Test na płyn owodniowy – ustalenie ojcostwa w ciąży

test na ojcostwo z płynu owodniowego, test na płyn owodniowy, ustalenie ojcostwa w ciąży

Płyn owodniowy to materiał, dzięki któremu można wykonać szeroką diagnostykę prenatalną. Ponadto umożliwia on badanie płodu pod kątem wad genetycznych, a także możliwe jest ustalenie ojcostwa w ciąży! W jaki sposób? Sprawdź jak działa test na płyn owodniowy.

Tego dowiesz się z artykułu:

Test na płyn owodniowy – wskazania do amniopunkcji

Czy ustalenie ojcostwa w ciąży jest wskazaniem do amniopunkcji?

Test na ojcostwo po amniopunkcji – na czym polega?

Test na płyn owodniowy – wskazania do amniopunkcji

Aby lekarz mógł wykonać amniopunkcję celem pobrania płynu owodniowego muszą zaistnieć konkretne przesłanki wskazujące na taką konieczność. Jakie są wskazania do amniopunkcji?

  1. Wysoki wiek rodziców – matki powyżej 35 roku życia lub ojca powyżej 55 roku życia.
  2. Historia chorób genetycznych w najbliższej rodzinie matki lub ojca
  3. Nieprawidłowy wynik nieinwazyjnych testów prenatalnych m.in. testu NIFTY
  4. Wcześniejsza ciąża, w trakcie której zdiagnozowano wady genetyczne
  5. Wskazania psychologiczne np. silny, paniczny wręcz lęk przed urodzeniem chorego dziecka

Czy ustalenie ojcostwa w ciąży jest wskazaniem do amniopunkcji?

Z perspektywy medycznej wykonanie badania w kierunku ustalenia ojcostwa na etapie ciąży nie stanowi wskazania do wykonania amniopunkcji. Z tego względu większość ośrodków w Polsce nie oferuje pobrania płynu owodniowego w właśnie w tym celu. Jedynym laboratorium w Polsce, które wykonuje badania na ojcostwo z płynu owodniowego jest testDNA.

Test na ojcostwo po amniopunkcji – na czym polega?

Na czym polega test na ojcostwo w ciąży po amniopunkcji? Tak jak w przypadku standardowego badania prenatalnego, ważne jest pozyskanie płynu owodniowego, który stanowi próbkę do badania od dziecka. Rodzice mogą dostarczyć dowolny materiał genetyczny (wymazy z policzka lub próbki dyskretne).

Test na ojcostwo po amniopunkcji można wykonać po 15. tygodniu ciąży. Czas oczekiwania na wynik wynosi od 5 do 10 dni roboczych. W literaturze medycznej mówi się o możliwych komplikacjach po zabiegu amniopunkcji, a jednym z nich jest ryzyko poronienia, które według różnych szacunków wynosi ok. 0,3-0,5%.

Laboratorium testDNA, wykonujące to badanie informuje, że współpracuje jedynie z najlepszymi specjalistami dot. badań prenatalnych w Polsce, stąd Pacjentki mogą spać spokojnie. Test na ojcostwo z płynu owodniowego to koszt w granicach 2000-3000zł.

Cena za badanie zależna jest od dwóch czynników – grupy krwi Pacjentki oraz lokalizacji, w której pobierany jest płyn owowdniowy.

Test na płyn owodniowy pozwala również bezpłatnie sprawdzić stan zdrowia dziecka! Z tej samej próbki pobranej w ramach amniopunkcji można przeprowadzić badanie sprawdzające ryzyko wystąpienia 6 podstawowych trisomii (13., 15., 16., 18., 21. i 23.) oraz nieprawidłowości chromosomów płci (X, Y).

Oceń

Data publikacji: 29/11/2022

Możliwość komentowania została wyłączona.