Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Kalendarz ciąży – 3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

W tym tygodniu następuje zapłodnienie. Jeszcze nie odczuwasz żadnych ciążowych objawów. Stężenie progesteronu w twojej krwi wzrasta, aby w 21. dniu cyklu osiągnąć maksymalny poziom.  W efekcie pogrubia błonę śluzową macicy przygotowując ją do zagnieżdżenia się komórki jajowej.

3 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Znajdujące się w błonie gruczoły wydzielają substancje zapewniające odżywienie łożyska. Pęcherzyk, z którego wytworzyła się komórka jajowa, stał się pustą osłonką, nazywaną ciałkiem żółtym, stymulującą wytwarzanie estrogenu i progesteronu. Jeśli doszło do zapłodnienia, ciałko żółte podtrzymuje stężenia hormonów. Jeśli komórka nie została zapłodniona, to ciałko pęka, a spadek hormonów wywołuje miesiączkę.

Od momentu zapłodnienia, stopniowo wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej oznaczanej jako beta hCG (hormon wytwarzany tylko podczas ciąży). Jej stężenie podwaja swoją wartość co 2-3 dni, a zapłodnione jajeczko rozpoczyna swoją podróż z jajowodu do macicy, gdzie nastąpi zagnieżdżenie zarodka. Podczas wędrówki komórka zaczyna się dzielić na 2, 4, 8, 16… itd., aby już pod koniec 3. tygodnia osiągnąć kształt litej kuli nazywanej przez biologów morulą.

Zagnieżdżenie komórki jajowej

Zagnieżdżaniu w macicy może towarzyszyć tzw. krwawienie implantacyjne. Czasem jest to delikatnie podbarwiony krwią śluz, innym razem plamienie lub nawet słabe krwawienie. Natężenie tych objawów zależy od twojej indywidualnej wrażliwości na działanie hormonów.

Jeśli przed ciążą cierpiałaś, np. z powodu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest bardzo prawdopodobne, że u ciebie proces implantacji zarodka będzie powodował pojawienie się większej ilości krwi.

Ze względu na to, że krwawienie to występuje w okolicach spodziewanej miesiączki wiele kobiet myli je ze sobą, nie podejrzewając nawet, że mogą być w ciąży. Tuż po możesz zacząć odczuwać bardzo delikatne, pierwsze objawy ciąży takie jak: tkliwość piersi i rozdrażnienie. Zwykle nie wiążesz ich z ciążą.

Przeczytaj również: Czy ustalenie dokładnej daty poczęcia jest możliwe?

informacja

Zapamiętaj! Jeśli staracie się o dziecko to jeszcze przed zajściem w ciążę powinnaś pomyśleć o zbilansowanej diecie i przyjmowaniu preparatów kwasu foliowego. Zachowuj się tak jakbyś w niej była wybierając pokarmy wskazane i odrzucając niezalecane dla kobiet ciężarnych. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży to wstrzymaj się z domowym testem ciążowym. Stężenie beta hCG musi osiągnąć odpowiedni poziom, aby mogło być wykryte przez apteczny test.

3 tydzień ciąży. Jakie badania zrobić?

pobierz bezpłatne poradnikiPodobnie jak w przypadku 1 i 2 tygodnia ciąży nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań na tym etapie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sugeruje jednak, aby pary przygotowujące się do zajścia w ciążę wykonywały badania kontrolne i szczepienia (np.antyHBS i przeciwko różyczce) na 6. miesięcy przed planowanym zapłodnieniem.

Polecamy: Badania w ciąży

3 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Pod koniec 3 tygodnia ciąży złożona z kilkudziesięciu komórek morula swym wyglądem przypomina kulisty owoc morwy – z łaciny zwanej morus. Komórki w kulce stale się dzielą, ale ona sama na razie nie rośnie. Zmieściłaby się na czubku szpilki, gdyż jej średnica nie przekracza nawet 0,1 mm. W momencie zapłodnienia określony zostaje wygląd, płeć i charakter dziecka. Chociaż ta mała kulka w niczym tego nie przypomina to właśnie powstaje z niej nowy człowiek.

Zobacz też: Ciąża tydzień po tygodniu


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Data publikacji: 28/10/2015, Data aktualizacji: 14/07/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża