Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić? - Badaniaprenatalne.pl

Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić?

to badanie warto wykonać planując ciążę

Zrobiłaś właśnie badania prenatalne i zastanawiasz się, co oznacza zły wynik testu PAPP-A? Nie wiesz, co robić dalej jeśli jest nieprawidłowy? Lekarz ginekolog dał ci skierowanie na amniopunkcję i nie wyjaśnił nic więcej? Pamiętaj, że nawet przy złym wyniku testu PAPP-A masz szanse na zdrowe dziecko! Skonsultuj wynik ze specjalistą, który przeprowadzi również szczegółowy wywiad lekarski i zaproponuje dalsze postępowanie, najlepiej dopasowane do ciebie. 

Spis treści:
Z kim skonsultować wynik badania PAPP-A
Nieprawidłowy wynik PAPP-A a zdrowe dziecko
Zły wynik testu PAPP-A – czy mogę uniknąć amniopunkcji?

Nifty pro

Z kim skonsultować wynik badania PAPP-A

Badanie PAPP-A wykrywa ryzyko wystąpienia zespołu genetycznego, jego wynik najlepiej jest więc skonsultować ze specjalistą genetykiem. Czy wiesz, że w badaniu PAPP-A ryzyko wystąpienia wady u dziecka wylicza się automatycznie (za pomocą oprogramowania) i pomija się tu wiele ważnych informacji? Właśnie te informacje – m.in. stan zdrowia twojej rodziny i przebieg ciąży  – weźmie pod uwagę lekarz genetyk i będzie mógł określić szanse na urodzenie zdrowego dziecka, ewentualnie zalecić inne badania.

Przeczytaj też: Konsultacja wyniku badania prenatalnego z lekarzem przez telefon

Nieprawidłowy wynik PAPP-A. Czy mogę urodzić zdrowe dziecko?

Wynik testu PAPP-A wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości – jest badaniem przesiewowym, nie diagnostycznym. Jeżeli prawdopodobieństwo jest wysokie, w celu postawienia diagnozy pacjentka zwykle kierowana jest na badania diagnostyczne (najczęściej jest to amniopunkcja).Czasami zdarza się, że niepotrzebnie – np. gdy jedyną przesłanką do tego był wiek pacjentki powyżej 35 roku życia.

Wiadomo, że ciąża w tym wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa. W rzeczywistości jednak większość dzieci rodzi się zdrowych, nawet jeśli były wskazania do wykonania badań diagnostycznych. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja wyniku badania PAPP-A ze specjalistą, zwłaszcza wtedy, gdy badania takie jak amniopunkcja, czy biopsja kosmówki są powodem twoich obaw.

Zły wynik badania PAPP-A. Czy można uniknąć amniopunkcji?

Obecnie przyszłe mamy mają dostęp również do badań w ciąży o wysokiej czułości. Mowa o tzw. nieinwazyjnych badaniach prenatalnych NIPT, do których należy test NIFTY. Pozwalają na wykluczenie częstych trisomii u dzieci, odpowiedzialnych za zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau, przy czym, ich dokładność wynosi ponad 99%. Pobiera się do nich jedynie krew od przyszłej mamy, jak przy standardowej morfologii. To, czy lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie amniopunkcja, czy weryfikacja wyniku badania PAPP-A testem takim jak NIFTY warto skonsultować z lekarzem genetykiem (uzależnione jest to m.in. od tego, jaką wadę podejrzewa się u dziecka). Badanie NIFTY należy do badań przesiewowych i nie zastąpi amniopunkcji, jednak często pozwoli zdecydować, czy jest ona potrzebna.

 Polecamy: Badanie w ciąży o wysokiej czułości – test NIFTY – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Przeczytaj więcej artykułów na temat badania PAPP-A w naszym portalu:


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 27/02/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA