Nieinwazyjne badanie prenatalne – test PAPP-A - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Nieinwazyjne badanie prenatalne – test PAPP-A

diagnostyka prenatalna

Test PAPP-A jest chyba najczęściej wykonywanym nieinwazyjnym badaniem prenatalny. Jak wszystkie testy tego typu nie niesie ze sobą najmniejszego zagrożenia dla matki, jak i rozwijającego się w macicy płodu. Można go przeprowadzić już między 10 a 14, tygodniem ciąży, a więc wyjątkowo wcześnie.

Co bada test PAPP-A?

Wynik testu PAPPA nie da rodzicom jednoznacznej odpowiedzi na temat faktycznego stanu zdrowia dziecka. Jego zadaniem będzie statystyczna ocena ryzyka wystąpienia danej wady wrodzonej, w tym przypadku zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau, czyli trisomii 21, 18 i 13 . Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A jest wskazaniem do skierowania pacjentki na badania inwazyjne (rozstrzygające). Choć jest on refundowany tylko w przypadku pacjentek powyżej 35 roku życia, to jego wykonanie zaleca się wszystkim kobietom w ciąży. Warto wiedzieć, że aż 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety znacznie młodsze.

Jak wygląda test PAPP-A

Test PAPP-A składa się z trzech zasadniczych części: szczegółowego wywiadu lekarskiego, prowadzonego najczęściej przez lekarza ginekologa, tzw. USG przezierności fałdu karkowego (NT) oraz biochemicznej analizy krwi. W tej ostatniej bierze się pod uwagę takie parametry jak: białko PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta gonadotropiny komsówkowej (Beta-hCG).

Na pobranie kobieta nie musi stawiać się na czczo. Jedzenie i picie nie wpłyną w żaden sposób na wynik analizy.

Jakie są normy testu PAPP-A

Ujemny wynik testu PAPP-A będzie oznaczał, że ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego wadą genetyczną jest małe, dodani, że to niebezpieczeństwo jest duże. W przypadku każdego z badanych zaburzeń obowiązują pewne normy. Zbyt niska lub zbyt wysoka wartość jakiegoś wskaźnika, może świadczyć o tym, że z płodem dzieje się coś złego. U dzieci obciążonych zespołem Downa poziom PAPP-A będzie obniżony, a wolne beta-hCG podwyższony. U dzieci dotkniętych zespołem Edwardsa i Patau stężenia PAPP-A i beta-hCG będą obniżone, z kolei wskaźnik przezierności karkowej podwyższony.

Jak jest skuteczność testu PAPP- A

Choć test PAPP- A określa tylko prawdopodobieństwo wystąpienia aberracji chromosomowej u dziecka, robi to całkiem precyzyjnie. Skuteczność badania wynosi ok. 90%, jest to zatem znacznie więcej niż w przypadku testu potrójnego.

Przeczytaj również:

30/07/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.