Cierpisz na bóle brzucha? To może być hemochromatoza

bóle brzucha

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe są stosunkowo częstym objawem – mało kto jednak wie, że mogą wiązać się z niebezpieczną hemochromatozą. Tymczasem choroba ta może dotyczyć 3,8 miliona Polaków! [1] Polegające na nadmiernym odkładaniu się żelaza w tkankach schorzenie prowadzi do ich uszkodzenia.

Jak wykryć tę chorobę i co robić, by uchronić się przed powikłaniami?

Hemochromatoza – gdy żelazo uszkadza organy

Hemochromatoza pierwotna jest częstą chorobą genetyczną, za którą odpowiadają zmiany w genie HFE. Polega na tym, że żelazo przyswajane wraz z pożywieniem czy suplementami diety nadmiernie odkłada się w różnych tkankach, co je uszkadza i uniemożliwia prawidłową pracę. Najbardziej cierpią wątroba i trzustka, jednak uszkodzenie może obejmować też m.in. serce, nerki, dwunastnicę czy przysadkę mózgową.

Bóle brzucha mogą być pierwszymi objawami hemochromatozy

I inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Z tego powodu diagnoza często stawiana jest błędnie, np. jako zespół jelita drażliwego. Do pierwszych objawów hemochromatozy należą też m.in. zmęczenie i osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, bóle stawów, zwyrodnienia stawów, powiększenie wątroby. Obserwuje się również podwyższony poziom żelaza we krwi oraz wzrost aminotransferaz.

Późniejsze objawy, związane już z uszkodzeniem organów, to np. cukrzyca, wczesna menopauza, zanik popędu seksualnego, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy brązowe plamy na skórze.

Diagnoza trwa średnio… aż 10 lat

Tyle czasu średnio mija od wystąpienia pierwszych objawów do wykrycia hemochromatozy. [2] Tymczasem wystarczy prosty test DNA, żeby postawić jednoznaczną diagnozę i mieć pewność co do stanu swojego zdrowia.

Badanie genetyczne umożliwia bowiem wykrycie nieprawidłowości w genach, które odpowiadają za schorzenie. Jeśli masz więc podwyższony poziom żelaza we krwi i objawy hemochromatozy, np. bóle brzucha czy inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, test DNA pomoże Ci wykryć tę niebezpieczną chorobę.

REKLAMA

Nieleczona hemochromatoza zwiększa ryzyko raka aż 200 razy [3]

Może prowadzić też do innych niebezpiecznych powikłań, np. marskości wątroby, niepłodności u mężczyzn i poważnych zaburzeń sercowo-naczyniowych. Z tego powodu odpowiednia diagnostyka jest niezwykle istotna. Leczenie hemochromatozy polega na regularnych (na początku 1-2 razy w tygodniu) upustach krwi. Gdy poziom żelaza się unormuje, upuszczać krew wystarczy co kilka miesięcy.

hemochromatoza

Źródła:

[1] M. Madej, Hemochromatoza, „Przegląd Reumatologiczny”  2009, nr 1 (25), s. 9.

[2] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.

[3] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.


Oceń

Data publikacji: 10/08/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *