Test NIFTY czy SANCO – które badanie wybrać? PORÓWNANIE testu NIFTY pro i testu SANCO

Test NIFTY czy SANCO - które badanie wybrać? PORÓWNANIE testu NIFTY pro i testu SANCO

Jeśli zastanawiasz się który test wybrać – NIFTY pro czy SANCO – koniecznie zapoznaj się z poniższym najnowszym porównaniem. Oba testy należą do grupy nieinwazyjnych testów prenatalnych opartych na analizie DNA płodowego (cfDNA, ang. cell free DNA). Charakteryzują się bezpieczeństwem, wysoką czułością i szerokim zakresem badanych chorób. Różnią się natomiast m. in. ubezpieczeniem, zakresem badanych chorób, miejscem wykonywania analiz, a także metodą badania.

Poznaj podobieństwa i różnice testu NIFTY pro (najszerszej wersji NIFTY) i SANCO w wersji podstawowej i rozszerzonej. Który test wybrać?

Najważniejsze informacje w artykule – spis treści:

 1. Czy test NIFTY pro jest tym samym badaniem, co test Sanco?
 2. Porównanie testu NIFTY pro, Sanco w wersji podstawowej i rozszerzonej [TABELA]
 3. NIFTY czy Sanco – który test wybrać? Na co warto zwrócić uwagę wybierając badanie wolnego płodowego DNA? 7 WSKAZÓWEK + PORADNIK i CHECKLISTA do pobrania
 4. Test Sanco a NIFTY pro – informacje o badaniach

4.4/5 - (10 głosów / głosy)

Czy test NIFTY pro jest tym samym badaniem, co test SANCO? Czy test SANCO zastąpił NIFTY w Polsce?

informacjaZacznijmy od tego, że często spotykamy się z pytaniem, czy test NIFTY pro jest tym samym badaniem czy SANCO i czy test NIFTY zmienił nazwę i jest obecnie testem SANCO. Otóż nie – mimo wielu podobieństw, są to dwa zupełnie różne badania, wykonywane w innych laboratoriach.

W Polsce przez pewien czas był wykonywany test NIFTY na licencji BGI. Był to pierwszy NIPT dostępny w naszym kraju i dla wielu osób NIFTY jest synonimem NIPT (chociaż NIFTY jest rodzajem NIPT). Od 2018 roku w Polsce jest dostępny nowy test NIFTY pro, który jest najszerszym testem NIFTY i jako jedyny jest objęty ubezpieczeniem na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego, dla całego zakresu badanych chorób. Obecnie w Polsce dostępnych jest więcej rodzajów testów NIPT, w tym test Sanco i Sanco Plus.

Test NIFTY pro jest obecnie wykonywany wyłącznie w laboratorium BGI w Hongkongu, czego zaletą jest duża wiarygodność wyniku. To laboratorium wykonało najwięcej badań prenatalnych, ma dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów i możliwość przeprowadzenia bardzo szerokich badań walidacyjnych potwierdzających skuteczność testu NIFTY. Takiej możliwości nie ma żaden europejski ośrodek. Tylko pacjentki wykonujące test NIFTY pro mają też możliwość skorzystania z ubezpieczenia.

Pobierz checklistę, która pomoże Ci samodzielnie porównać interesujące Cię testy NIFTY, SANCO i inne”

 checklista jak wybrac nipt

Porównanie testu NIFTY pro i SANCO [TABELA]

Poniżej znajdziesz porównanie najważniejszych cech i zakresu badań NIFTY Pro i SANCO, który występuje w dwóch wersjach (test SANCO w wersji podstawowej i rozszerzonej).

UWAGA w porównaniu uwzględniono NIFTY pro, który ma najszerszy zakres wśród NIFTY i jest wykonywany w laboratorium BGI, które opracowało metodę NIFTY. Jeśli interesuje Cię porównanie NIFTY pro z innymi NIFTY, przeczytaj artykuł TUTAJ >> 

NIFTY pro  SANCO rozszerzony SANCO podstawowy
Nieinwazyjne, przesiewowe badanie prenatalne ✅ ✅ ✅
Badana próbka  Krew mamy zawierająca wolne płodowe DNA Krew mamy zawierająca wolne płodowe DNA
Czułość testu dla podstawowych trisomii w ciąży pojedynczej Łącznie ponad 99% Łącznie ponad 99%
Określenie płci (podawana jest na życzenie rodziców) ✅ ✅ ✅
Ryzyko poronienia, zakażenia wewnątrzmacicznego
Kiedy można wykonać test Po 10 tygodniu ciąży Po 10 tygodniu ciąży
Czas oczekiwania na wynik (liczony od otrzymania próbek przez laboratorium) Do 10 dni roboczych (czas maksymalny, często szybciej 5-6 dni) Do 5 dni roboczych w Genomed
Walidacja kliniczna NIFTY posiada  najszerszą walidację dostępną dla NIPT (146 958 ciąż) [1]

 

Technologia zwalidowana przez firmę Illumina: 13 607 ciąż [2]  i 2335 ciąż [3]
Liczba badań wykonanych na całym świecie Ponad 9 000 000 Brak informacji
Gdzie wykonywana jest analiza Laboratorium BGI,  Hongkong, Chiny (transport próbki trwa 1-2 dni robocze) Laboratorium Genomed, Warszawa, Polska
Metoda badania Sekwencjonowanie Nowej Generacji (NGS), dane analizowane są przy użyciu zastrzeżonych algorytmów bioinformatycznych BGI Sekwencjonowanie z wykorzystaniem WGS, dane są porównywane przy użyciu algorytmów analizy bioinformatycznej. Technologia  VeriSeq amerykańskiej firmy Illumina
Zwrot za badanie inwazyjne w przypadku wyniku pozytywnego (ubezpieczenie wyniku pozytywnego) ✅ do ok. 2 600 zł* dla całego zakresu badanych chorób (94) ✅ do 1200 zł (w przypadku trisomii 21., 18., i 13.)
Ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego ✅ do ok. 210 000 zł* w przypadku wyniku fałszywie negatywnego po urodzeniu dziecka i do ok. 11 000 zł* w przypadku wyniku fałszywie negatywnego przed urodzeniem, z terminacją ciąży. Czytaj więcej o ubezpieczeniu
Co bada test? NIFTY pro SANCO rozszerzony SANCO podstawowy
Analiza liczby  chromosomów, w tym: 6 trisomii (chromosomy autosomalne) oraz 4 choroby związane z zaburzeniami liczby chromosomów płci, w tym: Analiza liczby wszystkich chromosomów (autosomalnych oraz chromosomów płci), w tym: Analiza 3 trisomii oraz aneulpoidii chromosomów płci, w tym:
Trisomia 21 (zespół Downa) ✅ ✅ ✅
Trisomia 18 (zespół Edwardsa) ✅ ✅ ✅
Trisomi 13 (zespół Patau) ✅ ✅ ✅
Trisomia 9 ✅ ✅
Trisomia 16 ✅ ✅
Trisomia 22 ✅ ✅
Zespół Jacobsa (XYY) ✅ ✅ ✅
Zespół Turnera (X)  ✅ ✅
Zespół Klinefeltera (XXY) ✅ ✅
Trisomia chromosomu X (XXX) ✅ ✅
Zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji dotyczące wszystkich chromosomów Sprawdź pełną listę badanych chorób >> Zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji o wielkości co najmniej 7 Mpz dotyczące chromosomów autosomalnych
Dodatkowy zakres badania
 • Ustalenia przypadkowe (w cenie badania) czyli dodatkowe nieprawidłowości, wychodzące poza 94 nieprawidłowości w zakresie badania. Raportowane na wyniku na życzenie pacjentki. 
 • RHD płodu (dodatkowo płatne)
 • Pozwala na określenie ryzyka wystąpienia mozaikowości
 • Nieprawidłowości genetyczne, będące przyczyną poronień, stanu przedrzucawkowego, IUGR i niskiej masy urodzeniowej
 • Nieprawidłowości prowadzące do wystąpienia disomii jednorodzicielskiej
 • Możliwość choroby nowotworowej u ciężarnej.
Zakres w ciąży bliźniaczej

 

Zakres w ciąży bliźniaczej: – cały zakres badania (podany wcześniej z wyłączeniem aneuploidii chromosomów X i Y)

 

Źródła: www.badanienifty.pl, www.testdna.pl, sancotest.pl [1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25598039/ [2] https://link.springer.com/article/10.1007/s00404-020-05856-0, [3] https://academic.oup.com/clinchem/article/67/9/1210/6291323?

Szukasz informacji, który test wybrać? Pobierz bezpłatny poradnik aby poznać wskazówki jak wybrać test NIPT.

jak wybrać nipt

NIFTY pro czy Sanco – który test wybrać? Na co zwrócić uwagę wybierając test NIPT? 7 wskazówek jak wybrać badanie

Wiele przyszłych mam zastanawia się, który test wybrać, NIFTY pro czy Sanco. Poniżej znajdziesz 7 wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nieinwazyjnego testu prenatalnego NIPT, a także bezpłatny poradnik do pobrania w PDF (kliknij aby pobrać)Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać test NIPT?

 1. Ubezpieczenie wyniku – tylko test NIFTY posiada ubezpieczenie wyniku. Co to oznacza? W przypadku wyniku fałszywie negatywnego (test nie wskazał danej choroby, a dziecko urodziło się chore) rodzice uzyskują wysokie odszkodowanie do ok. 210 000 zł*. Są to rzadkie sytuacje i dotyczą też innych NIPT, jednak tylko w NIFTY rodzice mogą wówczas liczyć na wysokie odszkodowanie. Istnieją także różnice w wysokości kwoty, która jest refundowana w przypadku wykonania badań prenatalnych diagnostycznych po uzyskaniu wyniku pozytywnego (nieprawidłowego).
 2. Zakres badania – oba testy posiadają szeroki zakres badanych chorób, który obejmuje podstawowe trisomie (trisomia 21. – zespół Downa, trisomia 18. – zespół Edwardsa, i trisomia 13. – zespół Patau). Są jednak choroby, które ma w zakresie jeden test, a nie posiada go drugi (np. w zakresie testu NIFTY pro znajduje się zespół DiGorge’a).
 3. Walidacja kliniczna i liczba badań wykonanych na całym świecie  – test NIFTY został wykonany już ponad 9 000 000 razy na całym świecie i został zatwierdzony w największym badaniu na świecie dotyczącym dotychczasowej skuteczności klinicznej testów NIPT, które obejmowało 146 958 ciąż. Jest to potwierdzenie jego skuteczności.
 4. Jak wygląda przykładowy wynik badania – przed wykonaniem testu warto poprosić laboratorium o udostępnienie przykładowego wyniku badania. Pozwoli to sprawdzić, co zawiera, jak wygląda, czy jest w języku polskim. Na wyniku często podana jest metoda badania i szczegółowe informacje dotyczące czułości testu czy wartości predykcyjnej dla danej choroby (w przypadku niektórych testów występują tu różnice).
 5. Dostępność placówki i wizyt domowych w cenie badania – w zależności od oferty badanie można wykonać w całej Polsce lub tylko w wybranych lokalizacjach, wizyty domowe są w cenie lub wiążą się z dopłatą.
 6. Konsultacja wyniku nieprawidłowego (pozytywnego) z lekarzem – w zależności od oferty jest możliwość konsultacji takiego wyniku w cenie badania. Lekarz może wyjaśnić rezultat i zalecić dalsze postępowanie. Dlaczego ważne jest, aby wynik badania wolnego płodowego DNA był konsultowany przez lekarza genetyka? Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka „W przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku przesiewowego badania genetycznego wykonywanego na wolnym, płodowym DNA wskazana jest konsultacja pacjentki z specjalistą genetykiem klinicznym lub perinatologiem” [4].
 7. Dodatkowe udogodnienia: płatność w ratach, a także dostępność bezpłatnych konsultacji 7 dni w tygodniu.

W zależności od oferty danej placówki, dodatkowym udogodnieniem mogą być raty, płatności odroczone, wynik online itd.

 checklista jak wybrac nipt

Test Nifty pro a Sanco – informacje o badaniach

Test NIFTY pro

informacjaSkuteczność testu NIFTY została potwierdzona w największym badaniu na świecie dotyczącym skuteczności klinicznej testów NIPT. Do tej pory test NIFTY został wykonany już ponad 9 000 000 razy na całym świecie.

Próbkę do testu NIFTY pro stanowi krew pobrana od ciężarnej. Test wykrywa 94 choroby:

 • 6 trisomii: 21 – zespół Downa, 18 – zespół Edwardsa, 13 – zespół Patau oraz 9, 16 i 22 chromosomu
 • 4 nieprawidłowości związane z chromosomami płci – zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
 • 84 mikrodelecji i mikroduplikacji.
 • Ustalenia przypadkowe na życzenie (dodatkowe poza 94 chorobami).

Czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro wynosi do 10 dni roboczych. Jest to maksymalny czas często wynik jest szybciej (5-6 dni). Na życzenie rodziców na wyniku testu NIFTY pro może zostać także podana płeć dziecka. Test jest objęty ubezpieczeniem (w przypadku uzyskania wyniku fałszywie ujemnego oraz gdy test wskaże konieczność wykonania badania inwazyjnego). Czytaj więcej o teście NIFTY pro >>

Test SANCO w wersji podstawowej i SANCO w wersji rozszerzonej

informacjaJedyny test NIPT wykonywany w Polsce. Próbkę do testu Sanco stanowi krew pobrana od ciężarnej. Test posiada certyfikat CE-IVD na cały proces technologiczny.

W zakresie testu SANCO jest zawarta w zależności od wersji testu: analiza liczby wszystkich chromosomów (23 pary), analiza zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji o wielkości co najmniej 7 Mpz dla chromosomów autosomalnych. Sanco posiada ubezpieczenie wyniku pozytywnego dla wybranych chorób.

Czas oczekiwania na wynik testu Sanco wynosi do 5 dni roboczych, na życzenie rodziców, na wyniku testu Sanco może zostać także podana płeć dziecka. Czytaj więcej o teście Sanco >>

NIFTY czy Sanco czyli o testach NIPT

Test NIFTY pro oraz test Sanco to badania z grupy NIPT. W trakcie obu badań jest analizowane cfDNA, czyli wolne, pozakomórkowe DNA. Zawiera ono płodowe DNA, które krąży w krwioobiegu matki, a jego stężenie rośnie wraz z rozwojem ciąży, by następnie rozpaść się i zniknąć z organizmu matki po porodzie. Dzięki temu materiał genetyczny dziecka może zostać bezinwazyjnie przeanalizowany podczas szybkiego i bezbolesnego badania ciężarnej, w którym pobiera się tylko krew z żyły odłokciowej.

W jakim celu wykonuje się testy NIPT? Testy NIPT takie jak NIFTY pro czy Sanco wykonuje się po to, by ocenić ryzyko zachorowania dziecka na zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau i innych chorób genetycznych. Testy te wskazują, czy jest podwyższone ryzyko, że dziecko urodzi się obarczone chorobą genetyczną. Mają wysoką czułość dzięki temu ich prawidłowy wynik może pozwolić na uniknięcie amniopunkcji. Jeśli test NIFTY pro czy Sanco da nieprawidłowy wynik, w dalszej kolejności wykonywane są badania prenatalne diagnostyczne, takie jak np. amniopunkcja. Najczęściej jednak testy prenatalne nie wykazują żadnych nieprawidłowości i rodzice mogą dzięki nim zyskać cenny spokój. Badania wolnego płodowego DNA mają wysoką czułość i jednocześnie są bezpieczne. Dowiedz się więcej o testach NIPT >>

4.4/5 - (10 głosów / głosy)

*W zależności od kursu walutowego

Aktualizacja: 8 listopada 2022 r.

Źródło: www.badanienifty.pl, www.testdna.pl, sancotest.pl, [4] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekol Pol. 2015, 86, 966-969

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


4.4/5 - (10 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/07/2021, Data aktualizacji: 01/12/2022

3 odpowiedzi na “Test NIFTY czy SANCO – które badanie wybrać? PORÓWNANIE testu NIFTY pro i testu SANCO”

 1. Matylda Matylda pisze:

  Dziękuję za bardzo przydatne i rzetelne porównanie. Pomogło mi przy wyborze badania. Widziałam inne porównania, ale było w nich praktycznie pominięte ubezpieczenie NIFTY pro, a dla mnie jest bardzo istotne. Gdyby wyniki fałszywe zdarzały się, to nie sądzę, że to ubezpieczenie byłoby tak wysokie.

 2. Ewa Ewa pisze:

  Super analiza testów

 3. basiabanio basiabanio pisze:

  Wpis na tyle ciekawy, że postanowiłem dłużej rozejrzeć się po blogu. Mam nadzieję, że na blogu jest więcej takich smakołyków czytelniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *