Badanie DNA koszt – czy warto zwracać uwagę tylko na niego?

badanie dna koszt, badania DNA koszt

Ceny badań DNA są bardzo różne, dlatego klient może czasem mieć problem z wybraniem badania dla siebie. Tym bardziej, że niektóre laboratoria wykorzystują niewiedzę i brak świadomości, oferując tanie badania, ale niskiej jakości lub bez wartości diagnostycznej. Badanie DNA koszt – co ma na niego wpływ i jakie elementy są naprawdę ważne dla pewności testu?

Badanie DNA koszt – ważny jest zakres badania

Przeglądając oferty badań, klient zwraca uwagę przede wszystkim na nazwę i szuka np. badania na celiakię. Dobrze jednak sprawdzić, czy oferta zawiera wszystkie geny związane z danym schorzeniem, aby nie trzeba było w przyszłości robić dodatkowych badań.

W przypadku testu na ojcostwo warto natomiast zwrócić uwagę na analizę 24 markerów DNA, która pozwala wydać jednoznaczny wynik nawet wtedy, gdy bada się tylko dziecko i mężczyznę.

Badanie DNA koszt – udział w programach biegłości

Zarówno badania medyczne, jak i testy na ojcostwo warto robić w laboratorium, które regularnie poddaje się kontrolom zewnętrznym i uzyskuje certyfikaty. Dzięki temu można mieć pewność co do wysokiej jakości analiz. Udział w międzylaboratoryjnych programach biegłości jest jednak stosunkowo kosztowny, dlatego nie każda placówka się na niego decyduje.

Badanie DNA koszt – brak ukrytych kosztów

Gdy decydujesz się na badanie DNA koszt jest istotny, dlatego sprawdź, czy podana cena nie jest przypadkiem ceną początkową. Warto wybrać ofertę np. z gwarancją na próbki – czyli możliwością przekazania kolejnego materiału bezpłatnie, gdyby poprzedni nie nadawał się do analizy.

Oceń

Data publikacji: 31/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *