Test na ojcostwo

test na ojcostwo

Aktualizacja 8 marca 2018 r.

Test na ojcostwo jest badaniem genetycznym, które umożliwia jednoznaczne i całkowicie pewne wykluczenie bądź potwierdzenie ojcostwa. Może być wykonany do celów prywatnych (po narodzinach dziecka lub w ciąży) albo do celów sądowych na podstawie próbek z materiałem genetycznym osób badanych.

Test na ojcostwo – na czym polega?

Polega na pobraniu próbek DNA od mężczyzny, dziecka i ewentualnie matki (w zależności od rodzaju mogą to być mikroślady – np. używana szczoteczka do zębów, wymazy z policzka, krew lub płyn owodniowy) i późniejszym ustaleniu profili genetycznych.

Profile te zwane są „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ dla każdego są całkowicie unikalne. Co więcej, są one dziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce. Kolejnym etapem testu na ojcostwo jest porównanie profili, co umożliwia jednoznaczne określenie pokrewieństwa.


Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]

test na ojcostwo


Test na ojcostwo – rodzaje

Test DNA na ojcostwo może zostać wykonany w ciąży albo po narodzinach dziecka. Po narodzinach zleca się go prywatnie lub do celów sądowych. Wybór badania zależny jest od konkretnej sytuacji.

Test na ojcostwo w ciąży realizować można już od 8 tygodnia ciąży, pobierając albo krew od matki (i następnie izolując DNA dziecka) albo fragmenty kosmówki czy płynu owodniowego oraz materiał od kobiety i mężczyzny.

Prywatny test po narodzinach może być zlecony anonimowo, nie wymaga badania matki, a próbki do niego są dowolne. Test na ojcostwo do celów sądowych wykonuje się natomiast w określonej procedurze, a do wyniku dołączana jest specjalna ekspertyza.

Test na ojcostwo – o czym mówi wynik?

Wynik testu na ojcostwo mówi o tym, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Potwierdzenie albo wykluczenie ojcostwa jest pewne i jednoznaczne. Wystarczy jedno badanie w życiu, by uzyskać spokój na zawsze.

Geny bowiem się nie zmieniają, więc rezultat badania za każdym razem będzie identyczny. Co więcej, wynik zawsze jest pewny – niezależnie od tego, jaka próbka jest użyta w badaniu. Dla wiarygodności rezultatu nie ma znaczenia również to, czy test wykonuje się w ciąży czy po narodzinach, ponieważ DNA ustalone jest już w życiu płodowym.


Zobacz film: Jak wygląda test na ojcostwo?

REKLAMA


Oceń

Data publikacji: 07/11/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *