Ciąża mnoga – czym jest i jak często się zdarza?

Ciąża mnoga  jako ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża mnoga  jako ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża mnoga ma miejsce, gdy następuje jednoczesny rozwój dwóch lub większej liczby płodów. Jest to jednocześnie zwielokrotnione szczęście, ale i większe ryzyko komplikacji oraz powikłań. Jakie są przyczyny ciąży mnogiej? Jak wygląda jej przebieg i poród? Jakie badania prenatalne należy wykonać? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

Ciąża mnoga – czym jest i jak często się zdarza?

Ciąża mnoga – jakie są jej przyczyny?

Ciąża mnoga – ciąża wysokiego ryzyka

Jak wygląda poród w ciąży mnogiej?

Ciąża mnoga a badania prenatalne

Ciąża mnoga – czym jest i jak często się zdarza?

Z ciążą mnogą mamy do czynienia, gdy jednocześnie rozwijają się dwa płody lub ich większa liczba. Zazwyczaj jest to ciąża bliźniacza, natomiast wielopłodowe pojawiają się zdecydowanie rzadziej.

Ciąża mnoga – bliźniacza, zdarza się w Polsce raz na 80 porodów. Ciąże wielopłodowe jednojajowe to ok.0,3 -0,4  proc. we wszystkich populacjach, natomiast trojaczki jednojajowe rodzą się raz na 200 mln ciąż.

Przewiduje się jednak, że w przyszłości ciąże mnogie będą występować z dużo większą częstotliwością. Wynika to z czynników, które mogą się przyczyniać do jej rozwoju.

Ciąża mnoga – jakie są jej przyczyny?

Prawdopodobieństwo ciąży mnogiej zwiększa się, gdy:

  • w rodzinie kobiety lub mężczyzny zdarzały się ciąże wielopłodowe – predyspozycje zapisane są w genach;
  • kobieta ma powyżej 35 lat;
  • kobieta stosowała antykoncepcję – odstawienie środków hormonalnych po dłuższym czasie ich zażywania może skutkować zwiększonym powstawaniem komórek jajowych;
  • stosowane jest leczenie polegające na wspomaganiu płodności – pacjentki zażywają leki, które w składzie zawierają gonadotropinę stymulującą owulację i jajniki zaczynają produkować komórki jajowe często podwójnie.

Ciąża mnoga – ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża mnoga wymaga od kobiety szczególnego dbania o siebie i rozwijające się dzieci, dlatego też bardzo istotne jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie. Ciężarna musi przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego i obserwować swój organizm. Przyszła mama powinna ograniczyć wysiłek fizyczny, unikać stresu, dbać o dietę w ciąży i dużo odpoczywać. Ponadto konieczne jest pilnowanie terminów wizyt kontrolnych i realizacji wszystkich badań.

Ciężarna może bardziej odczuwać wszystkie dolegliwości, niż przy ciąży pojedynczej, np. nudności i wymioty o większym nasileniu, więcej przybierać na wadze (co oznacza duszności, nasilone obrzęki kończyn).

Ciąża mnoga uważana jest za ciążę wysokiego ryzyka, gdyż w wyniku jej przebiegu mogą występować liczne komplikacje. Należą do nich np. wady wrodzone płodów, zahamowanie wzrastania, asymetryczne wzrastanie wewnątrzmaciczne płodów, przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego, zespół przetoczenia między płodami, zgon jednego z płodów, upośledzenie odżywiania, ucisk i zapętlenie pępowin.

W przypadku ciąży mnogiej istnieje duże ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak wygląda poród w ciąży mnogiej?

Ciąża mnoga często wiąże się z porodem przez cesarskie cięcie. Przebieg porodu i jego typ zależy od wielu czynników, np. masy dzieci i ich ułożenia, wieku ciąży, od tego, jak przebiegały wcześniejsze porody, jeśli kobieta już rodziła.

Wskazania do cesarskiego cięcia to: nieprawidłowe położenie jednego z płodów, przedwczesne oddzielenie łożyska, duża różnica w wadze dzieci, zagrożenie niedotleniem płodu.

Ciąża mnoga a badania prenatalne

W ciąży mnogiej badanie USG musi być wykonywane częściej niż w ciąży pojedynczej. Pierwsze powinno być przeprowadzone w  11-14 tygodniu ciąży, kolejne raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie. Ponadto w trosce o zdrowie dzieci i zwiększone ryzyko wystąpienia wad i nieprawidłowości genetycznych zalecane są dodatkowe przesiewowe badania prenatalne. Możliwe jest wykonanie testu PAPP-A i niektórych badań z grupy NIPT.

Badanie takie jak NIFTY pro pozwoli na oszacowanie ryzyka wystąpienia w ciąży bliźniaczej najczęstszych trisomii – zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau oraz określenie płci dla całej ciąży. Ten nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny test o wysokiej czułości, przekazuje rodzicom cenne informacje na temat rozwoju ciąży.

Autor: Karolina Czapp


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Zdjęcie: pixabay.com


 

 

 

Oceń

Data publikacji: 14/10/2021, Data aktualizacji: 28/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *