Test PAPP-a zły wynik - co robić? Jakie normy wskazuj na nieprawidłowy? Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Zły wynik testu PAPP-A. Co robić w przypadku nieprawidłowego wyniku?

test pappa zly wynik, zły test pappa a zdrowe dziecko, nieprawidłowy wynik testu pappa, dobre usg złe wyniki pappa

Zrobiłaś właśnie badania prenatalne i zastanawiasz się, co oznacza zły wynik testu PAPP-A? Nie wiesz, co robić jeśli jest nieprawidłowy? Masz informację o ryzyku pośrednim testu PAPP-a i nie wiesz co dalej? Lekarz ginekolog dał Ci skierowanie na amniopunkcję i nie wyjaśnił nic więcej? Pamiętaj, że nawet przy złym wyniku testu PAPP-A masz szanse na zdrowe dziecko!  Zły wynik testu PAPP-a nie oznacza, że dziecko urodzi się chore, tylko że konieczne są dalsze badania – mamy kierowane są na badania prenatalne diagnostyczne i testy NIPT.

Spis treści:

 1. Zły wynik testu PAPP-a – jakie normy mogą wskazywać na nieprawidłowy wynik testu PAPP-A?
 2. Ryzyko pośrednie testu PAPP-a
 3. Co może wpływać na zły wynik PAPPA?
 4. Nieprawidłowy wynik PAPP-A a zdrowe dziecko
 5. Zły test PAPP-a a dobre USG
 6. Zły wynik testu PAPP-A – czy mogę uniknąć amniopunkcji? Jakie badania wykonać?
 7. Z kim skonsultować nieprawidłowy wynik testu PAPP-a?

Nifty pro

Zły wynik testu PAPP-a – jakie normy mogą wskazywać na nieprawidłowy wynik testu PAPPA?

informacjaWynik testu PAPP-a i innych badań prenatalnych powinien być interpretowany przez lekarza. Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje konsultacji z lekarzem.

Test PAPP-a zwykle łączy się z badaniem beta HCG i wówczas wyniki mogące sugerować wyższe ryzyko choroby to:

 • wartość dla zespołu Downa – fb-HCG powyżej 2,52 MoM, PAPP-A poniżej 0,5 MoM,
 • wartość dla zespołu Edwardsa i zespołu Patau: fb-HCG poniżej 0,33 MoM, PAPP-A poniżej 0,33 MoM.

W obliczeniu ryzyka bierze się pod uwagę również przezierność karkową (badaną podczas USG). Obliczone na tej podstawie  ryzyko choroby ma określoną wartość statystyczną. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego nieprawidłowy wynik otrzymujemy wtedy, gdy ryzyko danej choroby jest wyższe niż 1 : 300. Oznacza to, że na 300 kobiet z takim samym wynikiem testu PAPP-a jedna z nich urodzi dziecko obarczone wadą lub chorobą genetyczną.

Ryzyko pośrednie testu PAPP-a

Termin “ryzyko pośrednie testu PAPP-a” bywa używany w odniesieniu do badań prenatalnych przesiewowych, wykonywanych w I trymestrze ciąży, podobnie jak ryzyko niskie i wysokie. Co oznacza? Za ryzyko pośrednie uważa się ryzyko obliczone w badaniach prenatalnych I trymestru wynoszące między 1:100 a 1:1000.

Według rekomendacji Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNAbadania wolnego płodowego DNA powinny być zaproponowane pacjentce w przypadku, gdy ryzyko wyliczone na podstawie wyniku badania przesiewowego I trymestru ciąży wynosi pomiędzy 1:100 a 1:1000. [1]

Co może wpływać na zły wynik PAPPA?

Na nieprawidłowy wynik testu PAPPA może wpłynąć wiele czynników, takich jak np.:

 • nadmierny stres,
 • zaburzona gospodarka hormonalna,
 • przebyte infekcje,
 • przyjmowane przez pacjentkę leki.

Zobacz artykuł eksperta: Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21?

Nieprawidłowy wynik PAPP-A. Czy mogę urodzić zdrowe dziecko?

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a nie wyklucza, że dziecko urodzi się zdrowe, oznacza tylko, że potrzebne są dalsze badania. Test PAPP-A służy jedynie do oceny ryzyka występowania danej wady lub choroby genetycznej, zły wynik PAPPA nie daje 100% pewności, że dziecko będzie chore.

Wynik testu PAPP-A wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości – jest badaniem przesiewowym, nie diagnostycznym. Jeżeli prawdopodobieństwo jest wysokie, w celu postawienia diagnozy pacjentka zwykle kierowana jest na badania diagnostyczne (najczęściej jest to amniopunkcja). Czasami zdarza się, że niepotrzebnie – np. gdy jedyną przesłanką do tego był wiek pacjentki powyżej 35 roku życia.

Wiadomo, że ciąża w tym wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa. W rzeczywistości jednak większość dzieci rodzi się zdrowych, nawet jeśli były wskazania do wykonania badań diagnostycznych. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja wyniku badania PAPP-A ze specjalistą, zwłaszcza wtedy, gdy badania takie jak amniopunkcja, czy biopsja kosmówki są powodem Twoich obaw.

W ośrodkach, gdzie prowadzi się rzetelnie badania przesiewowe i odpowiednio kwalifikuje pacjentki wychwyt wad genetycznych wynosi około 30%, co daje 70% prawidłowych wyników z grupy zakwalifikowanych pacjentek do testu rozstrzygającego. Co to oznacza? Nawet jeśli otrzymałaś nieprawidłowy wynik testu PAPP-A, to nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chore. Nadal masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli obawiasz się amniopunkcji możesz wykonać badanie wolnego płodowego DNA, test NIFTY pro – nieinwazyjny test z krwi matki (wygląda jak zwykłe badanie krwi) o bardzo wysokiej czułości – ponad 99%. Czytaj więcej o teście NIFTY 

Zły test PAPP-A a dobre USG

Zdarza się, że test PAPP-a da zły wynik, a USG wyjdzie dobre. Badania te, mimo że należą do tej samej grupy prenatalnych badań przesiewowych, korzystają z zupełnie innych metod, nie można więc wyciągać wniosków na podstawie jednego z nich.

Z tego też powodu wykonywany jest zwykle test połączony. To badanie, które łączy w sobie test PAPP-a, beta HCG oraz USG. Dzięki temu analizowane są różne parametry, białko ciążowe PAPP-A i wolna podjednostka gonadotropiny kosmówkowej – beta hCG, a także oceniana jest anatomia płodu podczas badania ultrasonograficznego (badanie przezierności karkowej, NT).

Zły wynik badania PAPP-A. Czy można uniknąć amniopunkcji?Jakie badania warto wykonać w takiej sytuacji?

Obecnie przyszłe mamy mają dostęp również do badań w ciąży o wysokiej czułości. Mowa o tzw. nieinwazyjnych badaniach prenatalnych NIPT, do których należy test NIFTY pro. Pozwalają na wykluczenie częstych trisomii u dzieci, odpowiedzialnych za zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau, przy czym, ich dokładność wynosi ponad 99%. Pobiera się do nich jedynie krew od przyszłej mamy, jak przy standardowej morfologii. To, czy lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie amniopunkcja, czy weryfikacja wyniku badania PAPP-A testem takim jak NIFTY warto skonsultować z lekarzem genetykiem. Badanie NIFTY należy do badań przesiewowych i nie zastąpi amniopunkcji, jednak dzięki bardzo wysokiej czułości (wyższej niż w przypadku testu PAPP-a) często pozwoli zdecydować, czy jest ona potrzebna.

Po wykonaniu testu NIFTY pro, pomimo złego wyniku PAPPA może się okazać, że nieprawidłowości nie zostaną wykryte i nie ma konieczności wykonywania badania inwazyjnego. Natomiast jeśli test NIFTY pro także wskaże konieczność wykonania amniopunkcji, rodzice nie będą musieli ponosić kosztów badania, ponieważ zostało ono ujęte w ubezpieczeniu NIFTY pro (refundacja przeprowadzonego badania diagnostycznego do kwoty 2600 zł).

 Polecamy: Badanie w ciąży o wysokiej czułości – test NIFTY pro – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Ogólnopolska infolinia testu NIFTY pro – bezpłatne konsultacje

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test i informacje o wizytach domowych pielęgniarek. O badaniu możesz porozmawiać też na bezpłatnym czacie.

Z kim skonsultować wynik testu PAPP-a i USG?

Badanie PAPP-A wykrywa ryzyko wystąpienia zespołu genetycznego, jego wynik najlepiej jest więc skonsultować ze specjalistą genetykiem. Czy wiesz, że w badaniu PAPP-A ryzyko wystąpienia wady u dziecka wylicza się automatycznie (za pomocą oprogramowania) i pomija się tu wiele ważnych informacji? Właśnie te informacje – m.in. stan zdrowia twojej rodziny i przebieg ciąży  – weźmie pod uwagę lekarz genetyk i będzie mógł określić szanse na urodzenie zdrowego dziecka, ewentualnie zalecić inne badania. Przeczytaj też: Konsultacja wyniku badania prenatalnego z lekarzem przez telefon


Źródła:

[1] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233

Aktualizacja: 24 czerwca 2020 r. | Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Data publikacji: 10/06/2020, Data aktualizacji: 24/06/2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

grupa badania prenatalne