Wskazania do testu NIFTY pro – kto powinien wykonać badanie?

wskazania do testu NIFTY pro, test nifty wskazania

Wśród wskazań do wykonania testu NIFTY pro jest m. in. wiek matki ponad 35 lat oraz wyniki badań przesiewowych wskazujące na podwyższone ryzyko trisomii 21. i innych chorób genetycznych. Prenatalne badanie NIFTY pro może stanowić dobrą alternatywę dla badań inwazyjnych. Kto powinien je wykonać? Jakie są wskazania do testu NIFTY pro? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Wskazania do testu NIFTY pro – komu polecane jest to badanie?
  2. Wskazania do testu NIFTY pro – dlaczego warto wykonać badanie NIFTY pro?
  3. Dlaczego warto zdecydować się na badania prenatalne?

Wskazania do testu NIFTY pro – komu polecane jest to badanie?

Test NIFTY pro to w pełni bezpieczne i nieinwazyjne prenatalne badanie wykonywane na podstawie próbki krwi ciężarnej. Nie wiąże się więc z ryzykiem poronienia i jest ono polecane niemal każdej przyszłej mamie. Daje wiedzę na temat tego, czy nie występuje podwyższone ryzyko trisomii 21. i wielu innych chorób genetycznych. Negatywny wynik testu NIFTY pro niesie spokój dla rodziców – zyskują oni wiedzę, że maluch jest najprawdopodobniej zdrowy i mogą się cieszyć ciążą oraz oczekiwaniem na poród.

Jakie są wskazania do testu NIFTY pro? Badanie powinny wykonać w szczególności te kobiety, które:

  • otrzymały nieprawidłowy lub niejednoznaczny wynik podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPP-A) – badanie NIFTY pro ma większą czułość.

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka: A. Jeśli ryzyko wyliczone w oparciu o wynik testu złożonego (USG oraz test podwójny: beta-hCG i PAPP-Awynosi pomiędzy 1:300 a 1:1000, ciężarnej należy zaproponować NIPT.  B. W przedziale ryzyka 1:100 do 1:300 uzasadniona jest alternatywna propozycja przeprowadzenia NIPT lub diagnostyki genetycznej po inwazyjnym pobraniu próbki. [2]

  • dostały skierowanie na amniopunkcję z uwagi na podejrzenie zespołu Downa lub innych nieprawidłowości genetycznych – negatywny wynik testu NIFTY pro pozwala uniknąć badań inwazyjnych;
  • zaszły w ciążę po 35. roku życia – ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną rośnie wraz z wiekiem matki;
  • mają wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka.

Test NIFTY pro jest zalecany także wtedy, gdy w poprzedniej ciąży lub w rodzinie wystąpiły nieprawidłowości genetyczne.

Wskazania do testu NIFTY pro – dlaczego warto wykonać badanie NIFTY pro?

Na badanie NIFTY pro mogą się zdecydować niemal wszyscy przyszli rodzice, nie tylko te pary, które mają wskazania do testu NIFTY pro. Najważniejsze korzyści, jakie niesie test NIFTY pro to:

  • bezpieczeństwo – próbkę stanowi krew ciężarnej, podobnie jak przy zwykłej morfologii;
  • szybki wynik i możliwość wykonania badania już od 10. tygodnia ciąży;
  • możliwość zidentyfikowania płci malucha (na życzenie rodziców i bez żadnych dodatkowych opłat);
  • najszerszy zakres badanych chorób (test NIFTY pro bada aż 94 nieprawidłowości);
  • wiarygodność – na całym świecie wykonano już ponad 6 milionów testów NIFTY, badanie posiada także szeroką walidację kliniczną;
  • wysoka czułość (ponad 99% dla trisomii 21, czyli zespołu Downa) i niskie prawdopodobieństwo wyniku fałszywie pozytywnego (poniżej 0,05%).

informacjaWARTO WIEDZIEĆ: Test NIFTY pro może stanowić dobrą alternatywę dla badań inwazyjnych. Jego czułość jest porównywalna do czułości amniopunkcji (dla trisomii 21. ponad 99%). Jeśli para otrzymała niejednoznaczne wyniki badań przesiewowych (np. testu PAPP-A) i skierowanie na badania inwazyjne, warto rozważyć najpierw wykonanie NIFTY pro – negatywny wynik testu oznacza, że z maluchem wszystko jest najprawdopodobniej w porządku i nie trzeba wykonywać badań inwazyjnych.

Więcej informacji o NIFTY pro w serwisie badaniaprenatalne.pl:

Dlaczego warto zdecydować się na badania prenatalne?

Badania prenatalne, takie jak test NIFTY pro pozwalają wykryć na bardzo wczesnym etapie ryzyko nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Badania prenatalne warto wykonać przede wszystkim po to, aby zyskać cenny spokój, że maluch rozwija się prawidłowo. Ich wyniki rzutują na całe życie dziecka, ponieważ jeśli zawczasu zdiagnozowano jakąś chorobę, można opracować odpowiedni schemat postępowania, gdy maluch się urodzi. Rodzice mają także czas, aby jak najlepiej przygotować się do opieki nad potomnym. Diagnostyka prenatalna służy dobru dziecka i stanowi szansę na jego zdrowie lub poprawę zdrowia, i co za tym idzie, lepsze życie w przyszłości. Czytaj więcej: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne?


Źródła:

Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, 2017. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, tom 2, nr 5, s. 230–233

2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/04/2021, Data aktualizacji: 22/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *