Test na ojcostwo w ciąży - na czym polega i jak się go wykonuje?

Test na ojcostwo w ciąży

na czym polega test na ojcostwo w ciąży

Wykonanie testu na ojcostwo jest możliwe już w ciąży, ponieważ DNA człowieka nie zmienia się. Rezultat takiego badania jest równie pewny i jednoznaczny jak realizowanego po urodzeniu, a próbki dziecka pobrać można na 2 sposoby: izolując z krwi matki albo podczas badań prenatalnych.

Test na ojcostwo w ciąży – na czym polega?

Test DNA na ojcostwo w ciąży polega na pobraniu próbek od dziecka, matki i mężczyzny, a następnie ustaleniu ich profili DNA i późniejszym ich porównaniu. Próbki od dziecka mogą być pobrane dwiema metodami. Pierwsza to pobranie krwi od matki i wyizolowanie z niej materiału genetycznego dziecka. Próbką od kobiety jest również krew, a od mężczyzny – wymaz z policzka. Druga metoda polega na pobraniu próbek w czasie badań prenatalnych. Próbkami są wtedy fragment kosmówki lub płynu owodniowego od dziecka i dowolne próbki od rodziców (np. używana szczoteczka do zębów). Niezależnie od tego, jakie próbki wykorzystane są w teście na ojcostwo w ciąży, rezultat zawsze jest pewny.

na czym polega test na ojcostwo w ciążyTest na ojcostwo w ciąży – kiedy go wykonać?

Test, do którego próbką jest krew matki można zrealizować już po 10. tygodniu ciąży, natomiast pobierając DNA w czasie badań prenatalnych – po 15. Warto wykonać test na ojcostwo w ciąży, jeśli sytuacja jest niepewna – np. wtedy, gdy mężczyzna nie wie, czy uznać dziecko przed jego narodzeniem. Uzyskanie pewności co do ojcostwa już na tak wczesnym etapie umożliwia także zminimalizowanie stresu w czasie ciąży, co korzystnie wpływa zarówno na matkę, jak i jej dziecko i pozwala cieszyć się tym szczególnym okresem.

Test na ojcostwo w ciąży – o czym mówi wynik?

Wynik jednoznacznie pokazuje, czy dany mężczyzna jest ojcem biologicznym danego dziecka. Jest to możliwe, ponieważ DNA człowieka jest całkowicie unikalne, ustalone już w życiu płodowym i nie zmienia się. Porównanie profili pozwala więc wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo – także w ciąży. Wystarczy jedno badanie na całe życie, by uzyskać spokój i mieć pewność.

Oceń

Data publikacji: 07/11/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.