Pierwsze 3 tygodnie ciąży to czas, kiedy przyszli rodzice jeszcze nie wiedzą, że niedługo powitają na świecie dziecko. To właśnie wtedy dochodzi do zapłodnienia, dlatego oznaki ciąży 3 tygodniu są z reguły całkowicie niewidoczne. Właśnie wtedy wzrasta stężenie progesteronu, dzięki czemu błona śluzowa macicy pogrubia się. Ciało kobiety jest już gotowe na przyjęcie zarodka i rozwój ciąży.
Spis treści:
1. 3 tydzień ciąży – co się dzieje z ciałem matki?
2. 3 tydzień ciąży – objawy związane z zagnieżdżeniem się zarodka
3. 3 tydzień ciąży. Jakie badania zrobić?
4. 3 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?
5. 3 tydzień ciąży – ile waży dziecko?
6. Pierwsze 3 tygodnie ciąży – objawy
7. 3 tydzień ciąży a ból brzucha
8. Mdłości w 3 tygodniu ciąży
9. Ciąża objawy 3 tydzień – czy na pewno będę mamą?
W 3 tygodniu ciąży w ciele przyszłej mamy dochodzi do dużych zmian. Są one jednak niezauważalne, ponieważ objawy ciąży w 3 tygodniu nie dotyczą wyglądu fizycznego. Największe zmiany zachodzą w gospodarce hormonalnej. To właśnie one umożliwiają zagnieżdżenie się zarodka w macicy i dalszy rozwój ciąży.
Znajdujące się w błonie gruczoły wydzielają substancje zapewniające odżywienie łożyska. Pęcherzyk, z którego wytworzyła się komórka jajowa, stał się pustą osłonką, nazywaną ciałkiem żółtym, stymulującą wytwarzanie estrogenu i progesteronu. Jeśli doszło do zapłodnienia, ciałko żółte podtrzymuje stężenia hormonów. Jeśli komórka nie została zapłodniona, to ciałko pęka, a spadek hormonów wywołuje miesiączkę.
Od momentu zapłodnienia, stopniowo wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej oznaczanej jako beta hCG (hormon wytwarzany tylko podczas ciąży). Jej stężenie podwaja swoją wartość co 2-3 dni, a zapłodnione jajeczko rozpoczyna swoją podróż z jajowodu do macicy, gdzie nastąpi zagnieżdżenie zarodka. Podczas wędrówki komórka zaczyna się dzielić na 2, 4, 8, 16… itd., aby już pod koniec 3. tygodnia osiągnąć kształt litej kuli nazywanej przez biologów morulą.
Objawy ciąży w 3 tygodniu od zapłodnienia dotyczą zagnieżdżania się zarodka w macicy. Właśnie wtedy pojawia się krwawienie implantacyjne. Może ono przyjąć formę krwawienia, które przypomina miesiączkę lub niewielkiego plamienia. U niektórych ciężarnych powoduje ono jedynie niewielkie zabarwienie śluzu krwią. Jest to zależne od wrażliwości organizmu na działanie hormonów.
Jeśli przed ciążą cierpiałaś, np. z powodu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest bardzo prawdopodobne, że u ciebie proces implantacji zarodka będzie powodował pojawienie się większej ilości krwi.
Ze względu na to, że krwawienie to występuje w okolicach spodziewanej miesiączki wiele kobiet myli je ze sobą, nie podejrzewając nawet, że mogą być w ciąży. Tuż po możesz zacząć odczuwać bardzo delikatne, pierwsze objawy ciąży takie jak: tkliwość piersi i rozdrażnienie. Zwykle nie wiążesz ich z ciążą.
Przeczytaj również: Czy ustalenie dokładnej daty poczęcia jest możliwe?
Zapamiętaj! Jeśli staracie się o dziecko to jeszcze przed zajściem w ciążę powinnaś pomyśleć o zbilansowanej diecie i przyjmowaniu preparatów kwasu foliowego. Zachowuj się tak jakbyś w niej była wybierając pokarmy wskazane i odrzucając niezalecane dla kobiet ciężarnych. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży to wstrzymaj się z domowym testem ciążowym. Stężenie beta hCG musi osiągnąć odpowiedni poziom, aby mogło być wykryte przez apteczny test.
Podobnie jak w przypadku 1 i 2 tygodnia ciąży nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sugeruje jednak, aby pary przygotowujące się do zajścia w ciążę wykonywały badania kontrolne i szczepienia (np.antyHBS i przeciwko różyczce) na 6. miesięcy przed planowanym zapłodnieniem.
Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak wygląda płód w 3 tygodniu. Otóż nie przypomina on jeszcze dziecka. 3-tygodniowy płód to po prostu zarodek zbudowany z 12-16 komórek. Nazywa się go wtedy morulą. Dziecko w 3 tygodniu ciąży kształtem przypomina kulisty owoc morwy. Zarodek jest jeszcze bardzo malutki – jego średnica to około 0,1 mm.
W 3 tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy, a dziecko dopiero zaczyna się powoli rozwijać i rosnąć. Jest ono dopiero wielkości główki od szpilki, więc nie waży też zbyt wiele. Waga dziecka w 3 tygodniu ciąży oscyluje w granicach od 5 do 8 g. Dokładna waga jest zależna od czynników indywidualnych np. stylu życia przyszłej mamy.
Objawy ciąży przez pierwsze 3 tygodnie nie są jeszcze zbyt widoczne. Kobieta zwykle czuje się normalnie. Nie doskwierają jej jeszcze żadne poważniejsze dolegliwości. Pierwsze objawy ciąży zwykle zaczynają się pojawiać w 3 tygodnie od zapłodnienia.
Brak dolegliwości ciążowych w 3 tygodniu ciąży wynika z faktu, że poziom hormonów płciowych dopiero powoli zaczyna wzrastać. Objawy ciążowe zaczynają się pojawiać dopiero po nagłym skoku hormonów płciowych, który ma miejsce po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Najczęściej pierwsze dolegliwości ciążowe przyszła mama odczuwa dopiero około 5-6 tygodnia ciąży. Dochodzi wtedy do zatrzymania miesiączki, bolesności piersi, zmian nastroju, odczuwania częściej zmęczenia i senności oraz innych dolegliwości ciążowych.
W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że w 3 tygodniu ciąży pojawia się krwawienie implantacyjne. Jest ono inaczej nazywane plamieniem implantacyjnym. Jest to bardzo wczesny ciążowy objaw. Krwawienie implantacyjne jest konsekwencją procesu zagnieżdżania się zarodka w macicy, podczas którego może dojść do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Nie jest to sytuacja, którą należałoby się martwić. Plamienia implantacyjnego można łatwo nie zauważyć, ponieważ wydzielina ma brązową lub jasnoróżową barwę. Krwawienie implantacyjne może przypominać standardową wydzielinę z pochwy, dlatego jest często przeoczane przez przyszłe mamy.
Wielu przyszłym mamom wydaje się, że ich brzuch delikatnie zaczął się powiększać już w 3 tygodniu ciąży. Jest to jednak zbyt wczesny etap ciąży na powiększenie się brzucha. Może ono być skutkiem zatrzymania się wody w organizmie.
W 3 tygodniu ciąży ciężarne mogą odczuwać także bóle brzucha, kłucie w jego okolicach oraz uczucie ciągnięcia w okolicy pępka. Jest to standardowa dolegliwość i nie oznacza komplikacji, ale trzeba pamiętać, że ból brzucha nie zawsze musi oznaczać ciążę, a szczególnie na tak wczesnym etapie.
Dolegliwości związane z brzuchem bardzo łatwo jest pomylić z bólami menstruacyjnymi lub owulacyjnymi. Ból brzucha może być wywołany także zatruciem pokarmowym lub stresem. Przyszłe mamy bardzo często mylą przyczynę tej dolegliwości. Dla potwierdzenia ciąży warto więc zaczekać do pojawienia się kolejnych objawów ciążowych i wtedy potwierdzić ją testem ciążowym kupionym w aptece lub badaniem poziomu hormonu beta hCG. Następnie należy udać się do lekarza ginekologa.
Większość kobiet nie odczuwa żadnych objawów ciążowych w 3 tygodniu. Jednak u niektórych ciężarnych zaczynają się już wtedy pojawiać mdłości. Dzieje się tak szczególnie w przypadku kobiet, które mają organizm bardzo wrażliwy na wzrost stężenia hormonów. Pojawić może się u nich także większy apetyt. Kobiety mniej wrażliwe na wzrost hormonów w organizmie mogą zacząć odczuwać mdłości dopiero za 3-4 tygodnie.
Objawy ciąży w 3 tygodniu bardzo łatwo jest pomylić z infekcją, zatruciem pokarmowym czy miesiączką. W większości przypadków badania nie są w stanie potwierdzić na tym etapie, czy na pewno jesteśmy w ciąży, ponieważ poziom hormonów nie jest jeszcze odpowiednio wysoki. Warto więc dla bezpieczeństwa zrezygnować z używek, unikać stresu i zacząć suplementować kwas foliowy. Pamiętajmy również o odpowiednio zbilansowanej diecie i nawadnianiu organizmu.
Zobacz też: Ciąża tydzień po tygodniu
Data publikacji: 27/08/2021, Data aktualizacji: 06/10/2023
Dodaj komentarz