytuacje kiedy nieprawidłowy wynik testu PAPP-a nie potwierdza się w czasie amniopunkcji i dziecko rodzi się zdrowe.

W Polsce dostępnych jest coraz więcej badań prenatalnych opartych na analizie wolnego płodowego DNA (NIPT, ang. Non-invasive prenatal testing). Budzą one duże zainteresowanie mam, gdyż są całkowicie bezpieczne dla dziecka i jednocześnie charakteryzują się wysoką czułością – niemal w 100% wykluczają popularne trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau

Test NIFTY pro a inne badania prenatalne

badania prenatalne porownanie

Jeśli zastanawiasz się, które badanie NIPT wybrać, koniecznie poznaj 10 faktów o nowym badaniu NIFTY PRO, jedynym nieinwazyjnym badaniu prenatalnym z ubezpieczeniem dla mamy.

10 faktów o badaniu NIFTY

 1. Można je zrobić po 10 tygodniu ciąży.
 2. Obejmuje 84 mikrodelecje/mikroduplikacje.
 3. Analizuje 6 trisomii: zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18), zespół Patau (trisomia 13) oraz trisomię 9, 16 i 22.
 4. Bada 4 zespoły związane z chromosomami płci: zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX i zespół XYY.
 5. Jego wykrywalność chorób jest bardzo wysoka, dla trisomii 21. czułość wynosi ponad 99%.
 6. Zostało wykonane już ponad 6 000 000 razy na całym świecie.
 7. Obejmuje ubezpieczenie na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego (odszkodowanie do 210 000 zł w przypadku gdy urodzi się dziecko z trisomią 18, 13 lub 21 przy wyniku badania negatywnym dla tych trisomii)
 8. Obejmuje zwrot kosztów amniopunkcji do 2600 zł w przypadku wyniku wskazującego na konieczność jej wykonania.
 9. Wyniki fałszywie ujemne daje w mniej niż 0,1% przypadków.
 10. Jego wynik jest dostępny do 10 dni roboczych

Częste pytania o test NIFTY pro [FAQ]

Jaka jest cena testu NIFTY pro?

Badanie NIFTY Pro kosztuje ok. 2400 zł, opłatę tę można rozłożyć na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rat. Cena badania NIFTY pro w testDNA obejmuje:

 • pobranie próbki w autoryzowanej placówce medycznej (jednej z 200 na terenie całego kraju),
 • wykonanie pełnej analizy NIFTY Pro,
 • ubezpieczenie wyniku (w tym zwrot kosztów badań diagnostycznych, jeśli wynik jest nieprawidłowy),
 • wydanie wyniku analizy w języku polskim i/lub angielskim,
 • identyfikację płci (która podawana jest na wyniku na życzenie rodziców).

W przypadku otrzymania wyniku pozytywnego (wskazującego nieprawidłowości) rodzice mogą liczyć także na konsultację z lekarzem genetykiem, w cenie badania.

Co bada test NIFTY pro?

Test NIFTY Pro to badanie genetyczne, które określa ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Test bada 94 choroby wrodzone, w tym:

 • 6 trisomii (zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau, a także trisomie 9., 16. oraz 22. chromosomu),
 • 84 mikrodelecje/mikroduplikacje – prawdopodobieństwo wystąpienia tych zaburzeń jest większe niż w przypadku zespołu Downa, niesłusznie są one uważane za rzadkie wady genetyczne,
 • 4 choroby genetyczne wynikające z nieprawidłowej struktury chromosomów płci (zespół Turnera, zespół XXX, zespół XYY, zespół Klinefeltera).

Jeśli wynik badania NIFTY Pro wskaże podwyższone ryzyko wystąpienia którejś z badanych chorób, ciężarna kierowana jest na badania diagnostyczne.

Ile czeka się na wynik testu NIFTY pro?

Czas oczekiwania na wynik to do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium (transport trwa 1-2 dni robocze). Jest to maksymalny czas i często wynik jest dostępny szybciej.

Co zawiera wynik badania NIFTY pro?

Wynik badania jest dostępny w panelu klienta na stronie internetowej, poza danymi pacjentki, zawiera on także:

 • tabelę z badanymi chorobami,
 • wynik badania oraz jego interpretację.
 • dane kontaktowe laboratorium, w którym zostało wykonane badanie,
 • dane osoby, która zatwierdziła badanie,
 • datę badania oraz numer wpisu w rejestrze,
 • opis wykonanego testu,
 • tabelę z danymi klinicznymi,
 • informację o ograniczeniach.
Test NIFTY pro a test PAPP-A – czy to to samo?

