Zespół Downa – objawy i diagnostyka

zespół Downa

Zespół Downa, czyli zespół wad genetycznych związanych z obecnością dodatkowego chromosomu 21 (trisomia 21), można wykryć w czasie badań prenatalnych. Chore dzieci cechują się m.in. charakterystycznym wyglądem, i opóźnieniem umysłowym. Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja daje jednak szansę na poprawę jakości ich życia.

Zespół Downa – przyczyny

Nie wszystkie przyczyny pojawienia się zespołu Downa są określone. Najczęściej obejmują one losową wadę genetyczną, która tworzy się spontanicznie, de novo (czyli nie jest dziedziczona). Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa rośnie również wraz z wiekiem matki.

Zespół Downa – diagnostyka: badania przesiewowe

Prenatalne badania przesiewowe to pierwszy etap diagnostyki zespołu Downa. Pozwalają one sprawdzić prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia u dziecka. Realizuje się je wtedy, gdy kobieta skończyła 35. rok życia, gdy w jej rodzinie występowały już przypadki zespołu Downa, gdy lekarz zauważy coś niepokojącego w czasie innych testów lub po prostu wtedy, gdy przyszła mama chce zyskać pewność co do stanu zdrowia swojego dziecka. Badaniami przesiewowymi są USG (2D, 3D, 4D), testy genetyczne (np. test NIFTY) oraz biochemiczne badania krwi (test PAPP-A).

Nifty pro

Zespół Downa – diagnostyka: badania rozstrzygające

Jeśli badania przesiewowe wykażą duże prawdopodobieństwo pojawienia się choroby, realizuje się badania rozstrzygające. W czasie amniopunkcji lekarz pobiera próbkę płynu owodniowego dziecka i sprawdza jego kariotyp, czyli zestaw wszystkich chromosomów. Takie badanie pozwala zdiagnozować trisomię odpowiedzialną za zespół Downa jeszcze w czasie ciąży. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i lekarze mogą przygotować się do nadejścia dziecka na świat.

Przeczytaj też: Badania prenatalne. Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

Zespół Downa – objawy

Zespół Downa obejmuje ok. 300 różnych objawów. Są to zarówno cechy zewnętrzne (np. skośne szpary powiek, krótka szyja, język z bruzdami, krótkie nogi i ręce), jak i wady organów wewnętrznych oraz liczne choroby. Dzieci z zespołem Downa są także upośledzone umysłowo (w różnym stopniu). Mogą również cierpieć m.in. z powodu chorób serca, tarczycy, padaczki, celiakii, wad wzroku i słuchu. Średnia wieku osób z zespołem Downa wynosi ok. 50 lat.

Zespół Downa – leczenie

Zespołu Downa nie można wyleczyć, jednak bardzo szybkie wprowadzenie rehabilitacji ruchowej i umysłowej pozwala na dużą poprawę jakości życia. Wielostronna stymulacja, kontakt z bliskimi i nie zaniedbywanie dziecka powodują, że dużo lepiej się rozwija. Często konieczne jest leczenie chorób towarzyszących.


Logotyp Genetyczne.pl

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

Genetyczne.pl, www.genetyczne.pl


 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 06/03/2020, Data aktualizacji: 05/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *