Badania prenatalne - 5 mitów - badaniaprenatalne.pl

5 mitów o badaniach prenatalnych

badania prenatalne mity

Chociaż badania prenatalne służą sprawdzeniu jeszcze w łonie matki, czy dziecko rozwija się prawidłowo, wciąż wiele osób ma przed nimi obawy. Zupełnie niesłusznie! Są one bezpieczne i można dzięki nim wykryć ewentualne wady i wdrożyć leczenie zanim dziecko się urodzi, a najczęściej – po prostu uzyskać spokój.

MIT 1 Badania prenatalne są niebezpieczne dla dziecka

Wręcz przeciwnie. Przeprowadzenie takich badań niejednokrotnie umożliwia nie tylko wykrycie choroby na etapie ciąży, ale również wprowadzenie szybkiego leczenia – po narodzinach, a czasami jeszcze w łonie matki. Dla wielu dzieci jest to szansa na zdrowe życie i lepsze funkcjonowanie. Nie zawsze wykryte choroby są bowiem nieuleczalne. Jeśli natomiast okaże się, że wady nie można wyleczyć, rodzice mają czas na oswojenie się z sytuacją, a lekarze – ustalenie postępowania po narodzinach. Dzięki temu dziecko po urodzeniu zostanie od razu otoczone najlepszą opieką.

Zobacz też: Badanie genu MTHFR

MIT 2 Badania prenatalne służą wykonaniu aborcji

Badania prenatalne służą sprawdzeniu, czy dziecko dobrze się rozwija. Najczęściej okazuje się, że wszystko jest w porządku, a rodzice uzyskują spokój i przygotowują się do nadejścia dziecka bez stresu. Badania prenatalne są wykonywane dla uratowania zdrowia i życia dziecka, a nie w celu wykonania aborcji.

MIT 3 Młode i zdrowe kobiety nie muszą robić badań prenatalnych

Badaniom prenatalnym powinna poddać się każda kobieta, ponieważ zawsze istnieje ryzyko pojawienia się wady u dziecka. Nie ma znaczenia wiek kobiety, jej stan zdrowia czy historia chorób w rodzinie. Większość wad genetycznych tworzy się bowiem losowo – na poziomie połączenia plemnika i komórki jajowej. Najczęściej testy wykazują wyniki prawidłowe, ale warto zadbać o dziecko i siebie w sposób kompleksowy.

MIT 4 Amniopunkcja prowadzi do poronienia

Amniopunkcja to badanie niemal w 100% bezpieczne, a ryzyko jakichkolwiek powikłań jest minimalne – szczególnie dziś, kiedy medycyna jest bardzo dobrze rozwinięta. Ważne, by badanie zrealizował doświadczony lekarz z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Warto zdawać sobie sprawę, że amniopunkcja pozwala wykonać badanie cytogenetyczne, które jest bardzo dokładne i umożliwia wykrycie prawie 200 różnych chorób (w tym zespołu Downa, Turnera czy mukowiscydozy). Warto więc zawsze rozważyć korzyści, jakie może przynieść dziecku.

MIT 5 Badania prenatalne są inwazyjne i uszkadzają płód

Pierwszym rodzajem badań prenatalnych są badania przesiewowe. Pozwalają one sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy może konieczna będzie dalsza diagnostyka. Najczęściej jest to po prostu USG lub badanie krwi, którą pobiera się jak do morfologii. Jeśli testy te wykażą nieprawidłowości, kobieta może zdecydować o realizacji badań diagnostycznych, do których próbki pobiera się w czasie amniopunkcji lub biopsji kosmówki. Również one są niemal w pełni bezpieczne, a wykonane przez specjalistę w swojej dziedzinie i na nowoczesnym sprzęcie nie niosą praktycznie żadnego ryzyka.

Przeczytaj także: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

 

5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 03/01/2017, Data aktualizacji: 01/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *