Wakacje w ciąży

Wakacje w ciąży

Wiele kobiet spodziewających się dziecka zastanawia się czy może w tym stanie wybrać się na wakacje. Niektóre z nich w obawie przed wystąpieniem komplikacji decydują się na pozostanie w domu. Ciąża nie jest jednak powodem, dla którego trzeba rezygnować z wymarzonego urlopu. Warto jednak przed wyjazdem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Wakacje w ciąży skonsultuj się z lekarzem

W przypadku kobiet w ciąży każdy dłuższy wyjazd należy skonsultować z lekarzem. Musi on bowiem stwierdzić czy nie widzi żadnych przeciwwskazań do podjęcia podróży. Być może udzieli on również wielu praktycznych wskazówek, które pozwolą na miłe i bezpieczne spędzenie urlopu.

Wybierz odpowiednie miejsce i środek transportu

Kolejną bardzo istotną kwestią jest wybór miejsca naszego wypoczynku oraz środka transportu. Najlepiej jeśli podróż ta nie będzie zbyt długa. Kilkunastogodzinna jazda samochodem jest bardzo męcząca i może spowodować złe samopoczucie u przyszłej mamy.

Przeczytaj też: Zakrzepica w ciąży – jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać?

Z kolei lot samolotem nie jest wskazany dla kobiet znajdujących się w ostatnim, trzecim trymestrze ciąży, ze względu na duże zmiany ciśnienia. Kraje, które mają zbyt gorący lub zbyt zimny klimat również nie są polecane. Przebywanie w wysokiej temperaturze jest na dłuższą metę dość męczące i może powodować uczucie osłabienia, a nawet być przyczyną omdleń. Niskie temperatury również nie są korzystne, gdyż sprzyjają rozwojowi infekcji, takich jak np. przeziębienie.

Sprawdź dostęp do opieki medycznej

Jedną z ważniejszych rzeczy, na jaką kobieta w ciąży powinna zwrócić uwagę jest dostęp do opieki medycznej w miejscu, do którego planuje się udać. Wcześniejsze zorientowanie się co do lokalizacji najbliższego szpitala pozwoli na szybkie i sprawne udzielenie pomocy w razie potrzeby. Konieczne jest również zabranie ze sobą aktualnych wyników badań krwi oraz USG. Jeśli przyszła mama udaje się do Europy warto, aby wyrobiła sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to bezpłatna tymczasowa karta zapewniająca dostęp do wszystkich niezbędnych usług państwowej opieki zdrowotnej podczas pobytu w dowolnym państwie należącym do Unii Europejskiej a także Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Zapewni ona nie tylko poczucie dodatkowego zabezpieczenia, ale może też uchronić przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

Sprawdź warunki sanitarne i wyżywanie

Kobiety w ciąży są znacznie bardziej narażone na złapanie różnego rodzaju infekcji i zatruć pokarmowych, których pojawienie się może być niebezpieczne, zarówno dla nich samych, jak również dla dziecka. Dlatego też warto przed wyjazdem sprawdzić hotel, w którym będziemy mieszkać, a więc m. in. to czy jest czysty, zadbany, czy będziemy mieli osobną czy wspólną łazienkę. Kobieta w ciąży musi zwrócić również uwagę na jakość spożywanych przez nią posiłków. Podczas wakacji bardzo często jada się nieregularnie. Przyszła mama musi jednak zadbać o zbilansowaną dietę oraz stałe dostarczanie swojemu organizmowi składników odżywczych. Ponadto powinna unikać jadania w przypadkowych miejscach, w których serwowane dania mogą być przygotowane z nieświeżych produktów.

Unikaj pewnych form aktywności

Każda kobieta spodziewająca się dziecka wie, że w żadnym wypadku nie wolno jej się w tym stanie przemęczać. W związku z tym noszenie bagaży, intensywne chodzenie po górach czy jazda na rowerze jest absolutnie zabroniona. Przyszła mama może za to bez obaw wybierać się na niedługie spacery, a nawet pływać, pod warunkiem, że woda w zbiorniku będzie czysta. Nie musi ona całkowicie unikać słońca, opalanie się nie jest jednak wskazane.

Przeczytaj również: Sport i zabiegi kosmetyczne w czasie ciąży

Na wakacje w ciąży nie jedź sama

W przypadku kobiet w ciąży samotne podróże nie są zalecane. Na wakacje lepiej wybrać się z kimś zaufanym, kto w razie potrzeby będzie w stanie udzielić nam pomocy. Wybór odpowiedniego kompana, nie tylko umili czas spędzony na urlopie, ale także zapewni poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz też: Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Prawa i przywileje kobiet w ciąży – mama w podróży

W środkach komunikacji miejskiej, pociągach i innych pojazdach transportowych przyszła mama ma prawo do korzystania miejsc siedzących oznaczonych ikoną kobiety w ciąży. Jeśli masz problem z wyegzekwowaniem tego prawa to zgłoś problem obsłudze pojazdu. Pracownik firmy przewozowej ma obowiązek znaleźć inne miejsce, które mogłabyś zająć. Jazda samochodem dla przyszłej mamy również może być uciążliwa ze względu na powiększający się brzuch. Badania nad wypadkami drogowymi w Polsce i na świecie pokazują, że o ile nie ma przeciwwskazań medycznych do zapinania pasów to powinnaś je zapinać. Przepisy ruchu drogowego mówią jednak o odstępstwie od tego przepisu w chwili, gdy lekarz wystawi odpowiednie zaświadczenie zwalniające z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie.

Prawa i przywileje kobiet w ciąży – korzystaj bo warto!

Korzystanie z przywilejów regulowanych prawem nie jest niczym złym. Nie krępuj się informować o swoim stanie, nawet jeśli wiązałoby się to z koniecznością wniesienia skargi lub skorzystania z pomocy osób trzecich. Pamiętaj, że w czasie ciąży pozostajesz pod ochroną prawa i jeśli nawet nie jesteś pewna, czy dany przepis zabezpiecza cię przed niekorzystną sytuacją to zawsze możesz skorzystać z porady Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) lub Rzecznika Praw Pacjenta. Terenowe oddziały PIP-u chętnie udzielają informacji telefonicznych oraz w formie pisemnej. Od kilku lat działa również bezpłatna infolinia powołana przez biuro Rzecznika Praw Pacjenta czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 21.00 pod numerem 800 190 590. Czytaj więcej o prawach i przywilejach kobiet w ciąży


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 05/06/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *