Badania w ciąży. Kiedy wykonać badania w ciąży?Badaniaprenatalne.pl

Badania w ciąży

Badania w ciąży

Badania w ciąży pozwalają dowiedzieć się, czy rosnący w ciele kobiety maluch ma się dobrze i czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Gdy już ginekolog stwierdzi „stan błogosławiony” zakłada pacjentce kartę ciąży. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ to w nim lekarz wypisuje wyniki wszystkich przeprowadzonych badań. A tych kobieta przez 9 miesięcy trwania ciąży musi przejść całkiem sporo.

Badania w ciąży można podzielić na dwie grupy: ogólne i prenatalne. Poniżej opisaliśmy niektóre z nich.

Badania podczas ciąży – najpierw wywiad lekarski

W jego trakcie lekarz zbiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia pacjentki, występujących u niej chorób i dolegliwości. Zadaje również pytania dotyczące stanu zdrowia partnera. Następnie przechodzi do pomiaru ciśnienia krwi, długości i wagi ciała oraz ustalenia wskaźnika BMI.

Podczas wizyty wykonuje również badanie ginekologiczne (palpacyjne oraz przy pomocy wziernika) i USG, którego celem jest ostateczne potwierdzenie ciąży. Zwykle pobiera też wymaz do badania cytologicznego. Na koniec wizyty lekarz wypisuje skierowanie na dalsze, niezbędne badania. Wywiad lekarski przeprowadza się podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Ma ona miejsce zwykle ok. 10 tygodnia ciąży.

trombofilia_badanie_w_ciąży

Badania w czasie ciąży – oznaczenie grupy krwi, pomiar cukru

Jeśli kobieta nie ma ustalonej grupy krwi (takie przypadki się zdarzają!), to ciąża jest najlepszą okazją do tego, aby wreszcie ją oznaczyć. Oprócz podstawowej grupy krwi (w układzie AB0) ustala się jeszcze grupę w układzie Rh. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli kobieta ma Rh ujemne, a jej partner dodatnie, to może wówczas dojść do konfliktu serologicznego, który bywa zagrożeniem dla ciąży. Równie ważnym badaniem jest regularny pomiar cukru we krwi. Pozwala on wykluczyć tzw. cukrzycę ciężarnych.

Badania podczas ciąży – badanie krwi, moczu i stanu czystości pochwy

W ciąży wiele parametrów krwi ulega zmianie: podnosi się poziom leukocytów, a obniża stężenie erytrocytów i hemoglobiny. Taki stan jest zjawiskiem całkowicie normalnym i nie powinien budzić niepokoju przyszłej mamy. Niemniej jednak wyniki morfologii zawsze należy skonsultować z lekarzem. W czasie ciąży zapotrzebowanie na wiele witamin, makro – i mikroelementów wzrasta.

Kobieta potrzebuje np. więcej żelaza i kwasu foliowego. Jeśli nie dostarczy do organizmu odpowiedniej dawki tych składników mogą pojawić się niedobory pokarmowe, które uwidocznią się na wyniku morfologii. W takiej sytuacji lekarz może zalecić kobiecie odpowiednią suplementację.

Zobacz też: Kiedy nie powinnaś przyjmować zwykłego kwasu foliowego?

W czasie ciąży kobieta powinna wykonać nawet 7 badań moczu, a więc średnio raz na miesiąc. Mocz ciężarnej badany jest na obecność cukru, białka i bakterii, których wykrycie może sugerować zakażenie. Sprawdza się też jego ciężar, barwę i odczyn.

Badaniem zalecanym w czasie ciąży jest również badanie czystości pochwy. Pozwala ono ustalić odczyn pH pochwy kobiety (powinien być kwaśny) i to, czy ma prawidłową florę bakteryjną.

Badania w ciąży – na obecność wirusów i bakterii

Badaniem zalecanym w czasie ciąży jest badanie na obecność przeciwciał różyczki. Różyczka może stanowić zagrożenie dla ciąży, szczególnie jeśli kobieta została nią zainfekowana na przestrzeni pierwszych 16 tygodni ciąży. Różyczka przebyta w czasie ciąży bywa przyczyną poważnych powikłań. Może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, lub spowodować, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami, np. z uszkodzonym słuchem lub wzrokiem.

Poronienie może wywołać również toksoplazmoza – choroba pasożytnicza, którą człowiek zaraża się spożywając zanieczyszczone, niedogotowane mięso, warzywa lub owoce. Toksoplazmoza ma bardzo negatywny wpływ na płód – może uszkodzić jego wzrok i układ nerwowy. Badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy znajduje się na liście badań zalecanych w trakcie ciąży.

Od kilku lat lekarze mają obowiązek informowania swoich pacjentek o możliwości wykonania testu w kierunku wirusa HIV . Warto bowiem wiedzieć, że ryzykiem zakażenia tym wirusem obarczona jest tak naprawdę każda osoba aktywna seksualnie, bez względu na swoje preferencje czy styl życia.

Badanie na obecność wirusa HIV w czasie ciąży jest ważne, ponieważ zakażona nim matka wcale nie musi przenieść go na dziecko. Takiej kobiecie podaje się w czasie ciąży leki antyretrowirusowe, które zabezpieczają dziecko przed zarażeniem się nim od matki niemal w 100%..

Badania w ciąży

Badania w czasie ciąży – przesiewowe badania prenatalne

Należy do nich np. standardowo wykonywane USG. Kobieta powinna co najmniej 3-4 razy w czasie całej ciąży poddać się kontrolnej ultrasonografii. Nie wymaga ona żadnych wcześniejszych przygotowań, jest bezbolesna i bezpieczna dla mamy i dziecka. Pozwala za to wykryć niektóre nieprawidłowości w rozwoju płodu. Podczas badania USG lekarz określa m.in. wymiary dziecka i ocenia stan jego narządów wewnętrznych – serca, wątroby, nerek, mózgu itp.

Zalecanym badaniem w ciąży jest tzw. test PAPP-A. Do badania pobiera się niewielką próbkę krwi matki, a następnie poddaje ją analizie pod kątem stężenia określonych substancji. Są nimi ciążowe białko PAPP-A oraz hormon zwany wolną podjednostką gonadotropiny kosmówkowej – beta hCG. Zmiany stężenia tych substancji u matki mogą sugerować , że dziecko może być na coś chore.

Zobacz też: NIFTY – przesiewowy test o wysokiej czułości

Badania podczas ciąży – diagnostyczne badania prenatalne

Zalicza się do nich amniopunkcja, biopsja kosmówki czy choćby kordocenteza. W Polsce badań tych nie wykonuje się standardowo, a jedynie w razie zaistnienia takiej potrzeby. Wszystkie polegają na pobraniu próbek z najbliższego otoczenia płodu.

W przypadku amniopunkcji taką próbką jest płyn owodniowy, w przypadku biopsji niewielki wycinek kosmówki, a kordocentezy krew z żyły pępowinowej. Diagnostyczne badania prenatalne, w przeciwieństwie do przesiewowych, nie służą do oceny ryzyka wystąpienia choroby u dziecka (np. zespołu Downa), lecz do jej ostatecznego rozpoznania.

Zobacz też: Czy amniopunkcja jest bezpieczna?


 

Badania w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

08/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij