Hemochromatoza – jedna z przyczyn wczesnej menopauzy Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Wczesna menopauza może być spowodowana hemochromatozą

Wczesna menopauza

Wczesna menopauza jest jednym z powikłań nieleczonej hemochromatozy – choroby, która polega na nadmiernym odkładaniu się żelaza w organizmie. Pierwiastek niszczy organy, w tym przysadkę mózgową, uniemożliwiając ich pracę. Dowiedz się, jak objawia się hemochromatoza, jak ją diagnozować i leczyć.

Nieoczywiste objawy hemochromatozy
Hemochromatoza może powodować wczesną menopauzę
Hemochromatoza a test DNA
Na hemochromatozę warto przebadać też bliskich 
Jak leczy się hemochromatozę

Hemochromatoza powoduje zaburzony metabolizm żelaza – po dostarczeniu z pożywieniem czy suplementami, kumuluje się ono w tkankach, uszkadzając je. Uszkodzeniu mogą ulec wątroba, trzustka, dwunastnica, stawy, serce, przysadka mózgowa, nerki i inne organy.

Hemochromatoza – objawy są nieoczywiste

Na początku hemochromatoza objawia się m.in. zmęczeniem i osłabieniem, spadkiem koncentracji, bólami brzucha czy bólami stawów. Badanie krwi wykrywa też wysokie stężenie aminotransferaz. Zmęczenie i osłabienie wielu lekarzy traktuje jednak jako niedobór żelaza. Jeśli jednak przyjmowałaś lub przyjmujesz dodatkowe suplementy z tym pierwiastkiem, hemochromatoza może postępować szybciej.

Wczesna menopauza może być spowodowana hemochromatozą

Z powodu uszkodzeń przysadki mózgowej mogą bowiem wystąpić problemy hormonalne.

Inne powikłania, czyli późniejsze objawy hemochromatozy, to też cukrzyca, nadciśnienie, brązowe plamy skórne, marskość wątroby czy nawet rak wątrobowokomórkowy. Ryzyko wystąpienia nowotworu wzrasta przy hemochromatozie aż 200 razy! [1]

Czy to hemochromatoza? Zrób test DNA

W 95% przypadków za to schorzenie odpowiada mutacja w genie HFE. Minimum jedną wadliwą kopię ma aż 3,8 miliona Polaków [2], więc skala problemu jest spora. Jeśli masz objawy, najlepiej sprawdzić badaniem krwi, czy poziom żelaza jest zbyt wysoki. Jednoznacznym potwierdzeniem choroby jest jednak test DNA.

REKLAMA

Hemochromatoza – warto przebadać bliskich

Po wykryciu choroby najlepiej przebadać również bliskich pod kątem zmian w genie HFE. Jeśli natomiast wczesna menopauza lub stwierdzona hemochromatoza nie dotyczą Ciebie, a kogoś z rodziny, Ty również powinnaś się przebadać. Wtedy sprawdzisz, czy schorzenie zagraża także Tobie i będziesz mogła wdrożyć profilaktykę, żeby ustrzec się niebezpiecznych komplikacji.

Hemochromatoza – leczenie

Najlepsze efekty daje wdrożenie terapii wtedy, gdy nie wystąpiły jeszcze nieodwracalne zmiany w narządach. Jeśli uszkodzenia już są, leczenie zapobiegnie dalszym powikłaniom i zmniejszy postęp tych, które są obecne. Najczęściej leczenie to krwioupusty – najpierw raz, dwa w tygodniu, potem co kilka miesięcy. Chory powinien stosować też specjalną dietę.

Czytaj więcej: Hemochromatoza – objawy, diagnostyka i leczenie

hemochromatoza

Źródła:

[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.

[2] M. Madej, Hemochromatoza, „Przegląd Reumatologiczny”  2009, nr 1 (25), s. 9.


Data publikacji: 07/09/2017, Data aktualizacji: 21/11/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

grupa badania prenatalne