Zaburzenia erekcji? Sprawdź, czy to nie hemochromatoza

hemochromatoza

Kłopoty z potencją dotykają wielu mężczyzn – nie tylko tych w podeszłym wieku. Jeśli dotyczą także Waszego związku, warto jak najszybciej sprawdzić przyczynę problemu. Jedną z możliwych jest hemochromatoza, czyli niebezpieczna choroba związana z nadmiernym odkładaniem żelaza w organizmie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kłopoty z potencją, niepłodność i inne objawy hemochromatozy

Hemochromatoza to choroba wiążąca się z kumulacją żelaza w tkankach. Jego nadmiar odkłada się w narządach i zaburza ich pracę. Nieprawidłowe funkcjonowanie może dotyczyć m.in. przysadki mózgowej, co zakłóca wydzielanie hormonów. Z tego powodu u chorego mogą wystąpić nie tylko zaburzenia erekcji, ale też spadek libido, zanik owłosienia łonowego czy niepłodność.

Nieleczona hemochromatoza może powodować też nadciśnienie, cukrzycę, zaburzenia rytmu serca czy marskość wątroby. Zwiększa również ryzyko zachorowania na raka podstawnokomórkowego – aż 200 razy! [1]

Hemochromatoza – co jeszcze powinno Cię zaniepokoić?

Opisane wyżej powikłania związane z hemochromatozą występują dopiero po jakimś czasie, gdy przeładowanie żelazem jest już wysokie. Wcześniej obecne są objawy dużo mniej oczywiste, które trudniej połączyć z tym niebezpiecznym schorzeniem. Chodzi m.in. o bóle brzucha, bóle stawów międzypaliczkowych, zmęczenie i osłabienie organizmu czy wzrost aminotransferaz (wykryty w czasie badań krwi).

Ciekawy artykuł: Wczesna menopauza może być spowodowana hemochromatozą

Szybkie wdrożenie leczenia to szansa na cofnięcie zmian

Badania wykazują, że w przypadku szybkiego wykrycia hemochromatozy i rozpoczęcia leczenia możliwe staje się zapobiegnięcie powikłaniom, a nawet cofnięcie zmian! Trzeba mieć jednak świadomość, że to hemochromatoza odpowiada za te wszystkie objawy.

Przykładem może być pacjent, który bezskutecznie starał się o dziecko i miał problemy z potencją. Wykryto u niego właśnie hemochromatozę i zalecono upusty krwi (w celu unormowania poziomu żelaza) oraz terapię hormonalną. Po roku problemy ustały, a partnerka mężczyzny zaszła w ciążę [2].

Niestety średni czas diagnostyki wynosi obecnie 10 lat…[3]

Jak wykryć hemochromatozę? Badania DNA

Jednoznaczne zdiagnozowanie choroby jest możliwe dzięki badaniu DNA. Za hemochromatozę najczęściej odpowiada bowiem mutacja w genie HFE, którą można wykryć właśnie testem genetycznym. Najlepiej zdecydować się na niego jak najwcześniej, by zyskać szansę na cofnięcie zmian w narządach i znacznie poprawić jakość swojego życia.


Źródła:

[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.

[2] Basic and Clinical Andrology (2017) R. Osta, N. Grandpre, N. Monnin, J. Hubert, I. Koscinski: Hypogonadotropic hypogonadism in men with hereditary hemochromatosis.

[3] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:



5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/11/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *