Test NIPT

Test NIPT

Test NIPT to nowoczesne, nieinwazyjne prenatalne badanie DNA, które można wykonać już od około 10 tygodnia ciąży. Wystarczy mała próbka krwi ciężarnej (ok. 10 ml), aby wykonać test NIPT.  Dzięki niemu można odzyskać spokój o zdrowie dziecka w trakcie ciąży, a także uniknąć badań inwazyjnych takich jak amniopunkcja. Sprawdź na czym polegają testy NIPT, czym się różnią i co badają. Poznaj pierwszy test NIPT w Polsce, dostępny obecnie w rozszerzonej wersji.


jak wybrac test nipt


Spis treści:

 1. Test NIPT – czym jest i na czym polega test NIPT?
 2. NIPT test pozwala również na wykrycie płci dziecka w czasie ciąży
 3. Poznaj NIFTY pro – test NIPT o szerokim zakresie
 4. Kiedy warto wykonać test NIPT NIFTY pro?
 5. Gdzie można zrobić test NIPT – NIFTY pro?

Test NIPT – czym jest i na czym polega?

Test NIPT (test jest tak nazywany skrótowo, pełna nazwa to Non Invasive Prenatal Testing) to prenatalne badanie genetyczne, które wykorzystuje innowacyjną metodę analizy wolnego płodowego DNA (w skrócie: cffDNA). Co konkretnie bada NIPT test? Co to jest cffDNA? Jest to materiał genetyczny nienarodzonego jeszcze dziecka, obecny w krwiobiegu jego mamy. Z pobranej od ciężarnej próbki krwi można wyizolować DNA, a następnie przebadać je pod kątem wielu chorób genetycznych i nieprawidłowości. Takie badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, a jednocześnie charakteryzują się dużą czułością (ponad 99% dla trisomii 21.).

Co robić po wykonaniu badania NIPT? Test ma na celu oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób genetycznych. Badania NIPT to testy przesiewowe. Jeśli test NIPT da nieprawidłowy wynik, w dalszej kolejności wykonuje się badania diagnostyczne (rozstrzygające). Prawidłowy wynik badań przesiewowych NIPT to dla rodziców informacja, że ich dziecko rozwija się prawidłowo.

NIPT test pozwala również na wykrycie płci dziecka w czasie ciąży

Co jeszcze wykrywają badania NIPT? Test pozwala na zidentyfikowanie płci dziecka. Informacja na temat płci jest podawana na wyniku na życzenie rodziców.

Bezpłatny poradnik „Jak wybrać NIPT”

Zastanawiasz się, który test NIPT jest najlepszy dla Ciebie i Twojego maluszka? Pobierz bezpłatny poradnik, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru! Wypełnij poniższy krótki formularz, aby otrzymać poradnik w PDF.

JAK WYBRAĆ NIPT?


  Zamów bezpłatny poradnik

  Przekazane nam dane będą wykorzystane w celu wysłania zamówionego poradnika, odpowiedzi na zadane nam pytania i weryfikacji tożsamości osoby (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) RODO; dochodzenia i obrony przed ewentualnymi roszczeniami (podstawa: art. 6 ust. 1 lit. f) RODO). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże może stanowić warunek udzielenia odpowiedzi na zadane pytania lub realizację usługi. Dane te mogą zostać przekazane podmiotom współpracującym w celu realizacji zleconej nam usługi. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj https://badanienifty.pl/polityka-prywatnosci/

  .

   

  .

   

  Poznaj NIFTY pro – test NIPT o szerokim zakresie

  NIFTY pro nowa wersja niftyBadanie NIFTY to pierwszy test DNA z grupy NIPT, który pojawił się w Polsce. Obecnie mamy już dostęp do najnowszej wersji tego badania –  NIFTY pro. To test, który bada u dziecka aż 94 nieprawidłowości.

  Zakres testu NIFTY pro obejmuje:

  • 6 trisomii (w tym trisomia 21., czyli zespół Downa, trisomia 18., czyli zespół Edwardsa, trisomia 13., czyli zespół Patau, a także trisomie: 9, 16 i 22),
  • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje (w tym między innymi zespół Cri-Du-Chat, zespół Jacobsena, zespół WAGRO czy zespół Wolfa-Hirshhorna),
  • 4 anomalie w obrębie chromosomów płci (zespół XYY, zespół XXX, zespół Klinefertera, zespół Turnera).

  Zobacz więcej: Co bada test NIFTY pro?

  Kiedy warto wykonać test NIPT NIFTY pro?

  Test NIPT NIFTY pro jest zalecany dla wszystkich ciężarnych kobiet, które chcą zyskać pewność, że ich maleństwo rozwija się prawidłowo. Badania prenatalne w większości przypadków nie wykrywają żadnych nieprawidłowości i rodzice zyskują spokój.

  W szczególności badanie powinny wykonać kobiety, które otrzymały nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPPa). Wskazania do wykonania testu NIPT NIFTY pro to także:

  • obecność chorób genetycznych w rodzinie lub w poprzednich ciążach,
  • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 35 lat)

  5/5 - (1 głosów / głosy)

  Gdzie można zrobić test NIPT – NIFTY pro?

  Test NIPT NIFTY pro można wykonać na terenie całego kraju. Próbkę można pobrać w autoryzowanej przychodni, pacjentka może także zamówić wizytę domową. Zarówno kurier (który dostarczy próbkę do laboratorium), jak i mobilna pielęgniarka oraz pobranie w placówce, są dostępne w cenie badania NIFTY pro, bez konieczności uiszczania żadnych dodatkowych opłat.

  test nifty pro blisko Ciebie

  REKLAMA


  * w zależności od kursu walutowego

  Autor: Alicja Hudzik | Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Zdjęcie: pixabay.com

  Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

  5/5 - (1 głosów / głosy)

  Data publikacji: 20/11/2020, Data aktualizacji: 10/04/2024

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  jak wybrac nifty pro