Oba testy, NIFTY pro oraz PAPP-A to nieinwazyjne i bezbolesne badania przesiewowe, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. W porównaniu jednak z testem NIFTY Pro test PAPP-a ma mniejszy zakres (bada jedynie 3 trisomie) oraz niższą czułość (około 90% dla zespołu Downa). Badanie to jest tańsze i nie posiada ubezpieczenia wyniku, a także nie określa płci dziecka.

Test NIFTY pro a amniopunkcja – czy to to samo?

Test NIFTY Pro to nie to samo co amniopunkcja. Amniopunkcja to inwazyjne badanie diagnostyczne, które polega na nakłuciu powłok brzusznych i pobraniu próbki z płynu owodniowego. Amniopunkcja jest wykonywana dopiero wtedy, gdy wynik testu NIFTY Pro wskazał podwyższone ryzyko wystąpienia choroby genetycznej, w celu potwierdzenia diagnozy.

Test NIFTY Pro jest nieinwazyjnym badaniem przesiewowym i jest wykonywany w celu określenia ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Jeśli, pomimo wykonania testu NIFTY Pro będzie konieczna także amniopunkcja, pacjentka może liczyć na refundację kosztów badania w wysokości do 2600 złotych.

Od kiedy można przeprowadzić test NIFTY pro?

Test NIFTY Pro można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. W przypadku, gdy ilość DNA płodowego okaże się niewystarczająca do wykonania badania, klientka może liczyć na bezpłatne powtórzenie badania, zaleca się, by je wykonać 2 tygodnie później. Badanie NIFTY Pro nie wiąże się z ryzykiem powikłań dla matki ani dziecka i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Próbkę stanowi 10 ml krwi pobranej z żyły łokciowej ciężarnej.

Test NIFTY pro – jaka jest jego pewność?

Test NIFTY Pro to badanie genetyczne, którego dokładność wynosi ponad 99%. Badanie to dorównuje pod względem czułości amniopunkcji i cechuje się wyższą wiarygodnością wyniku niż test PAPPA (którego czułość wynosi około 90% dla zespołu Downa). Skuteczność testu NIFTY Pro potwierdza jego walidacja kliniczna wykonania na 3464 przypadkach. Do tej pory na całym świecie wykonano już ponad 6 000 000 analiz.

Test NIFTY pro a test NIFTY – czym się różnią?

Test NIFTY Pro to rozszerzona wersja testu NIFTY. Badania te różnią się pod względem zakresu (NIFTY Pro bada więcej chorób), a także pod względem ubezpieczenia. Pacjentki, które wykonały test NIFTY Pro, mogą liczyć ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego (w wysokości około 210 000 złotych) oraz zwrot za badanie inwazyjne w sytuacji, gdy wynik testu NIFTY Pro wykaże konieczność wykonania amniopunkcji. W sytuacji, gdy pomimo wykonania testu NIFTY Pro będzie konieczne także badanie inwazyjne, matka może się starać o pokrycie kosztów badania w wysokości do 2 600 złotych.

Więcej informacji – zapytaj o badanie NIFTY pro 7 dni w tygodniu

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test.

umów badanie NIFTY pro

REKLAMA

Test NIFTY opinie ⭐⭐⭐⭐⭐

Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych – Zobacz więcej: https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/opinie-pacjentow/

Badania prenatalne możesz rozszerzyć o badanie genu MTHFR

Decydując się na wykonanie badania NIFTY, warto, aby przyszła mama wzięła pod uwagę także badanie genu MTHFR, który ma bardzo duży wpływ na to jak przyswaja ona kwas foliowy. Co to oznacza? U kobiet, które mają wariant C677T/A1298C tego genu, mimo przyjmowania standardowego kwasu foliowego występują jego niedobory. Tym samym rozwijające się dziecko w łonie matki nie otrzymuje odpowiedniej ilości witaminy, która może je uchronić przed wadami cewy nerwowej. Zobacz więcej o badaniu MHTFR

 


Artykuł powstał we współpracy z www.badanienifty.pl | Autor: Aneta Tomczyk | Aktualizacja: 27 sierpnia  2020 r.

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

*w zależności od kursu walut

zdrowy noworodek

Reklama

Data publikacji: 20/11/2020, Data aktualizacji: 18/12/2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

grupa badania prenatalne