Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

Kalendarz ciąży – 3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

W tym tygodniu następuje zapłodnienie. Jeszcze nie odczuwasz żadnych ciążowych objawów. Stężenie progesteronu w twojej krwi wzrasta, aby w 21. dniu cyklu osiągnąć maksymalny poziom.  W efekcie pogrubia błonę śluzową macicy przygotowując ją do zagnieżdżenia się komórki jajowej.

Spis treści:

3 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Znajdujące się w błonie gruczoły wydzielają substancje zapewniające odżywienie łożyska. Pęcherzyk, z którego wytworzyła się komórka jajowa, stał się pustą osłonką, nazywaną ciałkiem żółtym, stymulującą wytwarzanie estrogenu i progesteronu. Jeśli doszło do zapłodnienia, ciałko żółte podtrzymuje stężenia hormonów. Jeśli komórka nie została zapłodniona, to ciałko pęka, a spadek hormonów wywołuje miesiączkę.

Od momentu zapłodnienia, stopniowo wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej oznaczanej jako beta hCG (hormon wytwarzany tylko podczas ciąży). Jej stężenie podwaja swoją wartość co 2-3 dni, a zapłodnione jajeczko rozpoczyna swoją podróż z jajowodu do macicy, gdzie nastąpi zagnieżdżenie zarodka. Podczas wędrówki komórka zaczyna się dzielić na 2, 4, 8, 16… itd., aby już pod koniec 3. tygodnia osiągnąć kształt litej kuli nazywanej przez biologów morulą.

Zagnieżdżenie komórki jajowej

Zagnieżdżaniu w macicy może towarzyszyć tzw. krwawienie implantacyjne. Czasem jest to delikatnie podbarwiony krwią śluz, innym razem plamienie lub nawet słabe krwawienie. Natężenie tych objawów zależy od twojej indywidualnej wrażliwości na działanie hormonów.

Jeśli przed ciążą cierpiałaś, np. z powodu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest bardzo prawdopodobne, że u ciebie proces implantacji zarodka będzie powodował pojawienie się większej ilości krwi.

Ze względu na to, że krwawienie to występuje w okolicach spodziewanej miesiączki wiele kobiet myli je ze sobą, nie podejrzewając nawet, że mogą być w ciąży. Tuż po możesz zacząć odczuwać bardzo delikatne, pierwsze objawy ciąży takie jak: tkliwość piersi i rozdrażnienie. Zwykle nie wiążesz ich z ciążą.

Przeczytaj również: Czy ustalenie dokładnej daty poczęcia jest możliwe?

informacja

Zapamiętaj! Jeśli staracie się o dziecko to jeszcze przed zajściem w ciążę powinnaś pomyśleć o zbilansowanej diecie i przyjmowaniu preparatów kwasu foliowego. Zachowuj się tak jakbyś w niej była wybierając pokarmy wskazane i odrzucając niezalecane dla kobiet ciężarnych. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży to wstrzymaj się z domowym testem ciążowym. Stężenie beta hCG musi osiągnąć odpowiedni poziom, aby mogło być wykryte przez apteczny test.

3 tydzień ciąży. Jakie badania zrobić?

Podobnie jak w przypadku 1 i 2 tygodnia ciąży nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sugeruje jednak, aby pary przygotowujące się do zajścia w ciążę wykonywały badania kontrolne i szczepienia (np.antyHBS i przeciwko różyczce) na 6. miesięcy przed planowanym zapłodnieniem.

test nifty pro

REKLAMA

3 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Pod koniec 3 tygodnia ciąży złożona z kilkudziesięciu komórek morula swym wyglądem przypomina kulisty owoc morwy – z łaciny zwanej morus. Komórki w kulce stale się dzielą, ale ona sama na razie nie rośnie. Zmieściłaby się na czubku szpilki, gdyż jej średnica nie przekracza nawet 0,1 mm. W momencie zapłodnienia określony zostaje wygląd, płeć i charakter dziecka. Chociaż ta mała kulka w niczym tego nie przypomina to właśnie powstaje z niej nowy człowiek.

3 tydzień ciąży – ile waży dziecko?

pobierz bezpłatne poradnikiW 3 tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy, a dziecko dopiero zaczyna się powoli rozwijać i rosnąć. Jest ono dopiero wielkości główki od szpilki, więc nie waży też zbyt wiele. Waga dziecka w 3 tygodniu ciąży oscyluje w granicach od 5 do 8 g. Dokładna waga jest zależna od czynników indywidualnych np. stylu życia przyszłej mamy.

3 tydzień ciąży – jakie mogą być objawy zapłodnienia?

3 tydzień ciąży to dopiero sam początek tego stanu. Ciężko więc zauważyć jakiekolwiek objawy ciąży. Samopoczucie fizyczne jak i psychiczne kobiety ciężarnej w 3 tygodniu ciąży jest zupełnie normalne. Pierwsze dolegliwości ciążowe najczęściej pojawiają się dopiero za jakiś czas.

Brak dolegliwości ciążowych w 3 tygodniu ciąży wynika z faktu, że poziom hormonów płciowych dopiero powoli zaczyna wzrastać. Objawy ciążowe zaczynają się pojawiać dopiero po nagłym skoku hormonów płciowych, który ma miejsce po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Najczęściej pierwsze dolegliwości ciążowe przyszła mama odczuwa dopiero około 5-6 tygodnia ciąży. Dochodzi wtedy do zatrzymania miesiączki, bolesności piersi, zmian nastroju, odczuwania częściej zmęczenia i senności oraz innych dolegliwości ciążowych.

W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że w 3 tygodniu ciąży pojawia się krwawienie implantacyjne. Jest ono inaczej nazywane plamieniem implantacyjnym. Jest to bardzo wczesny ciążowy objaw. Krwawienie implantacyjne jest konsekwencją procesu zagnieżdżania się zarodka w macicy, podczas którego może dojść do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Nie jest to sytuacja, którą należałoby się martwić. Plamienia implantacyjnego można łatwo nie zauważyć, ponieważ wydzielina ma brązową lub jasnoróżową barwę. Krwawienie implantacyjne może przypominać standardową wydzielinę z pochwy, dlatego jest często przeoczane przez przyszłe mamy.

Wielu przyszłym mamom wydaje się, że ich brzuch delikatnie zaczął się powiększać już w 3 tygodniu ciąży. Jest to jednak zbyt wczesny etap ciąży na powiększenie się brzucha. Może ono być skutkiem zatrzymania się wody w organizmie.

3 tydzień ciąży a ból brzucha

W 3 tygodniu ciąży ciężarne mogą odczuwać także bóle brzucha, kłucie w jego okolicach oraz uczucie ciągnięcia w okolicy pępka. Jest to standardowa dolegliwość i nie oznacza komplikacji, ale trzeba pamiętać, że ból brzucha nie zawsze musi oznaczać ciążę, a szczególnie na tak wczesnym etapie. Dolegliwości związane z brzuchem bardzo łatwo jest pomylić z bólami menstruacyjnymi lub owulacyjnymi. Ból brzucha może być wywołany także zatruciem pokarmowym lub stresem. Przyszłe mamy bardzo często mylą przyczynę tej dolegliwości. Dla potwierdzenia ciąży warto więc zaczekać do pojawienia się kolejnych objawów ciążowych i wtedy potwierdzić ją testem ciążowym kupionym w aptece lub badaniem poziomu hormonu beta hCG. Następnie należy udać się do lekarza ginekologa.

Zobacz też: Ciąża tydzień po tygodniu


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży
4.3/5 - (6 votes)

Data publikacji: 27/08/2021, Data aktualizacji: 27/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.