Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić? - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić?

to badanie warto wykonać planując ciążę

Zrobiłaś właśnie test PAPP-A i zastanawiasz się, co oznacza wynik? Nie wiesz, co robić dalej jeśli jest nieprawidłowy? Lekarz ginekolog dał ci skierowanie na amniopunkcję i nie wyjaśnił nic więcej? Pamiętaj, że nawet wtedy masz szanse na zdrowe dziecko! Skonsultuj wynik ze specjalistą, który przeprowadzi również szczegółowy wywiad lekarski i zaproponuje dalsze postępowanie, najlepiej dopasowane do ciebie. 

Z kim skonsultować wynik badania PAPP-A

Badanie PAPP-A wykrywa ryzyko wystąpienia zespołu genetycznego, jego wynik najlepiej jest więc skonsultować ze specjalistą genetykiem. Czy wiesz, że w badaniu PAPP-A ryzyko wystąpienia wady u dziecka wylicza się automatycznie (za pomocą oprogramowania) i pomija się tu wiele ważnych informacji? Właśnie te informacje – m.in. stan zdrowia twojej rodziny i przebieg ciąży  – weźmie pod uwagę lekarz genetyk i będzie mógł określić szanse na urodzenie zdrowego dziecka, ewentualnie zalecić inne badania.

Przeczytaj też: Konsultacja wyniku badania prenatalnego z lekarzem przez telefon

Nieprawidłowy wynik PAPP-A. Czy mogę urodzić zdrowe dziecko?

Wynik testu PAPP-A wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości – jest badaniem przesiewowym, nie diagnostycznym. Jeżeli prawdopodobieństwo jest wysokie, w celu postawienia diagnozy pacjentka zwykle kierowana jest na badania diagnostyczne (najczęściej jest to amniopunkcja).Czasami zdarza się, że niepotrzebnie – np. gdy jedyną przesłanką do tego był wiek pacjentki powyżej 35 roku życia.

Wiadomo, że ciąża w tym wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa. W rzeczywistości jednak większość dzieci rodzi się zdrowych, nawet jeśli były wskazania do wykonania badań diagnostycznych. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja wyniku badania PAPP-A ze specjalistą, zwłaszcza wtedy, gdy badania takie jak amniopunkcja, czy biopsja kosmówki są powodem twoich obaw.

Zły wynik badania PAPP-A. Czy można uniknąć amniopunkcji?

Obecnie przyszłe mamy mają dostęp również do badań w ciąży o wysokiej czułości. Mowa o tzw. nieinwazyjnych badaniach prenatalnych NIPT, do których należy test NIFTY. Pozwalają na wykluczenie częstych trisomii u dzieci, odpowiedzialnych za zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau, przy czym, ich dokładność wynosi ponad 99%. Pobiera się do nich jedynie krew od przyszłej mamy, jak przy standardowej morfologii. To, czy lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie amniopunkcja, czy weryfikacja wyniku badania PAPP-A testem takim jak NIFTY warto skonsultować z lekarzem genetykiem (uzależnione jest to m.in. od tego, jaką wadę podejrzewa się u dziecka). Badanie NIFTY należy do badań przesiewowych i nie zastąpi amniopunkcji, jednak często pozwoli zdecydować, czy jest ona potrzebna.

 Polecamy: Badanie w ciąży o wysokiej czułości – test NIFTY – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Inne badania prenatalne o wysokiej czułości

Badanie NIFTY należy do badań NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing), jednak to nie jedyne badanie tego typu. W Polsce dostępny jest również test SANCO, które wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. 

SANCO to jedyny wykonywany w Polsce genetyczny test prenatalny z certyfikatem CEIVD. Wykonywany jest w Polsce, w laboratorium w Warszawie. Charakteryzuje się dużą czułością i swoistością wynoszącą ponad 99% i występuje w dwóch wersjach – podstawowej i w wersji plus. Pozwala także oznaczyć Rh płodu i określić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Czytaj więcej

Przeczytaj więcej artykułów na temat badania PAPP-A w naszym portalu:


Aktualizacja: 31 października 2018 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić?
5 Liczba ocen: 1

Przeczytaj również:

17/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij