Test PAPP-A Najczęściej zadawane pytania - badaniaprenatalne.pl

Test PAPP-A – najczęściej zadawane pytania

podmiana nasienia podczas in vitro

Test PAPP-A (inaczej nazywany również testem podwójnym) jest jednym z podstawowych, nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jego zadaniem jest określenie ryzyka wystąpienia u dziecka takich wad genetycznych jak zespołu Downa, Edwardsa i Patau. To badanie prenatalne wykonywane jest pomiędzy 12 a 14 tygodniem ciąży. Lekarz na podstawie obrazu USG pierwszego trymestru  oraz badania krwi (białko PAPP-A i ß-HCG) oblicza ryzyko wystąpienia trzech opisanych wyżej najczęstszych zespołów genetycznych.

Do obliczenia ryzyka wykorzystywany jest specjalny algorytm. Bierze on pod uwagę następujące czynniki:

 • wiek matki,
 • czynniki ultrasonograficzne – mamy tutaj na myśli m.in obecność kości nosowej, przezierność karkową, czynność serca płodu czy przepływ na zastawce trójdzielnej i przewodzie żylnym,
 • wynik badania biochemicznego – białko PAPP-A i ß-HCG

Ważne informacje na temat testu PAPP-A:

informacjaTo badanie prenatalne powinno być wykonane przez lekarza, który posiada specjalny certyfikat Fundacji Medycyny Płodowej (The Fetal Medicine Foundation). Jego wynik – szczególnie nieprawidłowy – warto omówić z lekarzem genetykiem. Ponieważ sam test opiera się na algorytmie, który w sposób matematyczny wylicza ryzyko może zdarzyć sie tak, że np. wiek matki wpłynie na podwyższone ryzyko w teście PAPP-A. Dlatego też lekarz konsultujący otrzymany rezultat jest w stanie go właściwie zinterpretować i pomóc pacjentce w doborze  ewentualnie badania diagnostycznego takiego jak amniopunkcja lub badania wolnego DNA płodowego – np. Nifty pro.

Test PAPP-A – o co najczęściej pytają pacjentki:

 1. W jakim terminie wykonywany jest test PAPP-A?
 2. Kiedy kobieta ciężarna powinna wykonać test PAPP-A?
 3. Czy test PAPP-A jest bezpieczny dla dziecka?
 4. Jak wygląda test PAPP-A?
 5. Jaka jest skuteczność testu PAPP-A?
 6. W jaki sposób przygotować się do testu PAPP-A?
 7. Ile trwa badanie i jak długo oczekuje się na wynik testu PAPP-A?
 8. W jaki sposób interpretowany jest wynik testu PAPP-A?
 9. Kiedy wynik testu PAPP-A jest nieprawidłowy?
 10. Co zrobić z nieprawidłowym wynikiem testu PAPP-A?

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a? Dzięki NIFTY PRO możesz odzyskać spokój

Jeśli wynik testu PAPP-a budzi Twój niepokój możesz wykonać nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny test prenatalny NIFTY pro. W ośrodkach, gdzie prowadzi się rzetelnie badania przesiewowe i odpowiednio kwalifikuje pacjentki wychwyt wad genetycznych wynosi około 30%, co daje 70% prawidłowych wyników z grupy zakwalifikowanych pacjentek do testu rozstrzygającego. Co to oznacza? Nawet jeśli otrzymałaś nieprawidłowy wynik testu PAPP-A, to nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chore. Nadal masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli obawiasz się amniopunkcji możesz wykonać test NIFTY pro – nieinwazyjny test z krwi matki (wygląda jak zwykła morfologia) o bardzo wysokiej czułości. Do tej pory na całym świecie wykonano aż 9 000 000 testów NIFTY. Co potwierdza jego wysoką skuteczność i tym samym pewność wyniku. Czytaj więcej o teście NIFTY

W jakim terminie wykonywany jest test PAPP-A?

Test PAPP-A należy wykonać w okresie od rozpoczęcia 11 tygodnia ciąży, a przed zakończeniem 14 tygodnia ciąży. Czas wykonania badania jest niezwykle ważny. Nie można badania wykonać ani przed ani po tym terminie ponieważ jego wynik będzie niewiarygodny.

Kiedy kobieta ciężarna powinna wykonać test PAPP-A?

W zasadzie każda przyszła matka może wykonać badania prenatalne w tym właśnie test PAPP-A. Natomiast test ten jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo ginekologiczne i refundowany przez NFZ w następujących przypadkach:

 • jeśli przyszła mama ukończyła 35 lat
 • jeśli w rodzinie występują choroby genetyczne lub poprzednie dziecko urodziło się z zespołem wad genetycznych
 • jeśli w poprzedniej ciąży stwierdzono wadę genetyczną płodu

Czy test PAPP-A jest bezpieczny dla matki i dziecka?

Tak, test PAPP-A jest całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które można wykonać nawet wówczas, gdy ciąża jest zagrożona.

Jak wygląda test PAPP-A?

Do testu PAPP-A pobierana jest od przyszłej mamy próbka krwi. Następnie oznaczany jest w niej poziom białka ciążowego A, (białko PAPP-A) a także wolnej podjednostki beta-hCG czyli części hormonu ciążowego (gonadotropiny kosmówkowej). Oznaczenie biochemiczne to jednak tylko część testu PAPP-A. Powinna również zostać wykonana ocena ultrasonograficzna płodu. W jej trakcie lekarz ocenia przezierność karkową (NT), obecność kości nosowej, czynność serca, w tym przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną Bardzo ważne, aby lekarz wykonujący USG  genetyczne posiadał specjalny certyfikat FMF.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie uzyskanych parametrów a także wieku pacjentki do specjalnego programu, który wyliczy ryzyko wystąpienia u płodu zespołów wad wrodzonych.

Jaka jest skuteczność testu PAPP-A?

Test PAPP-A jest jednym z najskuteczniejszych przesiewowych badań prenatalnych. wykrywalność Zespołu Downa wynosi około 90% a pozostałych dwóch zespołów wad wrodzonych ponad 90%. Niestety  dość często zdarzają się wyniki fałszywie pozytywne (test wskazuje na podwyższone ryzyko wystąpienia wady, co nie potwierdza się w badaniach diagnostycznych). Dlatego też każdy nieprawidłowy wynik testu PAPP-A należy potwierdzić wykonując test diagnostyczny lub gry ryzyko jest mniejsze niż 1:100 badanie wolnego DNA płodowego np. test NIFTY pro.

W jaki sposób przygotować się do testu PAPP-A?

Do testu PAPP-A nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pobranie krwi nie jest wykonywane na czczo, zatem badanie może się odbyć o dowolnej godzinie.

Ile trwa badanie i jak długo oczekuje się na wynik testu PAPP-A?

Badanie składające się z USG oraz pobrania krwi trwa około 20-30 min. Wynik badania USG jest zwykle znany już tego samego dnia. Z kolei pełny wynik testu PAPP-A wydawany jest najczęściej do dwóch tygodni od badania.

W jaki sposób interpretowany jest wynik testu PAPP-A?

W ocenie ryzyka wystąpienia u dziecka jednego z trzech zespołów wad genetycznych brane jest pod uwagę kilka elementów. Zwiększone ryzyko wystąpienia Zespołu Downa sugeruje obniżenie poziomu białka PAPP-A, zwiększona przezierność karkowa i podwyższone stężenie beta-hCG. Z kolei przy Zespole Edwarda i Patau obserwuje się niższe poziomy białka PAPP-A i beta-hCG i podwyższoną przezierność karkową w badaniu ultrasonograficznym.

Kiedy wynik testu PAPP-A jest nieprawidłowy?

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A (inaczej dodatni wynik testu PAPP-A) to taki, w którym ryzyko urodzenia dziecka z jednym z zespołów wad wrodzonych wynosi więcej niż 1:300. Takie ryzyko oznacza, że 1 kobieta na 300 z takimi parametrami rodzi dziecko ze zmianami genetycznymi. Natomiast 299 kobiet z tej grupy urodzi zdrowe dziecko.

Uzyskanie w teście PAPP-A ryzyka większego niż 1:300 oznacza, że kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z zespołem wad wrodzonych. Nie oznacza to natomiast, że dziecko będzie na pewno chore.  Szacuje się, że w grupie ryzyka jest około 5% ciężarnych. Podczas, gdy większość kobiet z tej grupy rodzi zdrowe dzieci.

test nifty pro

REKLAMA

Co zrobić z nieprawidłowym wynikiem testu PAPP-A?

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Lekarz najczęściej kieruje pacjentkę na badania diagnostyczne np. amniopunkcję lub gdy, ryzyko wystąpienia wad wrodzonych wynosi nie więcej niż 1:100 proponuje również wykonanie badania wolnego DNA płodowego np. testu NIFTY pro.

Przeczytaj także:
1. Badania prenatalne przesiewowe

2. Jak zrozumieć wynik obliczonego ryzyka dla zespołu Downa
3. Wynik nic nie zmieni czyli o najczęściej powtarzanych mitach o badaniach prenatalnych


Data publikacji: 30 czerwca 2015 r. | Aktualizacja: 27 lipca 2020 r.

4.4/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/07/2020, Data aktualizacji: 29/04/2022

4 odpowiedzi na “Test PAPP-A – najczęściej zadawane pytania”

 1. Agnieszka Agnieszka pisze:

  Witam , otrzymałam dzis wyniki pappa dla zd ryzyko wyszło 1:4 .. usg bardzo dobre inne badania krwi bez zarzutu . Mam 46 lat .. czy to już wyrok

 2. Marta Marta pisze:

  Dzień dobry,
  Jaka jest nadzieja na urodzenie dziecka zdrowego?
  Usg wykazało brak kości nosowej, Przezierność karkową >95c (3,2mm)
  Oraz nieprawidłowy przepływ w DV
  Jest to 12 tydzień + 5d.
  Czekam na wyniki krwi.
  Pozdrawiam

 3. Dominika Dominika pisze:

  Witam proszę o pomoc..W inepretacji badan.mal 31 lat
  wyniki biochemiczne z surowicy krwi matki 12 tygodni i 4 dni
  Wolne b-hcg 148,70 IU odpowiada 3.990 Mój
  PAPP-A 3.960 odpowiada 0.955 Mój
  Trisomia 21 ryzyko podst. 1:487 ryzyko skorygowane 1:501
  Grudnia 18 ryzyko podst. 1:1180 ryzyko skorygowane 1:20000
  Trisomia 13 1:3703 ryzyko skorygowane 1:20000

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *