TEST NIPT - na czym polega? Jaki ma zakres? Ubezpieczenie
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

Test NIPT

Test NIPT

Test NIPT to nowoczesne, nieinwazyjne prenatalne badanie DNA, które można wykonać już od około 10 tygodnia ciąży. Wystarczy mała próbka krwi ciężarnej (ok. 10 ml), aby wykonać test NIPT.  Dzięki niemu można odzyskać spokój o zdrowie dziecka w trakcie ciąży, a także uniknąć badań inwazyjnych takich jak amniopunkcja. Sprawdź na czym polegają testy NIPT, czym się różnią i co badają. Poznaj pierwszy test NIPT w Polsce, dostępny obecnie w rozszerzonej wersji z ubezpieczeniem.

Spis treści:

  1. Test NIPT – czym jest i na czym polega test NIPT?
  2. Poznaj NIFTY pro – test NIPT o szerokim zakresie i jedyny z pełnym ubezpieczeniem
  3. Kiedy warto wykonać test NIPT NIFTY pro?
  4. Gdzie można zrobić test NIPT – NIFTY pro?

Test NIPT – czym jest i na czym polega?

Test NIPT (rozwinięcie tego skrótu w języku angielskim to Non Invasive Prenatal Testing) to prenatalne badanie genetyczne, które wykorzystuje innowacyjną metodę analizy wolnego płodowego DNA (w skrócie: cffDNA). cffDNA to materiał genetyczny nienarodzonego jeszcze dziecka, obecny w krwiobiegu jego mamy. Z pobranej od ciężarnej próbki krwi można wyizolować DNA, a następnie przebadać je pod kątem wielu chorób genetycznych i nieprawidłowości. Takie badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, a jednocześnie charakteryzują się dużą czułością (ponad 99% dla trisomii 21.).

Testy NIPT mają na celu oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób i wad genetycznych. To testy przesiewowe. Jeśli test NIPT da nieprawidłowy wynik, w dalszej kolejności wykonuje się badania diagnostyczne (rozstrzygające). Prawidłowy wynik badań przesiewowych NIPT to dla rodziców informacja, że ich dziecko rozwija się prawidłowo.

Poznaj NIFTY pro – test NIPT o szerokim zakresie i jedyny z ubezpieczeniem

NIFTY pro nowa wersja niftyBadanie NIFTY to pierwszy test DNA z grupy NIPT, który pojawił się w Polsce. Obecnie mamy już dostęp do najnowszej wersji tego badania –  NIFTY pro. To test, który bada u dziecka aż 94 nieprawidłowości.

Zakres testu NIFTY pro obejmuje:

  • 6 trisomii (w tym trisomia 21., czyli zespół Downa, trisomia 18., czyli zespół Edwardsa, trisomia 13., czyli zespół Patau, a także trisomie: 9, 16 i 22),
  • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje (w tym między innymi zespół Cri-Du-Chat, zespół Jacobsena, zespół WAGRO czy zespół Wolfa-Hirshhorna),
  • 4 anomalie w obrębie chromosomów płci (zespół XYY, zespół XXX, zespół Klinefertera, zespół Turnera).

Zobacz więcej: Co bada test NIFTY pro?

Kiedy warto wykonać test NIPT NIFTY pro?

Test NIPT NIFTY pro jest zalecany dla wszystkich ciężarnych kobiet, które chcą zyskać pewność, że ich maleństwo rozwija się prawidłowo. Badania prenatalne w większości przypadków nie wykrywają żadnych nieprawidłowości i rodzice zyskują spokój.

W szczególności badanie powinny wykonać kobiety, które otrzymały nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPPa). Wskazania do wykonania testu NIPT NIFTY pro to także:

  • obecność chorób genetycznych w rodzinie lub w poprzednich ciążach,
  • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 35 lat)

jak wybrać nipt

Gdzie można zrobić test NIPT – NIFTY pro?

Test NIPT NIFTY pro można wykonać na terenie całego kraju. Próbkę można pobrać w autoryzowanej przychodni, pacjentka może także zamówić wizytę domową. Zarówno kurier (który dostarczy próbkę do laboratorium), jak i mobilna pielęgniarka oraz pobranie w placówce, są dostępne w cenie badania NIFTY pro, bez konieczności uiszczania żadnych dodatkowych opłat.

test nifty pro blisko Ciebie

REKLAMA

Wybrane lokalizacje: Test NIFTY pro Warszawa


* w zależności od kursu walutowego

Autor: Alicja Hudzik | Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 20/11/2020, Data aktualizacji: 10/09/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.