Konsultacja wyniku badania prenatalnego przez telefon

Konsultacja wyniku badania prenatalnego

Wpis sponsorowany, aktualizacja 2 listopada 2018 r.

Jeżeli potrzebujesz szybkiej pomocy, wynik badania prenatalnego możesz skonsultować z lekarzem w całej Polsce bez wychodzenia z domu. W czasie konsultacji telefonicznej lekarz genetyk wyjaśni ci, co oznacza twój wynik badania prenatalnego i z czym wiąże się to dla ciebie i twojego dziecka. 

informacja

Wynik badania prenatalnego pod kątem oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych (min. trisomia 21 odpowiedzialna za zespół Downa) powinien zinterpretować lekarz genetyk

Telefoniczna konsultacja z genetykiem – jakich dostarczy informacji?

Podczas rozmowy telefonicznej genetyk bardzo dokładnie omówi wynik przeprowadzonego badania genetycznego, również prenatalnego, takiego jak test PAPP-A, test SANCO i jemu pokrewne. Ponadto, na podstawie informacji uzyskanych od ciebie i analizy twojego rodowodu, będzie mógł ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia danej choroby u twojego dziecka i zlecić badania w tym kierunku.

Konsultacja wyniku badania prenatalnego – jak się przygotować?

Kilka dni wcześniej dostarcz lekarzowi wyniki przeprowadzonych badań, czy to SANCO czy też innego badania prenatalnego. Wyniki możesz przesłać pocztą lub mailem. Na rozmowę musisz się też oczywiście zapisać. W ustalonym terminie lekarz dzwoni do ciebie, a sama rozmowa trwa pół godziny. Godziny są ustalane indywidualnie, zazwyczaj są to godziny popołudniowe.

Dlaczego warto skonsultować wynik badania prenatalnego z genetykiem?

Wynik każdego badania, które wykonujemy powinien być skonsultowany z lekarzem odpowiedniej specjalności. EKG serca nie omawiamy przecież z ortopedą, a z kardiologiem. Gdy boli nas ząb udajemy się do dentysty, nie do neurologa. Tak samo wygląda to w przypadku badań prenatalnych.

Służą one przecież do wykrywania (lub oceny ryzyka rozwoju) wielu chorób, w tym poważnych wad o podłożu genetycznym, np. zespołu Downa, zespołu Edwardsa itp. W związku z czym dobrze jest jeśli rezultat przeprowadzonej analizy skonsultujesz właśnie z genetykiem. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję, że udzielone ci informacje są rzetelne i w 100% wiarygodne.

Pacjentki, które poddały się badaniom prenatalnym bardzo często nie wiedzą co zrobić z otrzymanym wynikiem. To naturalne. Bez odpowiedniej wiedzy informacje w nim zawarte nie będą mówiły zbyt wiele. Często zdarza się, że lekarz ginekolog prowadzący ciążę nie jest w stanie im go dokładnie wyjaśnić

Czasem z różnych przyczyn nie możemy udać się do poradni genetycznej, aby skonsultować wynik badania prenatalnego – w domu zatrzymała nas choroba, nie możemy „urwać się” z pracy, mamy mało czasu itp. – powodów jest wiele. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji będzie skorzystanie z poradnictwa genetycznego „na telefon” – szybko, wygodnie, bez kolejek i bez wychodzenia z domu!

Jak umówić konsultację?


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/08/2015, Data aktualizacji: 01/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *