Dlaczego przyszłe mamy decydują się na badanie NIFTY?

Dlaczego przyszłe mamy decydują się na badanie NIFTY?

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

Prenatalny test NIFTY w 2018 roku został zastąpiony nowym testem NIFTY Pro. Zmienił się przede wszystkim zakres badania, które zostało uzupełnione m.in. o 84 mikrodelecje / mikroduplikacje. Nowy test obejmuje także ubezpieczenie wyniku.

Czym test NIFTY wyróżnia się na tle pozostałych badań NIPT, czyli nieinwazyjnych testów prenatalnych opartych na analizie DNA płodowego? Dlaczego przyszłe mamy decydują się na wykonanie badania NIFTY? Dlaczego warto wykonać test NIFTY? Te pytania zadaliśmy dr Katarzynie Mikołajczyk, specjaliście ginekologii i położnictwa. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:
Dlaczego warto wykonać test NIFTY?
Dlaczego pacjentki decydują się na wykonanie testu NIFTY?
Jaka jest przewaga testu NIFTY nad innymi badaniami NIPT?

Dlaczego warto wykonać test NIFTY?

Dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa: Test NIFTY jest dobrym wyborem dla tych rodziców, którzy chcą mieć dużą wiedzę o tym, czy dziecko jest zdrowe, czy chore już podczas ciąży. NIFTY jest doskonałą alternatywą dla badań inwazyjnych, które wiążą się z ryzykiem dla ciąży, na przykład ryzykiem poronienia.

Test NIFTY można wykonać bezpiecznie już od 10-tego tygodnia ciąży. Wykonanie testu NIFTY nie wiąże się z ryzykiem dla ciąży, a daje rzeczywiście dużą wiedzę o tym, czy dziecko jest obarczone jakąś chorobą genetyczną, czy nie. Aby wykonać test wystarczy pobranie małej ilości krwi obwodowej matki, oraz stwierdzenie w badaniu USG wieku ciąży. Wynik jest dostępny w ciągu kilku dni i z 99,9% pewnością.

Dlaczego pacjentki decydują się na wykonanie testu NIFTY?

Dr K. Mikołajczyk: Większość pacjentek decyduje się na wykonanie testu NIFTY, bo chcą wiedzieć z większą czułością niż daje to na przykład test FMF, czy badanie USG genetyczne (I trymestru), czy dziecko jest zdrowe, oraz czy jest nosicielem jakieś wady genetycznej.

Mam tu na myśli nieprawidłowości dotyczące liczby chromosomów, ale też rzadziej występujące mikrodelecje i mikroduplikacje. Test NIFTY daje pewność rozpoznania z dużą czułością, wynoszącą 99,9% przypadków, wyżej wymienionych chorób genetycznych u dziecka, na przykład zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy zespołu Patau, a to tylko niektóre z badanych nieprawidłowości w teście NIFTY.

Jest też druga grupa pacjentek, które wykonują to badanie. To te pacjentki, u których testy przesiewowe pierwszego rzutu, czyli na przykład test FMF, lub badanie USG I trymestru dały wynik niejednoznaczny, albo wykazały podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka.

Pacjentki z tej grupy chcą w pierwszej kolejności uniknąć diagnostyki inwazyjnej i związanego z nią potencjalnego ryzyka dla ciąży. Wykonując test NIFTY możemy na nim poprzestać i nie ponosić ryzyka związanego z diagnostyką prenatalną inwazyjną.

Jaka jest przewaga testu NIFTY nad innymi testami NIPT?

Dr K. Mikołajczyk: Przede wszystkim test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu. Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 3 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków.

Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości. Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie.

Umów badanie NIFTY pro

Przeczytaj więcej o teście NIFTY na badaniaprenatalne.pl:

Więcej informacji

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test.


Doskonałym rozszerzeniem testu NIFTY są badania dzieci wykonywane po urodzeniu dziecka. Dostępne są dziś m.in nowoczesne, poszerzone badania przesiewowe noworodków.

test nifty pro i badanie NOVA


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (6 głosów / głosy)

Data publikacji: 05/03/2019, Data aktualizacji: 14/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *