Przesiewowe badanie prenatalne – test PAPP-A – Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Przesiewowe badanie prenatalne – test PAPP-A

PAPP-A

Aktualizacja 23 listopada 2017 r.

Test PAPP-A jest chyba najczęściej wykonywanym przesiewowym badaniem prenatalnym. Jak wszystkie testy tego typu nie niesie ze sobą najmniejszego zagrożenia dla matki ani rozwijającego się w macicy płodu. Można go przeprowadzić już między 10. a 14. tygodniem ciąży, a więc wyjątkowo wcześnie.

Co bada test PAPP-A?

Wynik testu PAPPA nie da rodzicom jednoznacznej odpowiedzi na temat faktycznego stanu zdrowia dziecka. Jego zadaniem będzie statystyczna ocena ryzyka wystąpienia danej wady wrodzonej, w tym przypadku zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau, czyli trisomii 21, 18 i 13.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A jest wskazaniem do skierowania pacjentki na badania diagnostyczne (rozstrzygające). Choć jest on refundowany przede wszystkim w przypadku pacjentek powyżej 35. roku życia (oraz w kilku innych przypadkach, np. obecności u przyszłej mamy lub jej partnera wady chromosomowej), to jego wykonanie zaleca się wszystkim kobietom w ciąży. Warto wiedzieć, że aż 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety znacznie młodsze.

Zobacz też: Test PAPP-A – kiedy zrobić badanie i co oznacza wynik?

Jak wygląda test PAPP-A

Test PAPP-A składa się z trzech zasadniczych części: szczegółowego wywiadu lekarskiego, prowadzonego najczęściej przez lekarza ginekologa, tzw. USG przezierności fałdu karkowego (NT) oraz biochemicznej analizy krwi. W tej ostatniej bierze się pod uwagę takie parametry jak białko PAPP-A oraz wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (Beta-hCG). Na pobranie kobieta nie musi stawiać się na czczo. Jedzenie i picie nie wpłyną w żaden sposób na wynik analizy.

Jakie są normy testu PAPP-A

Ujemny wynik testu PAPP-A będzie oznaczał, że ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego wadą genetyczną jest małe, a dodatni – że to niebezpieczeństwo jest duże. W przypadku każdego z badanych zaburzeń obowiązują pewne normy. Zbyt niska lub zbyt wysoka wartość jakiegoś wskaźnika może świadczyć o tym, że z płodem dzieje się coś złego.

U dzieci obciążonych zespołem Downa poziom PAPP-A będzie obniżony, a wolne beta-hCG podwyższone. U dzieci dotkniętych zespołem Edwardsa i Patau stężenia PAPP-A i beta-hCG będą obniżone, z kolei wskaźnik przezierności karkowej podwyższony.

To może Cię zainteresować: 5 faktów o przesiewowych badaniach prenatalnych

Jak jest skuteczność testu PAPP-A

Choć test PAPP-A określa tylko prawdopodobieństwo wystąpienia aberracji chromosomowej u dziecka, robi to całkiem precyzyjnie. Skuteczność badania wynosi ok. 90%, jest to zatem znacznie więcej niż w przypadku testu potrójnego.


Przesiewowe badanie prenatalne – test PAPP-A
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

30/07/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij