Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić? - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A. Co robić?

to badanie warto wykonać planując ciążę
zatwierdzone_merytorycznie - złoty_miniZrobiłaś właśnie test PAPP-A i zastanawiasz się, co oznacza wynik? Nie wiesz, co robić dalej jeśli jest nieprawidłowy? Lekarz ginekolog dał ci skierowanie na amniopunkcję i nie wyjaśnił nic więcej? Pamiętaj, że nawet wtedy masz szanse na zdrowe dziecko! Skonsultuj wynik ze specjalistą, który przeprowadzi również szczegółowy wywiad lekarski i zaproponuje dalsze postępowanie, najlepiej dopasowane do ciebie. 

Z kim skonsultować wynik badania PAPP-A

Badanie PAPP-A wykrywa ryzyko wystąpienia zespołu genetycznego, jego wynik najlepiej jest więc skonsultować ze specjalistą genetykiem. Czy wiesz, że w badaniu PAPP-A ryzyko wystąpienia wady u dziecka wylicza się automatycznie (za pomocą oprogramowania) i pomija się tu wiele ważnych informacji? Właśnie te informacje – m.in. stan zdrowia twojej rodziny i przebieg ciąży  – weźmie pod uwagę lekarz genetyk i będzie mógł określić szanse na urodzenie zdrowego dziecka, ewentualnie zalecić inne badania.

Przeczytaj też: Konsultacja wyniku badania prenatalnego z lekarzem przez telefon

Nieprawidłowy wynik PAPP-A. Czy mogę urodzić zdrowe dziecko?

Wynik testu PAPP-A wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości – jest badaniem przesiewowym, nie diagnostycznym. Jeżeli prawdopodobieństwo jest wysokie, w celu postawienia diagnozy pacjentka zwykle kierowana jest na badania diagnostyczne (najczęściej jest to amniopunkcja).Czasami zdarza się, że niepotrzebnie – np. gdy jedyną przesłanką do tego był wiek pacjentki powyżej 35 roku życia.

Wiadomo, że ciąża w tym wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa. W rzeczywistości jednak większość dzieci rodzi się zdrowych, nawet jeśli były wskazania do wykonania badań diagnostycznych. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja wyniku badania PAPP-A ze specjalistą, zwłaszcza wtedy, gdy badania takie jak amniopunkcja, czy biopsja kosmówki są powodem twoich obaw.

Zły wynik badania PAPP-A. Czy można uniknąć amniopunkcji?

Obecnie przyszłe mamy mają dostęp również do badań w ciąży o wysokiej czułości. Mowa o tzw. nieinwazyjnych badaniach prenatalnych NIPT, do których należy test NIFTY. Pozwalają na wykluczenie częstych trisomii u dzieci, odpowiedzialnych za zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau, przy czym, ich dokładność wynosi ponad 99%. Pobiera się do nich jedynie krew od przyszłej mamy, jak przy standardowej morfologii. To, czy lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie amniopunkcja, czy weryfikacja wyniku badania PAPP-A testem takim jak NIFTY warto skonsultować z lekarzem genetykiem (uzależnione jest to m.in. od tego, jaką wadę podejrzewa się u dziecka). Badanie NIFTY należy do badań przesiewowych i nie zastąpi amniopunkcji, jednak często pozwoli zdecydować, czy jest ona potrzebna.

 Polecamy: Badanie w ciąży o wysokiej czułości – test NIFTY – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

 

Przeczytaj więcej artykułów na temat badania PAPP-A w naszym portalu:

Przeczytaj również:

17/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
zrób test na HIV przed ciążą
Zrób test na HIV przed ciążą!

Stwierdzenie obecności wirusa HIV u matki może zmniejszyć ryzyko przeniesienia go na dziecko. Do zarażenia dochodzi zwykle w czasie ciąży, w trakcie porodu lub w okresie okołoporodowym. Każda kobieta w ciąży lub ta, która dopiero...

Zamknij