Test zintegrowany – na czym polega?

test zintegrowany

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Robert Woytoń, ginekolog-położnik, Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dyrektor ds. medycznych Pregnabit

Aktualizacja 2 lutego 2018 r.

Test zintegrowany łączy w sobie tak naprawdę 2 badania (stąd też jego nazwa). Pierwszym z nich jest realizowany między 10. a 14. tygodniem ciąży test PAPP-A. Obejmuje on analizę białka ciążowego PAPP-A i wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej – beta hCG. Drugim jest badanie ultrasonograficzne – tzw. „USG genetyczne”, wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Choroby badane testem zintegrowanym
Na czym polegają badania?
Skuteczność testu zintegrowanego
Rodzaje badań prenatalnych

Test zintegrowany – jakie choroby wykrywa?

Za pomocą testu zintegrowanego lekarz jest w stanie określić ryzyko rozwoju następujących wad wrodzonych:

W trakcie badania USG możliwa jest też ocena niektórych wad anatomicznych płodu.

informacja

Ryzyko rozwoju wady genetycznej u płodu powinno się obliczać dopiero po otrzymaniu wyników obu części testu.

Test zintegrowany – jak wygląda badanie

Test zintegrowany to w rzeczywistości 2 odrębne badania, w których bierze się pod uwagę zupełnie inne parametry. Wymaga więc poboru krwi od pacjentki, a także przeprowadzenia specjalistycznego USG.

Nieinwazyjny charakter testu sprawia jednak, że jest on całkowicie bezpieczny, zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Teoretycznie może go więc wykonać każda ciężarna, nawet ta bez wyraźnych wskazań medycznych. Badanie niczym nie różni się od wykonywanej rutynowo morfologii. Nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo w związku z tym może być wykonywane o dowolnej porze dnia.

A jak to wygląda w praktyce? Z żyły w zgięciu łokciowym ciężarnej kobiety pobierane jest kilka mililitrów krwi. To wszystko! Próbka trafia następnie oczywiście do analizy laboratoryjnej. Badanie USG wykonywane jest przed lub po pobraniu krwi – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Test zintegrowany – jaka jest jego skuteczność?

Czułość testu zintegrowanego dla trisomii 21 (zespół Downa) wynosi 90%. Dla trisomii 18 i 13 jest nieco niższa i wynosi około 75%. Odsetek wyników fałszywie dodatnich (sytuacja, kiedy wynik wskazuje na wysokie ryzyko choroby, podczas gdy dziecko rodzi się zdrowe) jest już jednak dużo mniejszy – około 3%.

Test zintegrowany należy do przesiewowych badań prenatalnych

Badania prenatalne to badania wykonywane u ciężarnych, między innymi po to, aby oszacować ryzyko, potwierdzić lub wykluczyć obecność wady rozwojowej u dziecka, które ma dopiero przyjść na świat. Badania te można podzielić na badania przesiewowe i diagnostyczne. Metody diagnostyczne pozwalają zdiagnozować daną chorobę, a przesiewowe ocenić prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Test zintegrowany należy do tej drugiej grupy.


Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Pracuje w II Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest autorem licznych prac naukowych, referatów, wystąpień naukowych z zakresu ginekologii i położnictwa, w tym rozdziału w podręczniku dla lekarzy i studentów. Studiował i praktykował we Wrocławiu oraz Ruhr-Universität Bochum w Niemczech. Szczególnie zaangażowany jest w diagnostykę prenatalną i endoskopowe leczenie ginekologiczne. Dyrektor ds. medycznych Pregnabit. Wierzy, że technologie mobilne stanowią doskonałe wsparcie dla lekarzy i pacjentek.


 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 03/09/2015, Data aktualizacji: 03/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *