Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić? - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić?

to badanie warto wykonać planując ciążę
zatwierdzone_merytorycznie - złoty_miniZrobiłaś właśnie test PAPP-A i zastanawiasz się, co oznacza wynik? Nie wiesz, co robić dalej jeśli jest nieprawidłowy? Lekarz ginekolog dał ci skierowanie na amniopunkcję i nie wyjaśnił nic więcej? Pamiętaj, że nawet wtedy masz szanse na zdrowe dziecko! Skonsultuj wynik ze specjalistą, który przeprowadzi również szczegółowy wywiad lekarski i zaproponuje dalsze postępowanie, najlepiej dopasowane do ciebie. 

Z kim skonsultować wynik badania PAPP-A

Badanie PAPP-A wykrywa ryzyko wystąpienia zespołu genetycznego, jego wynik najlepiej jest więc skonsultować ze specjalistą genetykiem. Czy wiesz, że w badaniu PAPP-A ryzyko wystąpienia wady u dziecka wylicza się automatycznie (za pomocą oprogramowania) i pomija się tu wiele ważnych informacji? Właśnie te informacje – m.in. stan zdrowia twojej rodziny i przebieg ciąży  – weźmie pod uwagę lekarz genetyk i będzie mógł określić szanse na urodzenie zdrowego dziecka, ewentualnie zalecić inne badania.

Przeczytaj też: Konsultacja wyniku badania prenatalnego z lekarzem przez telefon

Nieprawidłowy wynik PAPP-A. Czy mogę urodzić zdrowe dziecko?

Wynik testu PAPP-A wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości – jest badaniem przesiewowym, nie diagnostycznym. Jeżeli prawdopodobieństwo jest wysokie, w celu postawienia diagnozy pacjentka zwykle kierowana jest na badania diagnostyczne (najczęściej jest to amniopunkcja).Czasami zdarza się, że niepotrzebnie – np. gdy jedyną przesłanką do tego był wiek pacjentki powyżej 35 roku życia.

Wiadomo, że ciąża w tym wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa. W rzeczywistości jednak większość dzieci rodzi się zdrowych, nawet jeśli były wskazania do wykonania badań diagnostycznych. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja wyniku badania PAPP-A ze specjalistą, zwłaszcza wtedy, gdy badania takie jak amniopunkcja, czy biopsja kosmówki są powodem twoich obaw.

Zły wynik badania PAPP-A. Czy można uniknąć amniopunkcji?

Obecnie przyszłe mamy mają dostęp również do badań w ciąży o wysokiej czułości. Mowa o tzw. nieinwazyjnych badaniach prenatalnych NIPT, do których należy test NIFTY. Pozwalają na wykluczenie częstych trisomii u dzieci, odpowiedzialnych za zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau, przy czym, ich dokładność wynosi ponad 99%. Pobiera się do nich jedynie krew od przyszłej mamy, jak przy standardowej morfologii. To, czy lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie amniopunkcja, czy weryfikacja wyniku badania PAPP-A testem takim jak NIFTY warto skonsultować z lekarzem genetykiem (uzależnione jest to m.in. od tego, jaką wadę podejrzewa się u dziecka). Badanie NIFTY należy do badań przesiewowych i nie zastąpi amniopunkcji, jednak często pozwoli zdecydować, czy jest ona potrzebna.

 Polecamy: Badanie w ciąży o wysokiej czułości – test NIFTY – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Przeczytaj więcej artykułów na temat badania PAPP-A w naszym portalu:

Przeczytaj również:

17/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij