Nieinwazyjne badania prenatalne – test potrójny - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Nieinwazyjne badania prenatalne – test potrójny

test pappa

Test potrójny należy do grupy badań przesiewowych (inaczej nieinwazyjnych), za jego pomocą nie da się więc postawić diagnozy, a jedynie oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka danej choroby. Wykonuje się go zazwyczaj między 14 a 20 tygodniem ciąży.

Co bada test potrójny?

Test potrójny jest badaniem wykonywanym w kierunku zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w tym np. rozszczepu kręgosłupa, a ponadto zespołu Downa (trisomii 21) oraz zespołu Edwardsa (trisomii 18). Sprawdza się w nim stężenia następujących substancji: alfa-fetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) oraz estriolu.

Jak wygląda przebieg testu potrójnego

Test potrójny jest testem całkowicie nieinwazyjnym, co zapewnia zarówno kobiecie, jak i rozwijającemu się w jej ciele dziecku 100% bezpieczeństwo. Teoretycznie może go więc wykonać każda ciężarna, nawet ta bez wyraźnych wskazań medycznych. Badanie niczym nie różni się od wykonywanej rutynowo morfologii. W przeciwieństwie do niej nie wymaga jednak żadnych wcześniejszych przygotowań. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo w związku z tym może być wykonywane o dowolnej porze dnia. A jak to wygląda w praktyce? Z żyły w zgięciu łokciowym ciężarnej kobiety pobierane jest kilka mililitrów krwi. To wszystko! Próbka trafia następnie oczywiście do analizy laboratoryjnej.

Jaka jest skuteczność testu potrójnego?

To czy wynik testu potrójnego okaże się wiarygodny, w dużym stopniu będzie zależeć od tego czy lekarz dobrze określił wiek ciąży. W przypadku każdego badania prenatalnego ma to ogromne znaczenie. Jeśli kobieta podda się mu za szybko lub za późno, wówczas badanie może być źródłem błędnych informacji. Test potrójny jest też zdecydowanie mniej czuły niż np. test PAPPA – inne dostępne na rynku przesiewowe badanie prenatalne. Ten pierwszy wykrywa uszkodzenia płodu w zaledwie 60%. Dlatego też wykonywany jest przede wszystkim u tych kobiet, które nie zdążyły zrobić testów przesiewowych na obecność wad rozwojowych w pierwszym trymestrze ciąży. A czym w takim razie jest test PAPP-A?

Test PAPP-A a test potrójny

Skuteczność testu PAPP-A wynosi 90%. Badanie to odznacza się więc najwyższą dokładnością spośród wszystkich przesiewowych badań prenatalnych. Próbkę do badania, podobnie jak w teście potrójnym stanowi kilka mililitrów krwi pobranej z żyły w zgięciu łokciowym pacjentki. W teście PAPP-A brane są pod uwagę jednak inne parametry biochemiczne. Będzie to ciążowe białko PAPP-A i tak jak w pierwszym przypadku beta hCG. Test PAPP-A uzupełniony jest ponadto o ultrasonograficzną ocenę płodu, w której lekarz wykonuje pomiar przezierności karkowej (NT) –  inaczej sprawdza ilość płynu, jaki zgromadził się w okolicach szyi dziecka. Test PAPP-A jest to badanie prenatalne w kierunku najczęstszych wad wrodzonych stwierdzanych u dzieci, a więc m.in. zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Test wykonuje się również do oceny ryzyka wystąpienia zespołu Patau, którego test potrójny już niestety nie bada.

Przeczytaj również:

30/07/2015

13 odpowiedzi na “Nieinwazyjne badania prenatalne – test potrójny”

 1. Karolina napisał(a):

  Witam
  prosze o konsultację testu PAPPA. wiek 33 lata, usg pocz. 13 tyg. ciązy, test z krwi pocz 11 tyg. wielkość 64 mm, NT 1,8 mm, na usg wszystko w normie i ok, zaniepokoiły mnie tylko wyniki biochemii BETA hCG 63,5 iU/l – 1,012 MoM; PAPPA 0,790 lU/l – 0,502 MoM. Ryzyko (podstawowe/skorygowane):
  trisomia 21 – 1:412, 1:8235
  trisomia 18 1:1006, 1<20000
  trisomia 13 – 1:3156, 1<20000.

  Czy mam się obawiać ryzyka wystąpienia zespołu Downa? Nie wiem czy decydować się na testy NIFTY, bo na usg naprawdę było wzorcowo.

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Witamy, skontaktowaliśmy się z Panią na podany adres e-mail. Pozdrawiamy

 2. Ani napisał(a):

  Witam,
  Czy muszę wykonywać test potrójny skoro jestem już po NIFTY i wszystko wyszło w porządku.
  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Witam, wykonanie testu potrójnego jest zalecane głównie tym kobietom, które nie wykonywały żadnego badania oceniającego ryzyko wad wrodzonych. Jego czułość jest niższa niż czułość NIFTY czy PAPP-A. Wynik testu NIFTY najlepiej jest skonsultować z lekarzem, który zaleci ewentualne badania.

 3. Agata napisał(a):

  Witam,
  Mam 20 lat i jestem w 14 tygodniu ciąży. W 12 tygodniu miałam wykonywane usg oraz test Pappa. Otrzymałam wyniki i nie są dobre. Właściwie tylko tyle wiem. Ryzyko skorygowane trisomii 21 wynosi 1:102, zalecona jest amniopunkcja.
  CRL – 60,5 mm, FHR – 160 ud/min, NT – 2,8, BPD – 20,1 mm, Ductus Venosus PI – 1,530. Kość nosowa jest, serce w normie. Wolne B-hcg 55,1 IU/I odpowiada 1,707 MoM, PAPP-A 2,650 IU/I odpowiada 0,870 MoM, Uterine artery PI – 1,57 odpowiada 0,980 MoM, średnie ciśnienie tętnicze 91,8 mmHg odpowiada 1,070 MoM. Wiem, że NT oraz DV są podwyższone, niestety nie znam norm co do reszty. Czy poza ryzykiem 1:102, NT oraz DV coś jeszcze jest nie tak? Wyniki są bardzo złe, czy mimo wszystko jest szansa, że dziecko będzie zdrowe?
  Pozdrawiam

  • badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Witam, badania przesiewowe określają jedynie, czy ryzyko wystąpienia choroby jest podwyższone. Zdarza się, że badania diagnostyczne później tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe. Wyniki badań najlepiej omówić z lekarzem, można też rozważyć wykonanie badania NIFTY, które ma wysoką czułość, porównywalną do amniopunkcji. Polecamy artykuł “Nieprawidłowy wynik badania PAPP-a. Co robić?“.

 4. Sylwia napisał(a):

  Witam.
  Jestem po badaniach prenatalnych PAPP i USG które odbyło się w 12 tyg +5 dniciąży moje wyniki to:
  Ultrasonograf:
  FHR 158ud/min
  CRL 63,0
  NT 1,3

  Wyniki biochemiczne:
  wolne -hCG 65,4lU/l odpowiada 1,818 MoM
  PAPP-A-1,300 lU/l odpowiada 0,450 MoM

  Ryzyko:
  pozdstawowe 1:737 skorygowane 1:528
  dla trisomi 21
  Mam wizyte u genetyka za pare dni boję się ,że zaproponuję mi amniopunkcję chciałabym jej uniknąć dlatego prosze o porade czy mam sie czego obawiac.
  Dziekuje i Pozdrawiam
  Sylwia.

 5. Sylwia napisał(a):

  Witam.
  Jestem po badaniach prenatalnych PAPP i USG które odbyło się w 12 tyg +5 dniciąży moje wyniki to:
  Ultrasonograf:
  FHR 158ud/min
  CRL 63,0
  NT 1,3

  Wyniki biochemiczne:
  wolne -hCG 65,4lU/l odpowiada 1,818 MoM
  PAPP-A-1,300 lU/l odpowiada 0,450 MoM

  Ryzyko:
  pozdstawowe 1:737 skorygowane 1:528
  dla trisomi 21
  Mam wizyte u genetyka za pare dni boję się ,że zaproponuję mi amniopunkcję chciałabym jej uniknąć dlatego prosze o porade czy mam sie czego obawiac.
  Dziekuje i Pozdrawiam
  Sylwia.

 6. przerażona napisał(a):

  Witam, jestem w 12 tc. Na badaniu USG w 11+6 tc lekarz określił wielkos płód cel na 4,7. Powiedział że nie może zmierzyć przezierności karkowej, bo dziecko jest za małe. Jestem przerażona bo wyczytałam, że na tym etapie dziecko powinno mierzyć 6 cm, a przezierność krajową da się mierzyć od crl 4. Lekarz kazał powtórzyć badanie za tydzień. Boję się że nie chciał mnie straszyć, nie mówił wszystkiego. Dodam, że praca serca poprawna. Próbowałam się zarejestrować na test pappa, niestety nie ma terminu abym zdążyła prze 14 tyg. Mogę poddać się testowo potrójnym w 15 tc. Jestem przerażona. Proszę o informacje czy z moim dzieckiem coś może być nie tak, jakąś wada rozwojowa, nieprawidłowy przebieg ciąży

 7. Kamila napisał(a):

  Witam,
  Jestem w 16 tc. Na pierwsze badania prenatalne nie zdążyłam, ponieważ poprzedni ginekolog o nich nie poinformował. Kilka dni temu byłam u innego lekarza, który wymaga ode mnie tych badań. Nie bardzo sie w tym wszystkim orientuje. Czytałam na kilku stronach, w którym tygodniu powinny być zrobione kolejne badania i na każdej stronie podają inaczej, ale nie o to chodzi. Czy test potrójny (bo taki w moim przypadku zaleciła obecna ginekolog) jest wykonywany na drugim badaniu prenatalnym czy jest to zupełnie odrębne badanie? Jeśli tak to na które lepiej pójść i w takim razie kiedy? U siebie w mieście mam niestety kiepskich lekarzy i chyba będę musiała zacząć chodzić prywatnie, bo obecna ginekolog nastraszyła mnie, że przez złe wyniki tarczycy mogę urodzić niedorozwinięte dziecko. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam

  • badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Dzień dobry, test potrójny wykonuje się między 14 a 20 tygodniem ciąży. Zalecany jest zwykle wtedy, gdy przyszła nie zdążyła wykonać testu PAPP-a (przed 14 tc) i stąd pewnie zalecenie w Pani przypadku. Pozdrawiamy serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.