Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące genetycznego prenatalnego testu NIFTY pro.
Spis treści:
Bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu
Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test i informacje o wizytach domowych pielęgniarek. O badaniu możesz porozmawiać też na bezpłatnym czacie.
Test NIFTY pro to badanie, które nie jest refundowane przez NFZ. Całkowity koszt testu NIFTY pro wynosi 2397 zł. Cena testu NIFTY pro obejmuje:
W przypadku testu NIFTY cenę badania można rozłożyć na raty (12, 24 lub 36 rat).
Wynik badania prenatalnego NIFTY pro jest gotowy do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium. Transport próbki trwa około 1-2 dni roboczych, więc wynik może być dostępny w Panelu Klienta do 11-12 dni roboczych. Często jest on dostępny wcześniej. Zobacz też opinie, w których Pacjentki mówią, w jakim czasie otrzymały wynik badania NIFTY pro: badanienifty.pl/test-nifty-pro/opinie-pacjentow.
Test NIFTY pro określa ryzyko wystąpienia nieprawidłowości takich jak:
Zobacz więcej: Zakres testu NIFTY pro
Test NIFTY pro można przeprowadzić już po 10 tygodniu ciąży. W przypadku, gdy próbka przesłana do badań okaże się niewystarczająca do wykonania analizy, nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami dla pacjentki.
Test NIFTY pro, podobnie jak test PAPP-A, należy do badań prenatalnych przesiewowych. Badania te są wykonywane z krwi ciężarnej i są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Test NIFTY nie jest jednak tym samym, co test PAPP-A – badania te różnią się m.in. metodą badania, czułością, a także zakresem badanych chorób. Czytaj więcej o porównaniu testu NIFTY pro i testu PAPP-a
Test NIFTY pro, podobnie jak inne testy NIPT, nie zastępuje badań przesiewowych I trymestru.
Test NIFTY pro ma podobną czułość jak amniopunkcja (około 99%), należy jednak do innej grupy badań. NIFTY pro to badanie przesiewowe, jego zadaniem jest ocena ryzyka wystąpienia nieprawidłowości, amniopunkcja to badanie diagnostyczne, którego celem jest potwierdzenie wyniku badania przesiewowego i postawienie diagnozy. Test NIFTY pro nie zastąpi amniopunkcji, ale w wielu przypadkach jego wykonanie może pomóc zadecydować, czy przeprowadzenie badania inwazyjnego jest konieczne. Czytaj więcej: Test NIFTY pro a amniopunkcja
Badania prenatalne takie jak NIFTY pro są wskazane u wszystkich kobiet, niezależnie od ich wieku. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego [1] każda przyszła mama powinna wykonać przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aberracji chromosomowych.
Szczególne wskazania do wykonania badania NIFTY pro to:
Badanie NIFTY pro warto wykonać także wtedy, gdy w poprzednich ciążach lub rodzinie wystąpiły wady ośrodkowego układu nerwowego, choroby metaboliczne, aberracje chromosomowe lub inne choroby genetyczne.
Testu NIFTY pro nie można wykonać za darmo, podobnie jak to jest w przypadku innych badań prenatalnych DNA płodu, wykonywanych z krwi matki. Badanie nie podlega refundacji przez NFZ i można je wykonać jedynie prywatnie, na własną rękę. Istnieje jednak możliwość rozłożenia płatności na raty. Koszt testu NIFTY pro (2397 złotych) cena ta wynika z zastosowania bardzo nowoczesnej technologii, dzięki której czułość testu jest wysoka (ponad 99%).
W cenie badania NIFTY pro zostało zawarte ubezpieczenie. Można z niego skorzystać w sytuacji, gdy:
W cenie badania NIFTY pro zostały zawarte także:
Krew ojca nie jest potrzebna do wykonania testu NIFTY pro. Test NIFTY pro to badanie, w którym analizowane jest wolne płodowe DNA. Materiał genetyczny jest obecny w krwi matki, w związku z czym do wykonania testu NIFTY pro pobiera się próbkę krwi tylko od matki. Pobranie próbki od ojca (np. wymaz z policzka) jest konieczne w przypadku badań DNA, które mają na celu ustalić ojcostwo (takie badania również są możliwe w czasie ciąży).
*w zależności od kursu walut
Źródła: 1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009).
Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com | Aktualizacja: 10 kwietnia 2020 r.
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
*w zależności od kursu walut
Data publikacji: 10/04/2020, Data aktualizacji: 04/06/2020
Dodaj komentarz