Pierwszy trymestr ciąży

pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to bardzo ważny okres w życiu przyszłej mamy. Wszystko staje na głowie, a dotychczasowy świat w jednej chwili zaczyna się powoli przewracać do góry nogami. Oprócz zmian, jakie zachodzą w Twoim organizmie, dużo zależy także od Ciebie. Od Twojego usposobienia, osobowości, nastroju, temperamentu…

Każda kobieta przeżywa ciążę trochę inaczej
Możliwe objawy
Badania w I trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży – u każdej kobiety może być trochę inny

Każda kobieta inaczej przeżywa ciążę. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników. Opisane poniżej objawy mogą więc nie do końca oddawać pełen obraz Twojej sytuacji. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety i ma ona pełne prawo do jej indywidualnego przeżycia.

Oczywiście objawy ciąży nie towarzyszą przyszłej mamie już od pierwszego dnia po zapłodnieniu. Pojawiają się z czasem i z czasem też się nasilają. Początkowo kobiecie trudno (na podstawie samych objawów) rozpoznać ciążę. U niektórych kobiet pewne objawy ciążowe, takie jak mdłości, nigdy się nie pojawiają. U innych z kolei ich natężenie staje się wręcz nie do wytrzymania.

Pierwszy trymestr ciąży – możliwe objawy

Większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa senność, apatię i ogólne zniechęcenie. Czujesz, że nic Ci się nie chce? Nie masz energii do życia? Nie możesz skoncentrować się na wykonywanej pracy? Często dopada Cię płacz i nostalgia? Nie ma powodów do obaw! To całkiem normalne na tym etapie ciąży.

Niektórym ciężarnym w pierwszym trymestrze ciąży towarzyszą także nudności. Mogą wystąpić o każdej porze dnia i nocy, nie ma na to żadnej reguły. Zwykle na szczęście nie towarzyszą im wymioty. Zdarzają się jednak mamusie, które obficie wymiotują aż do drugiego trymestru ciąży. Niestety na nudności nie wymyślono jeszcze skutecznego sposobu. Wymioty są groźniejsze dla organizmu, leczy się je zatem, stosując czopki przepisane przez lekarza. Ważne, aby cały czas uzupełniać płyny (aby nie doprowadzić do odwodnienia).

To może Cię zainteresować: Kalendarz ciąży

Ważne zmiany zachodzą także w Twoich piersiach, które stają się bardzo nabrzmiałe i delikatne. Ulgę odczujesz dopiero w drugim trymestrze ciąży. W pierwszym trymestrze zwiększa się także Twój obwód brzucha. Już w ósmym tygodniu możesz mieć problem z dopięciem spodni (Twoja waga wzrośnie o około 2 kg – efekt zatrzymania wody w organizmie). Przyczyną tego jest progesteron (hormon, który teraz pozwala zrelaksować się macicy i zwiększyć tym samym jej objętość). Na tym etapie ciąży zaczną Ci także dokuczać wzdęcia i zaparcia. Niestety z tymi objawami będziesz się musiała borykać aż do końca ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży – badania

W pierwszym trymestrze ciąży powinnaś wykonać szereg ważnych badań. Wśród nich znajdują się:

  • Badania krwi: m.in. oznaczenie grupy krwi, poziom przeciwciał anty D (konflikt serologiczny), morfologia, glikemia na czczo (cukrzyca), badanie na obecność przeciwciał cytomegalii, toksoplazmozy, różyczki (choroby, które mogą doprowadzić do poronienia lub wad płodu).
  • Badanie ogólne moczu.
  • USG ok. 11.-14. tygodnia ciąży z oceną przezierności fałdu karkowego, kości nosowej, badaniem przepływu w przewodzie żylnym, aby ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, np. zespołu Downa.
  • Test podwójny PAPP-A.

Zobacz też: Podstawowe badania w ciąży


Oceń

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *