USG genetyczne – na czym polega?

USG genetyczne

USG genetyczne to przesiewowe badanie prenatalne, które przeprowadza się między 11. a 14 tygodniem ciąży. W trakcie takiego badania lekarz może zobaczyć dziecko w trójwymiarze i ocenić czy jego rozwój przebiega prawidłowo, tj. czy nie widać u niego żadnych nieprawidłowości.

Tekst powstał w konsultacji z lek. ginekologiem Zbigniewem Cierpisz z Kliniki Demeter

Spis treści:

 1. Co bada USG genetyczne w ciąży?
 2. Jakie choroby wykrywa USG genetyczne?
 3. Jak wygląda USG w ciąży?
 4. Cena badania USG genetycznego

USG genetyczne – co bada?

Za pomocą USG genetycznego można bardzo dokładnie zbadać stan wszystkich organów wewnętrznych płodu – serca, żołądka, nerek, pęcherza moczowego itp. – a także poszczególnych części ciała, w tym głowy, tułowia oraz kończyn górnych i dolnych.

Badanie daje ponadto możliwość sprawdzenia tzw. przezierności fałdu karkowego (NT), czyli inaczej odległości pomiędzy skórą a tkanką podskórną w okolicach szyi płodu. Jeśli jest ona zbyt duża (powyżej 2,5 mm) świadczy to o nagromadzeniu się tam płynu i może niestety oznaczać, że dziecko będzie obciążone jakąś wadą wrodzoną.

USG genetyczne obejmuje również ocenę stanu kości nosowej u dziecka. Jest to szalenie ważne z punktu widzenia diagnostyki różnych chorób, np. zespołu Downa. Do pozostałych parametrów sprawdzanych podczas USG genetycznego należą:

 • ruchy płodu
 • stan macicy
 • tempo akcji serca u dziecka
 • przepływ krwi w żyłach – tzw. badanie Dopplerowskie
 • stan kosmówki i jej umiejscowienie
 • odległość głowowo-siedzeniowa i dwuciemieniowa
 • długość kości szczęki

Jakie choroby wykrywa USG genetyczne w ciąży?

USG genetyczne służy do oceny prawdopodobieństwa z jakim dziecko może się urodzić z wadą genetyczną. Badanie pozwala określić ryzyko rozwoju najpopularniejszych aberracji chromosomowych, a wiec odpowiedzialnych np. za zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau czy zespół Turnera. Za jego pomocą można też sprawdzić czy dziecku grożą wady cewy nerwowej, rozszczep kręgosłupa, a także wargi lub podniebienia.

Czytaj więcej: Najczęstsze wady genetyczne płodu

Jak wygląda USG genetyczne?

USG genetyczne jest badaniem nieinwazyjnym, nie niesie więc ze sobą żadnego niebezpieczeństwa dla mamy i płodu. Całe badanie odbywa się w pozycji leżącej i jest wykonywane przezbrzusznie (rzadziej przezpochwowo) przy pomocy specjalnego aparatu do USG.

Przed przyłożeniem głowicy ultrasonografu brzuch ciężarnej smaruje się specjalnym żelem, który ułatwia przechodzenie ultradźwięków. Podczas badania na ekranie monitora pojawia się wyraźny, trójwymiarowy obraz płodu. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jest zupełnie bezbolesne.

badanie wes w ciążybadanie wes w ciąży

USG genetyczne – cena badania

Cena USG genetycznego wynosi około 200 zł – 350 zł w przypadku gdy jest robione prywatnie.  Zobacz też: Ile kosztują badania w ciąży?


Informacja od redakcji badaniaprenatalne.pl:

informacjaW Polsce terminem „USG genetyczne” w ciąży określa się każde dokładniejsze badanie USG w ciąży. USG genetyczne zostało opracowane w Stanach Zjednoczonych jako badanie wykonywane we wczesnym II trymestrze w celu kwalifikacji do amniopunkcji w kierunku diagnostyki zespołu Downa..[1] Tak rozumiane USG genetyczne w Europie nie jest praktycznie wykonywane ze względu na częste przeprowadzanie badań przesiewowych w 11-3 tygodniu ciąży. [2]

USG prenatalne – więcej informacji o badaniach USG w ciąży:


Data aktualizacji: 29.05.2020 r.
Opublikowano: 2.09.2015 r.

Autor:
Aneta Tomczyk, https://badaniaprenatalne.pl/
Źródła: [1] https://badaniaprenatalne.pl/czeste-pytania/czy-bac-sie-badan-prenatalnych/, [2] dobreusg.pl/faq_pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (21 głosów / głosy)

Data publikacji: 29/05/2020, Data aktualizacji: 27/01/2022

11 odpowiedzi na “USG genetyczne – na czym polega?”

 1. Maja Maja pisze:

  Najgorsze jest właśnie to, że takie badania są odpłatne, chyba że jest się w tym gronie kobiet zagrożonych. Moim zdaniem takie badania powinny być dostępne dla każdej kobiety, ponieważ nawet młoda kobieta może urodzić chore dziecko. Ja na przykład wolałam wiedzieć, czy na pewno moje dziecko jest zdrowe, czy się dobrze rozwija. Chciałam być gotowa na wszystko. Dlatego też chodziłam na takie badania do doktor Rozmus-Warcholińskiej w Częstochowie, niestety prywatnie, ale się opłacało.

 2. ruk-ola ruk-ola pisze:

  Przykładowe nagranie z badania
  https://www.youtube.com/watch?v=OQIInzdI9X0

 3. Klaudia Klaudia pisze:

  Czy po takim badaniu dostane zdjęcie usg dziecka trójwymiarowe czy zależy to od lekarza , przychodni ?

 4. Patrycja Patrycja pisze:

  Czy można i czy warto wykonywać badanie prenatalne np w tygodniu 16tym??

 5. ewa ewa pisze:

  Test PAPP A to test z krwi matki, ktory okresla pewne statystyki czy pawdopodobienstwo wystapienia chorob genetycznych. Nic nie zastapi usg. Mozna ewentualnie usg interpretowac wraz z wynikiem testu

 6. Internautka Internautka pisze:

  Nie do końca rozumiem czym różni się usg genetyczne od testu PAPPA. Czy lepiej jest wykonać to czy tamto?

 7. Czytelniczka Czytelniczka pisze:

  Jaki jest szacowany koszt takiego badania?

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

   Koszt USG genetycznego bez refundacji wynosi ok. 250 zł. Pozdrawiamy

 8. biolog biolog pisze:

  Jak rozumiem słowo genetyczne to raczej chwyt reklamowy, bo czy różni się ono od zwykłego USG. Technika ta sama, ilość i jakość informacji jakie można uzyskać także takie same. To że ktoś interpretuje obraz przypisując mu prawdopodobieństwo choroby genetycznej nie daje uzasadnienia do określenia „genetyczny”. Każdy dobry lekarz może temu podołać.

  • Redakcja BadaniaPrenatalne.pl Redakcja BadaniaPrenatalne.pl pisze:

   W Polsce przyjęło określać to badanie jako genetyczne i polecamy przeczytać wypowiedź eksperta, w której jest wytłumaczone pochodzenie nazwy:

   Dużo bardziej wydajne w tym zakresie [sprawdzenie czy występują cechy związane z zespołami genetycznymi] jest badanie [USG] pierwszego trymestru, określane u nas jako „genetyczne”. Warto zauważyć, że określenie to jest często nadużywane – USG genetyczne zostało opracowane w Stanach Zjednoczonych jako badanie wykonywane we wczesnym II trymestrze w celu kwalifikacji do amniopunkcji. W Polsce przyjęło się, że każde dokładniejsze badanie w ciąży powinno mieć jakiś przymiotnik np. „genetyczne”, czy „prenatalne”, co jednak nie ma znaczenia dla samej pacjentki.

   Cały artykuł można przeczytać tutaj https://badaniaprenatalne.pl/czy_nalezy_sie_bac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *