Ciąża bliźniacza – czy masz na nią szansę?

ciąża bliźniacza

Bliźnięta rodzą się coraz częściej i z pewnością zastanawiasz się, co jest tego przyczyną. Kiedy wzrastają szanse na ciążę mnogą i jak ona przebiega w odróżnieniu od pojedynczej?

O tym, czy jesteś w ciąży bliźniaczej możesz dowiedzieć się dopiero na przełomie pierwszego i drugiego trymestru. Gdy poddając się badaniom USG na ekranie monitora ujrzysz dwa malutkie organizmy, będziesz wiedziała, że twoja ciąża wymaga szczególnej troski. W dzisiejszych czasach ciąża bliźniacza zdarza się raz na osiemdziesiąt porodów, gdy jeszcze niedawno widok rodziców z dwojgiem równoletnich dzieci wywoływał niemałą sensację. Dziś ekscytujemy się, dopiero gdy na świat przychodzą cztero- czy pięcioraczki.

Ciąża bliźniacza – czynniki wpływające na ciążę mnogą

Większą szansę na urodzenie bliźniaków mają kobiety, w których rodzinach lub ich mężów zdarzały się ciąże mnogie. Jednak nie jest to jedyny warunek. Istnieje wiele powodów z jakich na świat przychodzi coraz więcej bliźniąt. Jednym z nich jest wiek kobiet. Wiek rodzących kobiet zdecydowanie się przesunął i kobiety coraz później decydują się na dziecko. Kobieta po 35.roku życia ma większe szanse na ciąże mnogą niż młodsza.

Prawdopodobieństwo takiej ciąży zwiększa się także po stosowaniu antykoncepcji. Odstawienie środków hormonalnych po dłuższym czasie ich zażywania może skutkować właśnie ciążą bliźniaczą. Zatrzymany na pewien czas potencjał jajników zostaje uruchomiony. Powoduje to lawinowe powstawanie komórek jajowych.

Na wzrost urodzeń bliźniaczych ma też wpływ leczenie polegające na wspomaganiu płodności. W takich wypadkach pacjentkom przepisywane są leki mające w swoim składzie gonadotropinę stymulującą owulację. Pod wpływem jej działania jajniki zaczynają produkować komórki jajowe, często z podwójnym efektem.

Bliźniaki jedno- i dwujajowe

Rozróżniamy dwa rodzaje ciąż bliźniaczych. W pierwszym przypadku na świat przychodzą bliźniaki identyczne tzw. jednojajowe zaś w drugim dwujajowe różniące się od siebie. Bliźniaki te z punktu widzenia medycznego mają osobne lub wspólne łożysko.

Ciąża mnoga – ciąża wysokiego ryzyka

  • Mama bliźniaków powinna szczególnie dbać o siebie i swoje zdrowie:
  • Regularnie odwiedzać ginekologa i obowiązkowo wykonać badania prenatalne.
  • Pierwsze badanie prenatalne USG, przeprowadzane w 11-14 tygodniu ciąży, pokaże, ile dzieci jest w brzuchu przyszłej mamy.
  • Bardzo istotne jest także, czy bliźnięta mają jedno łożysko czy dwa. Jak najwcześniejsze zdiagnozowanie ciąży mnogiej jest bardzo ważne. Umożliwia ono ustalenie planu badań lekarskich i kontroli.
  • Przyszła matka oprócz USG powinna wykonać test podwójny z krwi PAPP-A i betaHCG. Badania te pozwolą wykluczyć jakiekolwiek wady płodu.
  • Musi pamiętać, że ciąża mnoga oznacza częstsze niż zwykle wizyty kontrolne. W pierwszym i drugim trymestrze będzie ona musiała spotykać się ze swoim lekarzem prowadzącym co 2–3 tygodnie, a w trzecim nawet co tydzień.
  • Przed nią również znacznie więcej badań USG – raz w miesiącu w przypadku bliźniąt dwułożyskowych lub raz na dwa tygodnie, jeśli spodziewa się bliźniąt jednołożyskowych.
  • Ciąża bliźniacza to ogromne wyzwania dla przyszłej mamy. Warto jednak je podjąć, aby po 9 miesiącach cieszyć się podwójnym szczęściem.

logo_familie_duze (2)

Autor: www.familie.pl portal dla rodziców

.

 

3/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/12/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *