Waga w ciąży - prawidłowa waga w ciąży, ile przybieramy na wadze

Waga w ciąży

Waga w ciąży

Wzrost wagi w ciąży jest zjawiskiem normalnym. Rozwijający się płód powoduje, iż wzrasta nam apetyt. Mamy ochotę na różne produkty, których nie jadłyśmy wcześniej. Wiele mam zadaje sobie pytane: ile powinnam przytyć i czy jeśli bardzo przytyję to dziecko będzie duże, a poród trudniejszy? Czy można być na diecie w ciąży? Jakie ryzyko niesie za sobą niedowaga i znaczna nadwaga w ciąży? Czy po porodzie łatwo pozbyć się zbędnych kilogramów?

Na te i na inne nurtujące nas pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Dlaczego przybieramy na wadze w ciąży?

Będąc w ciąży należy pamiętać, iż pojawiające się dodatkowe kilogramy spowodowane są głównie rozwojem płodu, łożyska i przyrostem płynu owodniowego. Stanowią one blisko 1/3 przyrostu wagi. Reszta przypada na powiększenie piersi i macicę, dodatkową tkankę tłuszczową, zwiększoną ilość krwi i zatrzymanie płynów w organizmie.

Prawidłowa waga w ciąży

Waga w ciąży i jej przyrost zależą głównie od budowy ciała, a więc wzrostu i wagi przed ciążą. Zwykle przyrost wagi waha się od 10 do 14 kg. W ciąży bliźniaczej przyrost nie jest podwójny i przeciętnie wynosi do 18 kg. Aby precyzyjnie ustalić ile maksymalnie kilogramów powinnaś przytyć podczas ciąży możesz obliczyć swój wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index). BMI służy do ustalenia prawidłowych wartości masy ciała, które mają znaczenie podczas ustalania ryzyka chorób związanych z nadwagą i otyłością takich jak cukrzyca i choroby serca.

.bmi

  • Jeśli miałaś więc niedowagę przed ciążą (BMI poniżej 20) to w pierwszym trymestrze powinnaś przytyć ok. 2-3kg, w drugim i trzecim ok. 0,5 kg na tydzień osiągając maksymalnie od 12 do 18 kg.
  • Jeśli przed ciążą twoja waga była prawidłowa (BMI 20-26) to w pierwszym trymestrze powinnaś przytyć do 1,5 kg, a w drugim i trzecim ok. 0,4 kg na tydzień osiągając maksymalnie od 12 do 15 kg.
  • Jeśli przed ciążą miałaś nadwagę (BMI 26,1 – 30) to w pierwszym trymestrze powinnaś przytyć maksymalnie do 1 kg, a w drugim i trzecim ok. 0,3 kg na tydzień osiągając maksymalnie 7 do 12 kg.
  • Jeśli przed ciążą byłaś otyła (BMI powyżej 30) to lekarz powinien ustalić ile możesz przybrać na wadze w czasie ciąży.

informacjaPamiętaj! Prawidłowo przybierając na wadze możesz być spokojna o właściwy rozwój dziecka. Dieta redukcyjna w czasie ciąży jest zabroniona. Niedożywienie może bowiem spowodować problemy w rozwoju płodu i niską wagę urodzeniową dziecka. Zbyt duży przyrost wagi może powodować bóle pleców, żylaki i inne dolegliwości okołoporodowe.

Czy jeśli bardzo przytyję to dziecko będzie duże, a poród trudniejszy?

Pokutujący od wielu lat mit o tym, że w ciąży powinno się jeść za dwoje upadł już jakiś czas temu. Lekarz lub położna nie będą specjalnie zwracali uwagi na to ile przytyłaś, jeśli twoja waga nie wzrośnie znacząco. Niemniej jednak, jeśli bardzo przytyjesz w ciąży twój poród nie będzie trudniejszy. Wszystkie nadmierne kilogramy przejmuje bowiem mama. To czy dziecko będzie małe czy duże, zazwyczaj warunkowane jest przez inne czynniki niż ilość spożywanego jedzenia.

Czy po porodzie łatwo pozbyć się zbędnych kilogramów?

Czas potrzebny na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie figury sprzed ciąży jest różny. Niektóre kobiety odzyskują ją już w kilka tygodni po porodzie, innym zajmuje to znacznie więcej. Stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety w trakcie ciąży i po porodzie oraz zalecane przez lekarzy ćwiczenia fizyczne sprzyjają utracie zbędnych kilogramów.

Karmienie piersią to także naturalny i szybki sposób na schudnięcie. Pamiętajmy, że zdrowie odżywianie i uzupełnianie właściwych mikroelementów w diecie stanowi podstawę zdrowia mamy i dziecka.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/08/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *